YEREL YÖNETİMLER:
Büyükşehir borcu ne kadar?

Antalya Büyükşehir Belediyesi 31 Mart yerel seçimlerin ardından yeni dönemin ilk meclis toplantısını yaptı.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek başkanlığında gerçekleşen toplantıya ilgi oldukça fazlaydı. Toplantıda Başkanlık Divanı, encümen ve komisyon üyeleri belirlendi. 31 Mart 2019 itibarıyla Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin toplam 4.3 milyar lira borcu, Maliye ve İlbank gelirleri hariç vadeli 403 milyon lira alacağı olduğu açıklandı.

“Türel’e teşekkür”

Meclisin açılış konuşmasını yapan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “Bize oy veren vermeyen herkesin belediye başkanı olacağım. 25 yıllık siyasi hayatımızda kimseyi ötekileştirmeden antalyamızda siyaset yapmış bir arkadaşınız olarak 19 ilçemizi ve Antalya’mızı hep birlikte

yöneteceğiz. Bugüne kadar 5 yıl süresince Antalyamıza hizmet eden sayın Türel’e meclis üyelerine, çalışanlara teşekkür ediyorum. Antalyamıza çivi çakan tüm belediye başkanlarımıza da teşekkür ediyorum” dedi.

Üyeler seçildi

Konuşmaların ardından Antalya Büyükşehir Belediye Meclisinde görev yapacak olan Divan Katibi, Meclis Başkan Vekilleri, encümen üyeleri ve komisyon üyeleri seçimi yapıldı. Parti sözcülerinin açıkladığı adayların ardından yapılan gizli oylama sonucunda Divan Katipliği’ne CHP’den Büşra Özdemir ve Kerem Kaya Turan seçilirken, Meclis Başkan Vekilleri ise CHP’den Deniz Filiz

ve İyi Parti’den Ramazan Özen oldu. 1 yıl süreyle görev yapacak encümen üyeleri ise CHP Grubundan Mesut Kocagöz, Şerafettin Özen, Büşra Özdemir, Mithat Aras, İyi Parti Grubundan ise Mehmet Büyükgebiz’den oluştu.

Mecliste ayrıca 1 yıl süreyle görev yapacak olan ve 9 kişiden oluşmasına karar verilen komisyon üyeleri de seçildi. Buna göre komisyonlarda görev alacak isimler şu şekilde belirlendi;

Plan Bütçe Komisyonu: Oktay Başaran (CHP), Zafer Tan (CHP), Ali Polat (CHP), Batuhan Mutlu Engin (CHP), Abdurrahman Yılmaz (AK Parti), Serhat Demir (AK Parti), Levent Konur (AK Parti), Mehmet Yüksel, (İyi Parti), Avni Atay (MHP). İmar ve Bayındırlık Komisyonu: Mehmet Hacıarifoğlu (CHP), Sıdıka Gökyar Kızılca, (CHP), Erkan Demirci (CHP), Enver Barış (CHP), Ali Çetin (AK Parti), Hasan Cumhur Göncü, (AK Parti), Mehmet Ali Kiriş (AK Parti), Barış Bulut (İyi Parti), Adem Er (MHP). Çevre ve Sağlık Komisyonu: Şafak Otuzaltı (CHP), Osman Manis (CHP), Mehmet Yörükoğlu (CHP), Bülent Özgüven (CHP), Şevket Özkan (AK Parti), İsmail Demir (AK Parti), Fırat Demirci (AK Parti), Hüseyin Balya (MHP), Mehmet Toprak (İyi Parti). Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu: Esin Bilgiç (CHP), Metin Altunbaş (CHP), Mithat Aras (CHP), Oktay Başaran (CHP), Kemal Yıldırım (AK Parti), Mehmet Ali Erdoğan (AK Parti), Mehmet Güven (AK Parti), Yusuf Ertugan (İyi Parti), Mehmet Durukan (MHP). Ulaşım Komisyonu: Zekeriya Altun (CHP), Ahmet Can (CHP), Deniz Filiz (CHP), Ertuğrul Ünal (CHP), Muhammet Ural (AK Parti), Dilaver Tanık (AK Parti), İlhami Yıldıran (AK Parti), Gürsel Aşık (İyi Parti), Ali Şahin (MHP)

Birlik üyeleri belirlendi

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi ayrıca Akdeniz Belediyeler Birliği, Tarihi Kentler Birliği ve Sağlıklı Kentler Birliği’nde 5 yıl süreyle görev alacak üyeleri de belirledi. Akdeniz Belediyeler Birliği’nde görev alacak 11 asil üye Oktay Başaran (CHP), Enver Barış (CHP), Ali Coşkun (CHP), Zekeriya Altun (CHP), Mithat Aras (CHP), Erşan Özden (CHP), Ertuğrul Ünal (CHP), Mustafa Baskak (İyi Parti), Ramazan Özen (İyi Parti), Yusuf Emre Ertugan (İyi Parti) ve Keren Kaya Turan’dan (İyi Parti) seçildi. Tarihi Kentler Birliği üyeleri ise CHP’den Mehmet Tufan, Esin Bilgiç, Hasan Kamburoğlu olurken, Sağlıklı Kentler Birliği üyeleri ise CHP’den Ünal Çetinkaya, Halil Arıkan ve Deniz Filiz oldu.

“4.3 milyar lira borç”

Komisyon üyelerinin seçilmesinin ardından 2018 yılı faaliyet raporu 52 Evet, 2 Hayır ve 46 çekimser oyla kabul edildi. Borçlanma ile ilgili gündem maddesinin görüşüldüğü sırada Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Daire Başkanı Selahattin Artun Meclis’e Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin mali tablosu hakkında bilgi verdi. Artun, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 31 Mart 2019

itibariyle 1’inci, 2’nci, 3’üncü etap raylı sistem yatırımları, İl Bank dahil iç banka borçları, tahakkuka bağlanmış, ihalesi yapılmış, hak ediş ödemeleri devam eden yatırımlara ilişkin toplam 3.3 milyar lira ve ihalesi yapılmış sözleşmesi gerçekleşen kısmi hak edişleri gelen yıllara sari yatırım borçları 1 milyar lira olmak üzere toplam 4.3 milyar lira borcu olduğunu açıkladı. Selahattin Artun Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 31 Mart 2019 itibariyle mevcut alacaklarının ise 403 milyon TL olduğunu kaydetti. Artun, Büyükşehir Belediyesi’nin çalışanına, SGK ve Emekli Sandığını ile vergi dairesine, elektrik vb resmî kurumlara borcu olmadığı bilgisini verdi.

Gonca ÖZTÜRK

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner158

banner344

banner322

banner8

banner309

banner239

Kepez’de yeşil seferberliği
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, belediyesinin Atatürk Mahallesi’ndeki süs bitkileri ve bahçe çiçeklerinin...

Haberi Oku