‘MAZERET İSTEMİYORUM'

Türkiye genelinde 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde Antalya için alınacak güvenlik tedbirlerini konuşmak ve sorunları gidermek için bir İl Seçim Güvenliği toplantısı düzenlendi. AKS’ de yapılan bu toplantıda Antalya Valisi’nin yanı sıra ilçe kaymakamları, il ve ilçe seçim kurulu başkanları ile emniyet müdürleri, jandarma komutanları ve görevli personeller de hazır bulundu.

3 aşamalı seçim güvenlik planı hazır

Seçimin yapılışıyla ilgili tüm yetki il ve ilçe seçim kurullarına ait olduğunu dile getiren Karaloğlu seçimlerin demokrasinin şölen günleri olduğunu da ifade etti. Mülki idari amirleri olarak kendilerine pek çok görev düştüğünü aktaran Karaloğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu noktada bizlere düşen iki önemli görev var; birincisi seçimin bir güven ortamı içerisinde yapılışını sağlamak, ikincisi ise seçim kurulları tarafından talep edilen araç, gereç ve personel gibi ihtiyaçları ivedilikle seçim kurullarının emrine vererek seçimlerin sağlıklı bir şekilde yapılmasını sağlamak.Bu seçim için de; seçim öncesi, seçim günü ve seçim sonrası olmak üzere 3 aşamalı seçim güvenlik planlarımız hazır ve uygulanıyor.“

Seçim güvenliğiyle alakalı olarak çalışmalara devam ettiklerini aktaran Karaloğlu: “İnşallah bu seçimi huzur içerisinde geçireceğiz. Bizler siyasi parti ve parti adaylarının özgür bir ortamda seçmeniyle buluşmasını sağlayacak, seçim günü de vatandaşımızın hiçbir baskı altında kalmadan iradesini özgür bir şekilde sandığa yansıtmasının ortamını oluşturacağız” dedi.

Yasaklar konusunda hassasız

Seçim takviminin başladığını hatırlatan Karaloğlu seçim yasakları konusunda hassas olacaklarının da altını çizdi. Karaloğlu: “Seçim takvimi 1 Ocak 2019 itibariyle başladı ve ilerliyor. Siyasi partiler büyük oranda adaylarını belirlediler. Diğer taraftan partilerde propaganda dönemine girdiler. Bizim görevlerimizden biri adayların seçmenle güvenli bir şekilde buluşmasını sağlamak. Seçim günü ile ilgili YSK’nın aldığı bir takım kararlar var. Seçim yasasından kaynaklı bazı yasaklar sözkonusu.  Bu kısıtlamalara harfiyen uyulmasını sağlayacağız” dedi.

Mazeret istemiyoruz!

Sandık çevrelerindehem büyükşehir belediye başkanlığı hem ilçe başkanlığı hem de mahalle muhtarları için oy kullanılacağını hatırlatan Karaloğlu yerel seçimlerdeoy sayım işleminin uzayabileceğine de dikkat çekti. Oy sayım işleminin genel seçimlerdeki kadar çabuk sonuçlanmayabileceğini kaydeden Karaloğlu:“Oy sayım işlemi bu sebeple karanlığa kalabilir. Bu yüzden sandık çevrelerinin aydınlatılmasıyla ilgili problemler doğabilir. O sebeple özellikle kaymakam arkadaşlarımız seçim çevrelerindeki elektrik problemlerini ve jeneratör ihtiyaçlarını mutlaka gözden geçirsinler. O gün hiçbir sandık çevresinde elektrik kesildi, trafoya bilmem ne girdi gibi mazeretler oluşmasın” diyerek geçmiş seçimlerde yaşanan olumsuzlukları bu seçimlerde yaşamak istemediklerinin altını çizdi.

Oylar sayıldıktan sonra sandıkların güvenli bir şekilde il ve ilçe seçim kurullarına ulaştırılması meselesi üzerinde de duran Karaloğlu: “Bizim görevimiz bu oyların sağlıklı bir şekilde il ve ilçe seçim kurullarına ulaştırılması ve arkadaşların bu süreci takip etmeleri. Kaymakam arkadaşlarımız o gün son sandık seçim kuruluna teslim edilmeden görev yerlerini terk etmemelidir” dedikten sonra seçim bittiğinde gönül rahatlığıyla evlerine gidebileceklerini ifade etti.

