Patronlar sonuç bekliyor

“Afet desteklerinin zamanında yapılmasını bekliyoruz”

Son yıllarda görülmeyen, hatta son 50 yılın en şiddetli hava koşullarını yaşadıklarının altını çizen Çetin, “Üreticilerimizin zararlarının karşılanması konusunda hükümet gerekli açıklamaları yaptı. Afet desteklerinin zamanında yapılmasını bekliyoruz. Artık afet deyip geçmemek ve iklim değişikliği gerçeğini iyi anlamak zorundayız. Küresel ısınma birden bire sıcaklık artmasıyla gelmiyor, aşırı yağış, aşırı soğuk ve aşırı sıcak dalgaları şeklinde geliyor. Bu nedenle erken uyarı sistemlerinden altyapıya ve seraların yapısına kadar her alanda önlem almalıyız” dedi.

Başkan Çetin, “Antalya'da 278 bin dekar sera alanının 65 bini cam sera, 187 bini plastik. Plastik seraların çoğu yeterli altyapıya sahip değil. Antalya'da seraların ciddi biçimde elden geçirilmesi gerekiyor. Hatta toplu sera bölgelerinin organize sera bölgesi ilan edilip hem altyapı hem yönetim bakımından modernizasyonunu konuşmalıyız.  Diğer taraftan sera sigortasının da gelişmesi gerekiyor. Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) genel müdürü yeni açıklama yaptı, Antalya'da sigortalı sera alanı 60 bin dekarın üzerine çıkmış, 26 bin üretici poliçe sahibi olmuş. Fakat diğer taraftan 60 bin dekar henüz toplamın küçük bir bölümü. Bu konuda teşvik edici adımlar atıldı, daha fazlasına ihtiyaç olduğu da görülüyor. Yalnızca tarımda değil, her alanda iklim değişikliğine karşı önlem almak gerek ve çevrenin korunması konusunda daha bilinçli olmalı, afetlerden ders çıkarmalıyız” dedi.

“Seçim bildirgemizi hazırladık”

Ocak ayı Oda faaliyetlerinden bahseden Çetin, “Mobil ATSO projesinin ihalesi yapıldı, sözleşmesini imzaladık, Haziran ayında tamamlanmasını öngörüyoruz. Böylece oda hizmetlerinin akıllı telefonlar üzerinden sunulmasını gerçekleştireceğiz. Yerel seçimler nedeniyle seçim bildirgemizi hazırladık. Bildirge, Antalya 4.0 projelerini, yerel yönetimlerce dikkate alınması gereken konuları içermektedir. Kitapçığımızda ayrıca Odamızın gündemindeki ve geçmiş dönemden geçerliliğini koruyan konular da bulunmaktadır.

Seçim bildirgemiz, bildiğiniz gibi geleneksel hale gelmiş durumdadır. Bildirgemizin amacı seçim vesilesiyle ortak bir Antalya vizyonu oluşmasına destek olmaktır. Bir kentin başarısında ortak bir vizyon olması son derece önemlidir” şeklinde konuştu.

“Antalya yeni bir etkinliğe kavuşmuş olacak”

