SİYASET:
Dakika dakika seçime dair her şey

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin ardından YSK'nın 6 Mayıs'ta verdiği, "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesi ve CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasının iptali" kararı üzerine, İstanbullular sandık başına gitti. İstanbul'da oy verme işlemi saat 08.00 itibarıyla başladı.

İstanbul'un 39 ilçesinde 31 bin 342 sandıkta, 10 milyon 560 bin 963 kişi oy kullanacak.

Bugünkü seçimde İstanbul, 5 yıl boyunca görev yapacak Büyükşehir Belediye Başkanını seçecek. Seçimde, Cumhur İttifakı'nın (AK Parti) adayı Binali Yıldırım, Millet İttifakı'nın (CHP) adayı Ekrem İmamoğluSaadet Partisi'nin adayı Necdet Gökçınar ve Vatan Partisi'nin adayı Mustafa İlker Yücel yarışıyor. Oy verme işlemi 17:00'da sona erecek.

Seçimde öne çıkanlar şöyle:

SEÇİMİNDE 111 KİŞİ HAKKINDA İŞLEM YAPILDI

SAAT 16.18: Oy pusulası fotoğrafı çekmekten, beraber veya başkasının yerine oy kullanmaktan, telefonla kabine girmekten, oy teşhiri yapmaktan toplam 111 kişiye işlem yapıldı.

Alınan bilgiye göre, kent genelinde devam eden oy kullanma işlemleri sırasında, oy pusulası fotoğrafı çekmekten 43, tartışma ve münakaşa çıkarmaktan 22, beraber oy kullanmaktan 9, başkasının yerine oy kullanmaktan 3, silah kanununa muhalefetten 4, tehdit ve hakaretten 4, telefonla kabine girmekten 14, oy teşhiri yapmaktan 5 ve siyasi içerikli kıyafetler giymek, alkol kullanmak ve sandık başlarında slogan atmak gibi genel muhalefetten 7 kişi olmak üzere 111 kişiye adli ve idari işlem yapıldı. İdari işlem yapılan şüphelilerin ifadelerinin ardından serbest bırakıldığı, adli işlem yapılanların ise gözaltında tutulduğu açıklandı.

YSK KARARINI AÇIKLADI

SAAT 16.05: İstanbul'da 31 Mart yerel seçimlerinin yenilenmesinin ardından bugün yapılan seçimlerde zarfların üzerine basılan mührün geçtiğimiz seçimlerde kullanılan mühür olması üzerine CHP, oyların geçerli sayılması için YSK'ya başvuru yaptı. Daha sonra AK Parti de YSK'ya başvurdu. Söz konusu zarflardaki oyların seçmen iradesini sakatlamadığı yönündeki başvurularda her iki parti de oyların geçerli sayılmasını istedi. YSK Başkanı Sadi Güven bir açıklama yaparak oyların gecerli sayılacağını açıkladı.

AHMET DAVUTOĞLU: HAYIRLI OLSUN

SAAT 15.45: Eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile Göktürk Merkez Mahallesi'ndeki Nejat Sabuncu İlkokuluna geldi. Burada vatandaşlarla ve sandık görevlileriyle selamlaşan Davutoğlu, 2238 numaralı sandıkta oyunu kullandı.

Oy verme işleminin ardından Davutoğlu, seçim sonuçlarının İstanbul için hayırlı olması temennisinde bulunarak, "Seçimlerin böyle barış ve huzur içerisinde geçmesi önemli. Seçimler Türkiye'de demokratik kültürün en asli unsurudur. Herkesin saygı duyduğu, herkesin süreçten mutmain olduğu bir şekilde seçimlerin tamamlanması başlı başına Türk demokrasisi için bir başarı olacaktır. Aziz İstanbul'umuza da tekrardan hayırlı olmasını diliyorum" değerlendirmesini yaptı.

PERİNÇEK: GELECEĞE UMUTLA BAKIYORUZ

SAAT 15.15: Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, eşi Şule Perinçek ile Gayrettepe'de oy kullandı. Seçimlerin İstanbul için hayırlı olmasını temenni eden Doğu Perinçek, "Türkiye önüne çıkan tüm zorlukları yenebilecek güce, bilgiye ve birikime sahiptir. Türkiye PKK ve FETÖ terör örgütleriyle olan kararlı mücadelesine devam edecektir. O nedenle geleceğe umutla bakıyoruz " diye konuştu.

