TURİZM:
Paket turlara dikkat!

Paket tur alınmadan önce tüketicinin muhakkak turu düzenleyen firmayı araştırması gerektiğini söyleyen Dizerkonca paket içeriğine dikkat edilmesi gerektiğine de vurgu yaptı. Dizerkonca: “Paket tur sözleşmeleri: ulaştırma, konaklama ve bunlara yardımcı sayılmayan diğer turistik hizmetlerin en az ikisinin birlikte, her şeyin dahil olduğu fiyatla satıldığı veya satımının vaat edildiği sözleşmelerdir. Hizmet 24 saatten uzun bir süreyi kapsamalı veya gecelik konaklamayı içermelidir” dedi.

Bilgilendirme zorunlu

Dizerkonca paket tur sözleşmesi kurulmadan önce tüketicilerin yeterli bilgilendirilmesine yönelik olarak broşür verilmesinin zorunlu olduğunu dile getirirken; tur yerine ilişkin bazı hususlarda tüketicinin bilgilendirilmesinin büyük önem arzettiğini de aktardı.

“Paket tur düzenleyicileri ve aracıları yazılı veya mesafeli olarak kurulan paket tur sözleşmelerinin bir örneğini kağıt üzerinde veya kalıcı veri sağlayıcıları aracılığıyla tüketiciye vermek zorundadır” diyen Dizerkonca tüketicinin kendisinden kaynaklanmayan nedenlerden dolayı pek çok hakka sahip olduğuna da değindi.

Dizerkonca: “Tüketici, sözleşmenin esaslı unsurlarından birisinin değişmesi veya turun başlamadan önce iptal edilmesi hallerinde bu değişikliği dilerse kabul edebilir” dedikten sonra tüketicinin paket tur düzenleyicisi tarafından sunulan alternatif bir turu kabul edebileceği gibi sözleşmeden dönme hakkına da sahip olduğunu belirtti.

Verilmeyen hizmet için indirim isteyebilirsiniz

Tüketici, sözleşmeden dönmek isterse tur için ödemiş olduğu tüm bedelin herhangi bir kesinti yapılmaksızın en geç 14 gün içerisinde kendisine iade edilmesi zorunluluğuna da dikkat çeken Dizerkonca: “Tüketicinin sözleşmenin ifası sürecinde ortaya çıkan her türlü eksiklik nedeniyle bedelin indirilmesini talep etme hakkı da vardır. Diyelim ki turda yazan hizmetlerden biri size verilmedi. O hizmet için indirim isteyebilirsiniz. Paket tur düzenleyicisinin tur başladıktan sonra önemli bir yükümlülüğünü yerine getirmediği veya getiremeyeceği tespit edildiğinde tüketici sözleşmeden dönebilir. Bu hallerde paket tur düzenleyicisi veya aracısının ücret talep etme hakkı da sona erer” dedi.

Paket tur düzenleyicisinin sözleşmeyi gerektiği gibi ifa etmediğinde tüketicinin uğrayacağı her türlü zarardan da sorumlu tutulabileceğini aktaran Dizerkonca: “Tüketici boşa harcanan tatil zamanı için de uygun bir tazminat talep edebilir. Ticari ve mesleki faaliyetleri çerçevesinde paket tur hizmetinden faydalanan kişiler de tüketici olarak kabul edilir ve paket tur sözleşmelerinden kaynaklanan haklardan yararlanabilir” diye konuştu.

Tur iptal hakkı

Tüketicinin paket tur sözleşmesini 30 gün öncesine kadar feshetme hakkının bulunduğunu da söyleyen Dizerkonca: “Bunun için tüketici, paket turun düzenlenmesinden 30 gün önce yazılı olarak ya da kalıcı veri saklayıcısı aracılığıyla bildirmek kaydıyla paket tur sözleşmesini feshedebilir. Tüketici, ödenmesi zorunlu vergi gibi yasal yükümlülükler dışındaki paket tur bedelini herhangi bir kesinti yapılmadan iade alma hakkına da sahiptir” dedi.

Dizerkonca eğer feshetme bildirimi 30 günden daha az bir süre kala yapılıyor ise de paket tur sözleşmesinde belirtilmek şartıyla belirli bir miktar ve oranda kesinti yapılabileceğini ifade etti. Sözleşmelerle ilgili yaşanacak sorunların uyuşmazların parasal değerine göre illerde ticaret il müdürlükleri ilçelerde ise kaymakamlık bünyesinde oluşturulan tüketici hakem heyetleri tarafından gerçekleştirildiğini vurgulayan Dizerkonca adliyelerde bulunan tüketici mahkemelerine de başvuru yapılabileceğini dile getirdi. Ayrıca tur sözleşmeleri ile ilgili denetim talepleri de ticaret il müdürlüklerine iletilebiliyor.

Dizerkonca iş toplantılarına gidilse dahi tüketicinin hakem heyetlerine başvurabileceğini, yurtiçi veya yurtdışı fark etmeksizin belirtilen hizmet alınmadığı takdirde tüketicinin şikayet ve para talebi yapabileceğini de sözlerine ekledi.

Ceylan YAŞARHaber Merkezi
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner158

banner344

banner245

banner322

banner8

banner309

banner239

Tatil İçin Türkiye'yi Önerdiler
2 bin 700'den fazla kişinin ölümüne neden olan koronavirüs salgını birçok ülkeye yayılırken, İngiliz...

Haberi Oku