Birçok önemli etkinliklerinin olacağına dikkat çeken ATSO Başkanı Çetin, “8 Şubat’ta TOBB ve Bankalar Birliği ile bölgesel istişare toplantısı yapacağız. TOBB Başkanımız ve banka genel müdürleri Antalya’da olacaklar. Antalya’nın kredi sorunları bizzat en yetkili kişilerle konuşulacak. 9 Şubat’ta “Beyaz’dan Mavi’ye” spor etkinliğimiz var. Antalya’da kış turizmine, spor turizmine destek için güzel bir etkinlik başlatıyoruz. 9 Şubat’ta kayak, bisiklet ve yüzme üçlü yarışı yapacağız. Saklıkent’te kayak ile başlayıp, bisiklet ile devam edecek ve Konyaaltı’nda yüzme yarışıyla tamamlanacak bir spor etkinliği düzenliyoruz.  Ayhan Kızılsavaş arkadaşımız birkaç aydan bu yana çalışıyorlar. Sayın Valimiz himayelerinde, Konyaaltı Belediyesi, Gençlik Spor İl Müdürlüğü, Deniz Ticaret Odası, Emniyet, Jandarma, Antalyaspor destek ve katılımlarıyla Antalya yeni bir etkinliğe kavuşmuş olacak. Üç federasyonumuzdan 22 hakem yarışı kontrol edecek. Böylece Antalya’nın aynı gün içerisinde kayak yapılabilen ve denize girilebilen bir kent olduğunu bir spor etkinliği ile daha güçlü şekilde duyurabileceğiz. Umuyorum ki bu organizasyonu önümüzdeki yıllarda uluslararası düzeye taşıyacağımız, dünyanın ünlü sporcularını Antalya’da yarıştıracağımız bir spor müsabakası haline getirebiliriz.3 Mart’ta da Runotalia etkinliği var. Kız çocuklarının eğitimine destek olmak üzere biz de katılmayı düşünüyoruz. Lütfen meclis olarak ilgi gösterelim, önemli olan katılmak ve destek olmak” ifadelerine yer verdi.

“Vitrinler bir kentte ticaretin düzeyini ve kalitesini gösterir”

Bunun yanı sıra Tekstil-giyim sektörü komitesinin, En Güzel Vitrin Yarışması organizasyonuna başladığını söyleyen Çetin, “Bu yıl ikincisini yapıyoruz. Kendilerine teşekkür ediyorum. Bu yıl birinciye 10, ikinciye 7 bin 500, üçüncüye 5 bin, iki katılımcıya da mansiyon olarak biner lira ödül vereceğiz. Burada amaç paradan çok reklam olmalı diye düşünüyorum. Her zaman söylüyoruz, vitrinler bir kentte ticaretin düzeyini ve kalitesini gösterir. Antalya olarak giyim sektöründe özellikle kent merkezinde, Kalekapısı ve Kaleiçi’nde olmamız gereken noktada değiliz. Hatta vitrin bile kalmamış durumda. Bizim bu tür yarışmalarla marka işletmeleri desteklememiz önemli bir konudur. Umuyorum ki önümüzdeki süreçte yeni kategorilerle bu ödülümüzü geliştiririz” dedi.

“Yurtdışında fuarlara gitmek için önemli bir destek programı başladı”

KOSGEB’in yurtdışı iş geliştirme destek programı hakkında konuşan çetin, “Özellikle yurtdışında fuarlara gitmek için önemli bir destek programı başladı. Bununla ilgili duyurumuzu yaptık. Sektörde 10 işletme bir araya gelirse Odamız kanalıyla bu destekten yararlanmak mümkün olacaktır. Komitelerimizin bu konuya ilgi göstereceğini umuyorum.

Komitelerimizin gündemi de yoğunlaşmaya başladı. Sorunlar artınca gündemler de dolu olmaya başlıyor. Madencilik sektörümüzün şikâyet ve taleplerinde artış görüyoruz, özellikle son kanun değişikliğinden şikâyet var. Daha önce de söyledim, TOBB’a ve Bakanlıklara bu talepleri yazıyoruz, ama sizler mecliste de konuşun, bütün meclisimiz, basınımız bilgi sahibi olsun. Meclis toplantısını esasen sektörel sorunları konuşmak için yapıyoruz, ama daha çok başka konular konuşuluyor” dedi.

“Antalya’nın tanıtılması için fenomenlerin davet etmedilmesi söz konusu”