Muhtarlık seçimleri zorlu geçecek

Yerel seçimlerin en zor geçeceği yerlerin muhtarlık seçimlerini olduğunu vurgulayan Karaloğlu bu durumun gerekçelerini de şöyle sıraladı: “Mahallelerde çok sayıda aday var. Özellikle son dönemlerde muhtarlıkların söz hakkı ve itibarları yükselince vatandaşlarımız da doğal olarak muhtar olmayı arzu ediyor ancak bu durumun bizim toplumsal huzurumuza yansımaması gerek. Mahallelerde seçim sürecinde oluşacak yarışın daha sonra mahallelerin huzuru konusunda bir olumsuzluk oluşturmaması için mahalleleri yakından takip etmemiz gerekebilir. Seçim bittikten ve kazanan aday belli olduktan sonra seçim dönemindeki tartışmaların da bitmesi lazım. O tartışmalar devam ederse mahallelerde ki huzursuzlukta devam eder ve bu durum topluma da yansır. Bizler bunu arzu etmiyoruz. Onun için mahalle muhtarlıkları seçimlerinin arkadaşlar tarafından daha dikkatli takip edilmesini arzu ediyorum.”

Çevreci propaganda vurgusu

Seçimlerin çevreye duyarlı olmasının herkes için çok olumlu sonuçlar doğurduğunu vurgulayan Karaloğlu partileri bu konuda daha dikkatli olmaya davet etti. Geçen seçimde de çeşitli uyarılarda bulunduklarını belirten Karaloğlu: “ Hem çevre hem de ses ve görüntü kirliliği ile ilgili olarak bazı siyasi partiler bu seçimlerde çevreye duyarlı davranacaklarını ilan ettiler. Plastik bayrak ve afiş kullanmayacaklarını, gürültülü propaganda yapmayacaklarını belirterek kampanyalarını bu şekilde yürütecekleri ile ilgili beyanlardabulundular. Bu bizi mutlu etti. Biz Antalya’daki tüm siyasi partilerin çevre konusunda duyarlı olmasını arzu ediyoruz” dedi.

Karaloğlu açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi: “Mahalle muhtarlıklarına aday olan arkadaşlarımızın mahallelerindekielektrik direklerine, binalara veya rastgele yerlere kendi afiş ve fotoğraflarını yapıştırmalarını kesinlikle doğru bulmuyoruz. Muhtar adayı olan bir arkadaşın öncelikli görevi kendi mahallesinin temizliğidir. Aday olduğu mahallenin çevre temizliğine dikkat etmeyen birisi de bence o mahalleye muhtar olmayı hak etmiyordur. Onun için tüm adaylarımızın bu konuya dikkat etmelerini öneriyoruz.”

Demokratik olgunluk önemli

Her seçimin bir kazananı ve kaybedeni olacağını sözlerine ekleyen Karaloğlu bu durumu demokratik olgunlukla karşılamanınönemli olduğunu aktardı.Karaloğlu: “Ne kazananların sevincini abartıp kaybedenleri tahrik etmesi ne de kaybedenlerin üzüntüleriniçok fazla abartıp bunu taşkınlığa dönüştürmemesi lazım. Kolluk birimleri olarak bunu da takip etmemiz şart. Seçim sonrasında kazananları da kaybedenleri de mutedil davranmaya davet etmeliyiz.Hangi sonuç çıkarsa çıksın bunu demokratik olgunlukla karşılamalıyız” diyerekdemokrasi vurgusu yaptı.

Antalya için seçim kurullarından ellerine ulaşan son rakamları da paylaşan Karaloğlu: “Bize ulaşan rakamlara göre 1 milyon 707 bin 819 seçmen oy kullanacak. Bu seçmenler toplamda 5 bin 428 sandıkta oy verme işlemi gerçekleştirecek. Ayrıca 1411 sandıkta cezaevlerimizde hizmet verecek. Geçen seçimde engeli dolayısıyla sandığa gidemeyen vatandaşlarımıza seyyar sandık uygulaması başlatılmıştı. Bu sene de 238 seyyar sandık engeli olan vatandaşlarımızın ayağına gidecek. Kendileri bulundukları konutların da oylarını kullanacak” dedi.

31Martta yapılacak seçimleri demokratik bir olgunluk içerisinde yaşamayı temenni ettiklerini söyleyen Karaloğlu: “Az önce ifade ettiğim gibi seçiminhuzurlu bir şekilde yapılmasını sağlamak ve seçmenin özgür bir şekilde iradesini sandığa yansıtmasını sağlamak asıl görevimiz olmalı. Seçimin diğer işlemleri zaten il ve ilçe seçim kurulları tarafından seçim takvimi takip edilerek yürütülüyor. Ben seçim süresince görev alacak tüm arkadaşlarımıza şimdiden başarılar diliyorum. Seçimin milletimizin geleceği için hayırlara vesile olmasını diliyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Ceylan YAŞARHaber Merkezi
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner158

banner344

banner245

banner322

banner8

banner309

banner239

Elmalı MYO Öğrencileri Elma Topladılar
Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Elmalı Meslek Yüksekokulu Bahçe Tarımı ve Seracılık Programı öğrencileri...

Haberi Oku