PERVİN BULDAN: BUGÜN KULLANILACAK OYLAR TÜRKİYE'NİN DE KADERİNİ DEĞİŞTİRECEKTİR

SAAT 14.25: HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, oyunu Bakırköy'deki Şenlikköy Murat Kölük İlkokulu'nda kullandı.

Oy verme işleminin ardından gazetecilere açıklama yapan Buldan, bu seçimin Türkiye'nin geleceğine hayırlı olması dileğinde bulunarak, "Umut ediyor ve diliyorum ki bugün kullanılacak oylar sadece İstanbul'un kaderini değil aynı zamanda Türkiye'nin de kaderini değiştirecektir" dedi.

İSTANBUL VALİSİ YERLİKAYA OYUNU KULLANDI

SAAT 14.21: İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Bakırköy Aybars Ak Ortaokulunda oyunu kullandı. Eşi Hatice Nur Yerlikaya ile oy kullanacağı Aybars Ak Ortaokuluna gelen ValiYerlikaya, vatandaşlarla selamlaştı.

Oy kullanacağı 1123 numaralı sandığa giden Yerlikaya, eşi Hatice Nur Yerlikaya'nın oy vermesinin ardından oyunu kullandı.

Seçimlerin hayırlı olmasını dileyen Yerlikaya, okuldan çıkarken, tekerlekli sandalyedeki 73 yaşındaki bir vatandaşın oy kullanabilmesi için ambulans çağırdı. Ambulansın gelmesinden sonra tekerlekli sandalyedeki vatandaş, sağlık ekiplerinin yardımıyla oyunu kullandı.

ABDULLAH GÜL: İNŞALLAH HER ŞEY MEMLEKET İÇİN GÜZEL OLUR

SAAT 13.48: 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için oyunu Beykoz'da kullandı. Gül, eşi Hayrünnisa Gül ile oyunu kullanmak için Beykoz Şehit İsmail Kefal İlkokulu'na geldi.

Sandık görevlilerine başarılar dileyen Abdullah Gül, "1138" numaralı sandıkta oyunu kullandı. Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül de aynı sandığa oy attı.

Abdullah Gül, gazetecilere yaptığı açıklamada, bir kez daha vatandaşlık görevlerini yerine getirdiklerini belirterek, "Oyumuzu attık, hayırlı neticeler neyse Türkiye için, memleket için o olsun. Bundan sonra önümüzde 4-4,5 yıllık bir dönem var. İnşallah her şey memleket için güzel olur, iyi olur. Umarım insanların beklentileri karşılanır. Ümit ederim memleketimizin ihtiyaçlarının karşılandığı bir dönem başlar." diye konuştu. Gül çifti, vatandaşlarla selamlaştıktan sonra okuldan ayrıldı.

GÖKÇINAR: BU DEFA HAYIRLI BİR NETİCE DİLİYORUZ

SAAT 13.20: Saadet Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necdet Gökçınar, Beykoz'da bulunan TED Koleji'nde oyunu kullandı.

Gökçınar şöyle konuştu: "Bir daha oy kullanacağız. Bu defa hayırlı bir netice diliyoruz. Halkın iradesinin sandığa yansıması en büyük temennimiz. Sandık kurullarımız görevlerinin başındalar. Ben bu seçimlerimizin evvela İstanbul sonra Türkiyemiz ve bütün insanlık için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum."

YSK TALEPLERİ DEĞERLENDİRMEK ÜZERE TOPLANACAK

SAAT 13.14: AK Parti ve CHP,milletvekili seçimi mührü vurulan sandıklarda oyların geçerli sayılması için YSK'ya başvurdu. YSK saat 14:00'da talepleri değerlendirmek üzere toplanacak. AK Parti ve CHP, milletvekili seçimi mührü vurulan sandıklarda oyların geçerli sayılması için YSK'ya başvurdu. YSK saat 14:00'da talepleri değerlendirmek üzere toplanacak.