Kooperatifler grubunun ilginç bir projesi olduğunu söyleyen Çetin, “ATSO Köy 4.0/Modern Yaşam Köyü projesi öneriyorlar. Komitemiz ayrıca Uluslararası Kooperatifler Birliği’nin bildirisindeki örgütlenme özgürlüğü, toplu sözleşme hakkı, çocuk işçiliğine son verilmesi, tacize sıfır tolerans gibi hususları paylaşmışlar. Güzel bir duyarlılık göstermişler. Teşekkür ediyorum.  Konaklama grubumuz ise Antalya’nın tanıtımı için internet fenomenlerinin Antalya’ya davet edilmesini öneriyor. Bu konu bakanlığında gündemindeydi diye biliyorum, ama elbette bizim de Antalya olarak çalışmamız gereken bir konudur. Tanıtım A.Ş. çalışabilir, diğer kurumlarla işbirliği yaparız. Reklamcılık sektörümüz, 2019 Antalya turizmi temalı afiş yarışması ve hediyelik eşya tasarım yarışması yapılmasını önermiştir. Antalya turizminde dönem dönem yeni temalarla yeni pazar gruplarına hitap edilmesi gerekiyor. Reklamcılık grubumuz, turizm grubumuzla işbirliği yaparak hem tema hem afiş yarışması yapabilir.

Diğer komitelerimizin de çalışmaları var. Mühendislik grubumuz deprem konusunda önemli bir toplantı düzenledi, bu tür toplantılara komite ve sektör üyelerimizin katılmalarına da önem vermeliyiz. Komitemiz şimdi sıfır atık konusunda çalışmaktadır. 46. grubumuzun plaka ücretleri, sağlık grubumuzun çocuk sağlığı konusunda çalışmaları bulunmaktadır.

Ocak ayı ile birlikte ekonomideki duruma ve ülke gündemine rağmen komitelerimizde bir canlılık olmuştur. Bunun artarak devam etmesini diliyor ve bu çalışmalar için bütün komitelerimize teşekkür ediyorum” diye kaydetti.

“KDV alacakları için bir sonuç bekliyoruz”

Ekonomi gündemi hakkında konuşan Çetin, “Ekonomi ve Maliye Bakanlığı Odamızda bir toplantı düzenledi.  Sayın Berat Albayrak’ın katılımıyla bir toplantı yapıldı. Ekonominin ve Antalya’nın sorunları dile getirildi. TOBB Ekonomi Şurasına ben katılamadım, ama bir Antalya raporu hazırladık ve sunduk. Raporumuzda kredi ihtiyacı ve KDV alacakları konusuna öncelik verdik. Hal kanunu, tarım işletmelerinin ruhsat almalarındaki sorunlar ve sera modernizasyonu teşviklerini gündeme getirdik. Ekonomi şurasında KDV alacakları için mahsuplaşma veya tahville ödeme gibi öneriler oldu. Sayın Cumhurbaşkanı da KDV alacakları için çalışma yapılacağını açıkladılar, artık bir sonuç bekliyoruz.

Toplantıda Antalya’yı Manavgat TSO Başkanımız Ahmet Boztaş temsil etti. Sayın Cumhurbaşkanı 2019 için istihdam artışı sözü isteyince Ahmet bey dayanamamış, Antalya için 150 bin istihdam artışı sözü vermiş. Sayın Boztaş’ın sözünü tutması için biz de destek olacağız. Manavgat 50 bin artış sağlarsa biz gerisini getiririz. Hükümet ekonomide destekleyici önlemler almaya devam etmektedir. KDV ve ÖTV indirimleri uzatılmıştır. Ticari araçlara kiralama imkânı tekrar getirilmiştir. 20 milyarlık KOBİ destek kredisi programı başlatılmıştır. İstihdam alanında Hükümet 150 liralık asgari ücret desteğini devam ettirmiştir. Yeni istihdam paketinde çalışanın prim ve vergisini devlet üstlenmeye devam ediyor. Geçen ay, primlerini düzenli ödediği halde son bir yılda ödeyemeyen işletmelere 60 ay vade imkânı getirilmişti. Ayrıca kısa çalışma ödeneği desteğinden yararlanma koşulları da kolaylaştırılmıştır” diye kaydetti.

“Böyle bir dönemde peşin vergi uygulamasından vazgeçilmelidir”

Bunların dışında bu dönemde ilk 3 ayın SGK prim borçlarına erteleme gibi bir destek sağlanmasının da yararlı olacağını söyleyen Çetin, “Ekonomide girdi maliyetlerinin düşürülmesi ve likidite sağlanması için halen yeni önlemler gereklidir. Böyle bir dönemde peşin vergi uygulamasından vazgeçilmelidir.  Kamu kurumlarının reel sektöre borçları zamanında ödenmelidir. Elektrik faturasında TRT payı sanayide kaldırılmıştı, artık diğer sektörlerde de kaldırılmalıdır” şeklinde konuştu.

