YEREL YÖNETİMLER:
Başkan Tütüncü: Verilemeyecek Hesabımız Yok

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “İddialar seçime beş kala belediyemizin itibarını zedelemeye yönelik art niyetli kasıtlı bir girişim değilse bilgisizlik ve cehaletin ta kendisidir” dedi.

Kepez Belediyesi Başkanı Hakan Tütüncü, geçtiğimiz günlerde bazı basın yayın organları tarafından ilçe belediyesi hakkında ortaya atılan yolsuzluk iddialarına cevap verdi. Asılsız iddia ve iftiralarla bir takım polemiklerin başlatıldığını belirten Başkan Tütüncü, belli bir algı oluşturmaya dönük ortaya atılan bu iddia ve iftiralara karşı cevap verme zorunluluğu doğduğunu ifade etti. Veremeyecekleri hiç bir hesaplarının bulunmadığını vurgulayan Başkan Tütüncü, söz konusu haberlerde yer alan iddiaların yerel seçim öncesi belediye itibarını zedelemeye yönelik bir girişim olduğunu söyledi.

“İddialar asılsızdır”
"14 milyon 968 bin TL tutarındaki bazı arsa, arazi ve bina gelirlerinin muhasebe kaydının yapılmadığı" iddiasına Tütüncü’nün cevabı, “Raporda 14 milyon 968 bin TL tutarındaki bazı arsa, arazi ve bina gelirlerinin muhasebe kayıtlarının yapılmaması gibi bir durum söz konusu değildir. Sayıştay Raporunda tenkit edilen husus, Devlet kurumlarına yapılan tahsislerin bilançonun tahsis ile ilgili hesaplarına aktarılmasıyla ilgili teknik bir konu olup Belediyenin her hangi gelir kaybı ve suistimal söz konusu değildir. Zaten Denetim Raporunun bu kısmında gelir ile ilgili bir ifade de bulunmamaktadır” şeklinde oldu.

“Kamu zararına yönelik bir husus yoktur”
Tütüncü’nün "Belediyede çalışan kadrolu işçi ve personelin kıdem tazminatı karşılığı ayrılması gereken 8 milyon 895 bin TL’nin de ilgili hesaplarda bulunmadığı" iddiasına verdiği yanıtsa şöyle: “Sayıştay'ın bu tenkidi, Belediyemizde çalışan tüm kadrolu ve Belediye Şirketi işçilerinin 2017 yılına dair emeklilik kıdem tazminatı karşılığının, bilançonun 472 nolu kıdem tazminatı karşılığı hesabında gösterilmesi ile ilgilidir. Belediyemizin konuya ilişkin uygulaması, o yıla ait kıdem tazminatı karşılıklarının her takvim yılının sonunda ilgili hesapta gösterilmesi yönündedir. Bu tenkit, var olan bir hakkın iç edilmesine yönelik değil; muhasebe tekniği açısından farklı bir uygulamanın tavsiye edilmesi ile ilgilidir. Dolaysıyla bu konu da kamu zararına yönelik bir husus yoktur.”

“Paralar devletin hesabındadır”
'584 bin 049 TL Faiz nerede" iddiasına, “Belediyemiz mevduatlarının teftiş yılına ilişkin faiz geliri brüt 3.893.665,62 TL'dir. Bu gelirin vergisi 584.049 TL'dir. Bu vergi, belediyemiz adına ilgili bankalar tarafından vergi dairelerine ödenmiştir. Bu ödemeler kayıt altındadır. Belediyemizin muhasebe kaydı uygulaması şu şekildedir. Muhasebe kayıtlarımıza faiz gelirinin net tutarı kaydedilmektedir. Bu uygulama, ilgili yönetmelik ve daha evvelki denetimlerde Sayıştay Denetçilerinin yönlendirmeleri ışığında muhasebe kayıtlarında mükerrerliğe sebebiyet vermemek amacıyla öngörülmüştür. O sebeple idaremiz bu yöntemi benimsemiştir. ‘Paralar Nerede’ sorusunun cevabı, Paralar Devletin Vergi Dairesi Hesaplarındadır. Makbuzlar Belediyemizdedir. Belediyemizin tüm evrak ve kayıtları, açıklık, şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkesi gereği herkese açıktır. Dileyen, isteyen herkes gelip görebilir” cevabını veren Tütüncü, taşınmazların hesaplarda izlenmediği iddiasına da “Söz konusu 67 adet taşınmazın tamamı muhasebe kayıtlarımızda mevcuttur. Belediyemizin uygulaması, bu taşınmazları bilançomuzun 252 nolu hesabına kaydedip takibi yönündedir. Konuya ilişkin Sayıştay tenkidinde, söz konusu 67 taşınmazın "Bilançonun Aktif ve Pasifini Etkilemeyen Nazım Hesaplar" grubunda yer alan 990 nolu hesabın altında takip edilmesi öngörülmektedir. Bu tenkit, herhangi bir kamu zararı, istismar ve belediyenin gelir kaybına yönelik değildir. Dolaysıyla bu iddia da mesnetten yoksun ve asılsızdır” diyerek son noktayı koydu.

 

banner372
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner373

banner158

banner344

banner322

banner8

banner309

banner239

Kepez’in drag yarışları nefesleri kesti
Kepez Drag Pisti 2019 Sezon Açılışı Yarışları, 14 ilden 50 araç, 100 pilot ve kopilot katılımıyla...

Haberi Oku