TEMELLİ: YARIN UZUN BİR YOLCULUĞA ÇIKIYORUZ

SAAT 12.30: HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, oyunu kullanmak üzere Yeşilköy Halil Vedat Fıratlı İlkokuluna geldi. Seçime dair açıklamalarda bulunan Temelli, "Bu hukuksuzluğa karşı el ele vererek yürüttüğümüz bir mücadeledir" dedi. "Bu demokrasi ittifakının en belirgin buluşmasıdır. Bu anlamda strateji 31 Mart'ta olduğu gibi bugün de koruduk, yarın da korumaya devam edeceğiz" açıklamasında bulunan Temelli, sözlerini şöyle noktaladı:

"Yarından itibaren uzun bir yolculuğa çıkıyoruz, üçüncü yolda yürüyüşümüzü kararlılıkla sürdüreceğiz. Demokrasi ittifakını Türkiye'nin her yerinde örmeye çalışacağız. Bu kutuplaşmadan kurtulmanın yolu üçüncü yolda buluşmaktan geçiyor Türkiye halklarına bu demokrasi mücadelesinde buluşma çağrısında bulunuyorum. Türkiye'nin ihtiyacı olan demokratik bir anayasadır, toplumsal barıştır. Gelin bunu hep birlikte inşa edelim. Hep birlikte bu mücadeleyi büyütelim. Yarın uzun bir yolcuğa çıkıyoruz, herkes heybesini hazırlasın. Herkes heybesine daha fazla demokrasi koysun, daha fazla barış koysun."

SAADET PARTİSİ ADAYI NECDET GÖKÇINAR, OYUNU KULLANDI

SAAT 12.25: Saadet Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necdet Gökçınar, oyunu Beykoz'da kullandı. Saadet Partisi Milletvekili Abulkadir Karaduman ile Acarlar Mahallesi'ndeki TED Koleji'ne gelen Gökçınar, oyunu kullanacağı "1003" numaralı sandığın bulunduğu sınıfa girdi.

Oy kullanma işleminin ardından açıklama yapan Necdet Gökçınar, "İki etaplı maraton diyeceğiz. Bir daha oy kullanacağız. Bu defa hayırlı bir netice diliyoruz. Halkın iradesinin sandığa yansıması en büyük temennimiz. Sandık kurullarımız görevlerinin başındalar. Ben bu seçimlerimizin evvela İstanbul sonra Türkiyemiz ve bütün insanlık için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum." dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: İSTANBULLULAR EN İSABETLİ KARARI VERECEKTİR

SAAT: 12.17: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, kızı Esra Albayrak ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Kısıklı'da bulunan Saffet Çebi Ortaokulu'nda oyunu kullandı.

Erdoğan, oy kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, "Öncelikle İstanbul gibi bir şehrimizin büyükşehri belediye başkanlığı seçimi bu şekilde yapılmamalıydı. Ne yazık ki 31 Mart'tan sonra mevcut gelişmeler böyle bir seçimin yapılması, YSK kararıyla yenilenmesi yoluna gidildi. Bugün de İstanbulumuzun seçimini gerçekleştiriyoruz" dedi. Erdoğan şöyle devam etti:

"İstanbulumuzun geleceğine tecrübesiyle, dinamizmiyle ve Ankara-İstanbul bütünleşmesiyle bir sürecin getirilmesini çok çok faydalı buluyorum. İstanbul seçmeni İstanbul için en isabetli kararı verecektir diye düşünüyorum. Sizlerin gayretleri için de teşekkür ediyorum."

Seçimlere katılımın sorulması üzerine Erdoğan, "Çok gayret ettik. İstanbul dışında olanları buraya taşımak için, buradan da memleketlerine gönderilmesi noktasında bir çalışma. İstanbul'da olanlar bu işin önemini çok iyi biliyor. Herhalde katılımın çok yüksek olması gerekiyor" ifadesini kullandı. Bir basın mensubunun dün İstanbul'da yoğun trafik olduğunu söylemesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ben o kilitlenen trafiği yaşadım" yanıtını verdi.

İMAMOĞLU: GÜNÜN SONUNDA HER ŞEY GÜZEL OLACAK

SAAT 12.15: Ekrem İmamoğlu, oyunu eşi Dilek İmamoğlu ile birlikte Beylikdüzü'nde bulunan Haldun Taner İlkokulu'nda kullandı. Okul bahçesinde gazetecilere kısa bir açıklama yapan Ekrem İmamoğlu, "Milletçe yaşatılan bu hukuksuz süreci tamir etme saatlerindeyiz. Hem demokrasimiz adına hem İstanbul adına hem memleketimizdeki tüm seçimlerin meşruluğu adına bugün halkımız vicdanlarıyla karar verecektir. Günün sonunda her şey çok güzel olacak" dedi. İmamoğlu, sözlerini "Elbette herkes hakkını helal etsin, ama bundan sonra da aynı hataları yapmayalım" diye noktaladı.