Ekonomide yavaşlama devam ettiğini ve birçok KOBİ dayanmakta zorlandığının altını çizen Çetin,  “Sanayi üretimi Kasım’da yüzde 6.5 düştü, Aralıkta da düşüşün devam etmesi bekleniyor. Ocak ve sonrası ihracatın durumuna bağlı olacaktır. Otomotivde Aralık ayı düşüşü yüzde 42, yıllık düşüş yüzde 35 oldu. Beyaz eşyada daralma yüzde 17 oldu ve Aralık ayındaki satış hacmi 2008 yılı düzeyinde kaldı” dedi.

“Antalya büyük illere ve Türkiye ortalamasına göre daha iyi durumdadır”

Geçtiğimiz hafta IMF tarafından dünya ekonomisine yönelik bir rapor yayınlandığını ve Türkiye ekonomisi tahminlerini de revize ettiğini belirten Çetin,”Sayın Mahfi Eğilmez’i 13 Şubat’ta davet ettik, ekonomi konusunda konferans verecek. IMF yıllık büyümenin yüzde 0.4 olacağını tahmin etmiş, yıl sonu dolar kurunu yüksek tahmin etmiş. Temennimiz daha güzel bir senaryonun gerçekleşmesidir. Döviz girişi artarsa ekonomide yaza doğru biraz düzelme başlayabilir. Antalya ekonomisinde geçen yılı 13 milyon 600 bin gibi bir turist sayısı ile kapadık. İhracatımız yüzde 10 oranında artış gösterdi. Bazı verilerde ise bu ay olumsuzluk görüyoruz. Antalya göstergeleri finansman sorununa işaret etmektedir. Kredi hacmimiz 11 ay itibariyle geçen yıla göre sadece yüzde 11 oranında artmıştır. Enflasyonu ve kur artışını düşünürsek kredi hacminde reel olarak önemli azalma olmuştur. Bir başka olumsuz gelişme karşılıksız çek tablosunda biraz bozulma olmasıdır. Karşılıksız çek oranı yüzde 2’lere doğru düşmüştü, Kasımda yüzde 4.2, neyse ki, artış durmuş görünüyor. Bu koşullarda sınırlı bir bozulma olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Antalya büyük illere ve Türkiye ortalamasına göre daha iyi durumdadır” şeklinde konuştu.

“Ekonominin durgun dönemindeyiz”

Konut satışlarının Aralık ayında ekside kaldığını ve iç piyasada durgunluk devam ettiğini söyleyen Çetin, “Yabancıların alımlarında Aralık ayında yine önemli artış oldu. Bu yıl hem Türkiye genelinde hem Antalya'da yabancı alımlarında rekor kırılmıştır. Geçmişte yılda 6 bin satış rakamlarına ulaştığımız olmuştu, bu yıl 8 bine yaklaştık. Şu anda ekonominin durgun dönemindeyiz, ümidimiz sezona doğru canlılığın başlamasıdır. 8 Şubat ve 13 Şubat toplantılarında ekonomiyi detaylı konuşacağız” dedi.

Ekonomide soruna günlük bakarsak, kısa vadeli olarak bakarsak hata yaparız diyen Çetin, “Ülke olarak yapısal reformları neredeyse unutmaya başladık.  Artık konut olsun diğer sektörler olsun, ihracata, dışa açılmaya, markalaşmaya, teknolojiye daha fazla önem vermeliyiz” diye kaydetti.

