SAĞLIK:
Sağlıkçılar şiddete çözüm istedi

Ülke genelindeki şiddet söylemiyle toplumda ve sağlık ortamında yaşanan şiddetin birbirinden ayrılamayacağını dile getiren Antalya Tabip Odası Genel Sekreteri Naci İşoğlu, “Daha kaçımızın şiddete uğraması, daha kaçımızın yaşamına kast edilmesi, daha kaçımızın ölmesi gerekiyor. Bu sesi duyması gerekenler daha neyi bekliyor?” dedi.

Antalya Tabib Odası, tüm Türkiye’ de eş zamanlı olarak gerçekleştirilen ve Türk Tabibler Birliği Başkanı Sinan Adıyaman’ın da İzmir’ den katılım gösterdiği “Sağlıkta şiddet dur durak bilmiyor. Bu sefer toplu saldırıyla karşı karşıyayız” konulu bir basın açıklaması yaptı. Antalya Tabib Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen basın açıklamasına Antalya Tabip Odası Başkanı Nursel Şahin, Antalya Tabip Odası Genel Sekreteri Naci İşoğlu, Aile Hekimleri Derneği Antalya Şubesi, Sosyal Hizmet Emekçileri Antalya Şubesi ile Türk Sağlık Sen yöneticileri ve üyeleri de katılım gösterdi.

“Şiddet dur durak bilmiyor”

Açıklamayı yapan Antalya Tabip Odası Genel Sekreteri Naci İşoğlu, ülke genelindeki şiddet söylemiyle toplumda ve sağlık ortamında yaşanan şiddetin birbirinden ayrılamayacağını dile getirdi. Şiddet söylemlerinin bir an önce sonlandırılmasını ümit ettiklerini ifade eden İşoğlu, “Sağlıkta şiddet dur durak bilmiyor. Bu sefer toplu saldırıyla karşı karşıyayız. Daha geçen hafta Antalya 'da bir meslektaşımız, silah kullanarak yaşamına kast edeceğini ifade eden hasta yakını tarafından tehdit ve şiddet olayıyla karşıya kalmıştı. Bu sefer 29 Mart cuma günü İzmir Bornova 29 nolu ASM’de aile hekimlerinden talep edilen yüzlerce usulsüz isteklerden birini yerine getirmediği iddiasıyla hakaret ve fiziksel şiddete uğramış, çevreden gelenler tarafından şahıs engellenmiştir. Bununla yetinmeyen şahıs bu sefer tekrar 11-12 kişilik grupla ellerinde sopalarla Aile Sağlığı Merkezine gelerek merkezde çalışan herkese saldırmaya başlamışlardır. Merkezde çalışan aile hekimleri, hemşireler ve olaya müdahale etmeye çalışan o anda orada olan öğretmen, eczacı ve yakın esnaf darp edilmiştir. Meslektaşımız ve öğretmen ciddi şekilde yaralanmıştır. Meslektaşımızın burnunda kırık hematom ve çeşitli yerlerinde ekimozlar oluşmuştur. Hızlarını alamayan saldırganlar ASM’ de de ciddi maddi hasar meydana getirmiştir” diye konuştu.

“Daha neyi bekliyor”

İşoğlu, açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Daha kaçımızın şiddete uğraması, daha kaçımızın yaşamına kast edilmesi, daha kaçımızın ölmesi gerekiyor. Bu sesi duyması gerekenler daha neyi bekliyor. Ama artık bizim beklemeye tahammülümüz kalmadı. Mesleğimizi olması gereken gibi ilkelerimiz doğrultusunda yapamaz duruma geldik. Bu son meydana gelen sağlıkta şiddet terörü de göstermiştir ki hükümetin ve bakanlığın soruna bakışı değişmemiştir.”

“Mesleğimizi yapmamız engellenemez”

Etkin ve caydırıcı önlemler istediklerini de vurgulayan İşoğlu, “Can güvenliğimiz olmadan canları koruyamayız, tedavi yapamayız. Meslek ilkelerimiz doğrultusunda hekimlik mesleğimizi yapmamız engellenemez. Usulsüz talepler, altyapı olanaklarımıza göre anlamsız ve keyfi rapor( her kurumun ve idarecinin şeklini belirlediği tıbba uygun olmayan )istemleri artık görevimizi yerine getirememe noktasına getirmiş bulunmaktadır. Sağlık Bakanlığı özellikle raporlandırma konusunda Türk Tabipler Birliği ve ilgili derneklerle bir araya gelip sağlık ortamında önemli şiddet gerekçelerinden olan rapor konusunu bilimsel değerlendirme ve ilkelere göre sınırlarını belirlemelidir. Özellikle spor vb. konularındaki raporlandırmalar için konuya uygun altyapı ile donatılmış ve ilgili uzmanlarla desteklenmiş merkezler acilen hayata geçirilmelidir. Gerek halk sağlığı açısından gerekse de mesleki uygulamalar açısından bu durum oldukça önemli hale gelmiştir” ifadelerini kullandı.

“Söz sahibi olmak istiyoruz”

İşoğlu, “Artık hizmetten çekilme boyutuna geldiğimiz bu noktada; Çözüm önerilerimizi kamuoyuyla ve iktidarın yürütücüleriyle paylaşmaya devam edeceğiz. Alanın sahibi olarak yönetimde de söz ve karar sahibi olmak istiyoruz. Acilen Türk Tabipleri Birliği’nin hazırladığı ''sağlıkta şiddet yasa tasarısı'' yasalaşmalıdır. Sağlıkta şiddet terörünü ve buna ses çıkarmayan önlem almayan bakanlık yetkililerini en sert şekilde kınıyoruz. Olası bir iş bırakma etkinliği de dahil olmak üzere Antalya tabip odası olarak her türlü desteği sunacağımızı kamuoyunun bilgilerine sunarız. Tekrarlamaktan bıkmıyoruz şiddeti asla kanıksamayacağız” diyerek sözlerini noktaladı.

Ceylan YAŞAR

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner158

banner344

banner322

banner8

banner309

banner239

Kepez’de sünnet kayıtlarında son gün 30...
Kepez Belediyesi’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği sünnet şöleni kayıtları yoğun ilgi nedeniyle...

Haberi Oku