AKŞENER: KATILIM ÇOK YÜKSEK, İSTANBUL HAREKETE GEÇTİ

SAAT 11.45: İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, oyunu Hacı Sabancı Anadolu Lisesi'nde kullandı. Daha sonra gazetecilere kısa bir açıklama yapan Akşener, "Oyumu kullandım. İnşallah İstanbul için hayırlı olsun. Keşke bu seçim 31'inden sonra yenilenmeseydi. Madem ki yenilendi, vatandaşlık görevimizi yerine getirdik. Gözlemlediğim ve edindiğim bilgiler var. Katılım oranı çok yüksek. İstanbullular harekete geçti" dedi.

YILDIRIM: İSTANBULLU KARDEŞİMİZE, RAKİPLERE BİR YANLIŞ YAPTIYSAK HELALLİK İSTİYORUM

SAAT 11.30: İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan Adayı Binali Yıldırım, eşi Semiha Yıldırım ile birlikte oyunu Tuzla Emlak Konut Cemil Meriç İlkokulu'nda kullandı.

Daha sonra okul bahçesinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Yıldırım, "İstanbul halkının verdiği karar başımız gözümüz üstüne. Mutlaka en doğru kararı İstanbullular vermiş olacak. Biz 6 Mayıs'tan beri adaylar olarak kampanyalarımızı yapıyoruz. Her ilçede her mahallede hemşehrilerimizle buluştuk. Projelerimizi anladık. Bir konuştuk, iki dinledik" dedi. "Eminim ki konuşma sırası bugün seçmenindir. Ve onlar kararını bugün vermiş oluyor" ifadesini kullanan Yıldırım, şöyle devam etti:

"İstanbul'un bir dünya şehri olması için bugüne kadar ülke genelinde edindiğimiz tecrübeleri uygulamak için seçimler önemli bir fırsat Rabbim İstanbulumuz için, ülkemiz için bu seçimleri hayırlı kılsın. Kampanya esnasında kırgınlıklar olabilir, rakipler arasında da olabilir. Veya vatandaşlarımızda kırgınlıklar olabilir. Bugün artık kırgınlıkları bırakma zamanıdır. Bilerek bilmeyerek eğer bir İstanbullu kardeşimize, rakiplere bir yanlış yaptıysak, haksızlık yaptıysak helallik istiyorum."

TANAL: ÜSKÜDAR'DA ZARFLARDAKİ SANDIK KURULU MÜHRÜNDE MİLLETVEKİLİ SEÇİMİ YAZIYOR

SAAT 09.37:CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, kişisel Twitter hesabında "Üsküdar'da zarflardaki sandık kurulu mühründe milletvekili seçimi yazıyor. Lütfen azami dikkat ve özeni gösterelim" paylaşımında bulundu.

BAKAN SOYLU OYUNU KULLANDI

SAAT O9.O7: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, eşi Hamide Soylu ile birlikte oyunu Gaziosmanpaşa'da bulunan Dobruca Ortaokulu'nda kullandı.

1004 numaralı sandıkta oy kullanan Soylu, "İstanbul için hayırlı uğurlu olsun. Bir seçim kampanyası oldu. Milletimiz güven içinde 31 bin 342 sandıkta oy kullanmaya başladı. Sabah oy kullanma işlemi sorunsuz başladı. İnşallah bugün İstanbullu hemşehrilerimiz sorunsuz şekilde oy kullanır. 51 bin 909 güvenlik personelimiz çalışmalarını yürütüyorlar. Allah hayırlı uğurlu etsin inşallah" dedi.

SANDIK GÖREVLİLERİ YEMİN ETTİ

SAAT 07.50: Oy kullanma işlemi başlamadan önce sandık görevlileri hazırlıklarını tamamlayarak sandık yemini ettiler. Görevliler sandık başkanları tarafından söylenen kelimeleri tekrar ederek yeminlerini etti.haberlercom
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner387

banner158

banner344

banner245

banner322

banner8

banner309

banner239

"Seri yargılama" usulü geliyor
AK Parti'nin Cuma günü istişare için MHP'ye sunduğu yeni yargı paketinin detayları gün yüzüne...

Haberi Oku