“Burada devletinde hatası var”

İhracatla ilgili birkaç veri paylaşan Çetin, “TİM tabloyu yeni yayınladı, ama çok ilgi çekmedi. İhracatımız arttı diyoruz, ama dünya payımızda artış yok. Bir başka veri ihracatın kilo değeridir. İhracatımızın kilo değerini artırmayı çok konuştuk, ama ilerleme sağlayamıyoruz. 2014’ün gerisine düşmüşüz. Çin’den 20 milyar dolarlık mal alıyoruz, 2 buçuk milyar dolar ihracat yapabiliyoruz. Hindistan gibi milyarlık nüfusa ihracatımız çok az, Japonya, Meksika, Brezilya, Kanada gibi büyük pazarlarda yokuz. Geçen yıl ihracat yapan şirket sayımız 80 bin oldu, 2015’te 69 bindi, yani iyi bir gelişme var, ama Almanya’da ihracatçı firma sayısı 300 binden fazla. İspanya bizim iki katımız. Markalaşmada, inovasyonda, teknolojide daha hızlı ilerlemeliyiz. Biz girişimciler olarak kendimizi yenilemeliyiz. Bugüne kadar şirketlerimizin sermayesine önem vermedik, Türkiye’de patronlar zengin, ama şirketler fakir kaldı. Burada devletin de hatası var. Şirket ortağının para çekmesinde yüzde 23 stopaj gibi anlamsız yükler nedeniyle bu yapı yerleşti. Artık ortaklıkla büyümeli ve şirket sermayelerimizi güçlendirmeliyiz” dedi.

“Antalya'da daha nitelikli mal ve hizmet üretimi hedeflenmelidir”

Dijital devrime ayak uydurmak için markaya, fikri mülkiyete, hukuk reformuna, eğitim reformuna önem verilmesi gerektiğinin altını çizen Çetin, “ Büyük reformlarla ülkenin verimliliğini artırmalıyız. Antalya 4.0'da gündeme gelen, ayrıca bilişim sektörümüzün de çalıştığı bir konudur. Hatta Ümit Bey turizmde yapay zekâ kullanan bir uygulamayla inovasyon yarışmasında ödüle hak kazandı. Sayın Bakan turizmde katma değerin artırılması gerektiğini de ifade etti. Sadece konaklama sektörü değil, esnafımız da katma değer meselesini anlamalı ve Antalya'da daha nitelikli mal ve hizmet üretimi hedeflenmelidir” diye konuştu.

“Öğrenen şehir, Antalya’ya yakışacak bir unvandır”

Seçin bildirgesiyle ilgili konuşan Çetin, “Bildirgemizde akıllı kentlerin öğrenen ve işbirliği yapan kent anlamına geldiğini vurgulamıştık. Bu çağda her gün yeni bir şey öğrenmeyen geri kalmış demektir. UNESCO'nun öğrenen kentler tanımlaması ve öğrenen kentler networkü var.

Antalya bütün ilçeleriyle UNESCO'nun öğrenen kentler tanımına bakmalı ve bu konuda adımlar atmalıdır. Öğrenen kentlerde işyerlerinde öğrenme kültürü de geliştiriliyor. Ailede ve toplumda hayat boyu öğrenme kültürü teşvik ediliyor. Modern öğrenme teknikleri geliştiriliyor. Öğrenen şehir, Antalya’ya yakışacak bir unvandır. Antalya 4.0 projemizle birlikte Büyükşehir Belediyemize ve ilçe belediyelerimize bu önerimizi de sunuyoruz.

Öğrenen şehrin temel bileşeni paydaşların katılımı ve yönetişimdir. Sizler Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın meclis üyeleri olarak bu vizyona önemli bir katkı koyuyorsunuz. Meclis üyelerimiz, meslek komitelerimiz bugüne kadar kentimiz ve sektörleri adına bu yapı altında sorumluluk aldılar, sorunları ve çözüm önerilerini dile getirdiler. Önümüzdeki süreçte de bu güçlü ve kurumsal yapı birliktelik kültürü ile güçlenerek devam edecektir” ifadelerine yer verdi.

Gonca ÖZTÜRKHaber Merkezi
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner387

banner158

banner344

banner245

banner322

banner8

banner309

banner239

Havalimanına ulaşıma ek yeni seferler
Havalimanına ulaşım daha da kolaylaşıyor. 120 dakilalık sefer süresi 45 dakikaya düşüyor

Haberi Oku