SAĞLIK:
Dumansız hava sahaları artıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada sigara içme alanlarında değişikliğe gidileceğini açıklamıştı.  Uygulamada açık ve kapalı alan tariflerinden yol aldıklarını söyleyen Koca sigaraların artık açık alanlarda değil izin verilen kapalı bölümlerde içileceğini aktarmıştı. Kararın gerekçesi olarak restoran ve kafelerin en güzel yerlerinin sigara içenlere ayrıldığını gösteren Koca, televizyonlarda buzlanan sigara görüntülerinin restoran ve sokaklarda sergilenmesinin de önüne geçmek istediklerini ifade etmişti. Geçecekleri yeni uygulama ile sigaraların artık açık alanlarda değil izin verilen kapalı alanlarda içilebileceğini belirten Koca tasarlanacak kapalı alanların mekanın yüzde 30'unu geçmeyeceğini de sözlerine eklemişti.

En büyük halk sağlığı tehditlerinden biri

Sigara ve sigara dumanı, birçok kanser türünün ortaya çıkmasına sebep olurken, vücuttaki tüm doku ve organlara da pek çok zarar veriyor. Tütün kullanımı ise Dünya Sağlık Örgütü tarafından, dünyanın şimdiye kadar karşılaştığı en büyük halk sağlığı tehditlerinden biri olarak tanımlanıyor ve ölüme kadar götüren pek çok sağlık sorununa yol açıyor.

Bu noktada herhangi bir şekilde sigara dumanına maruz kalmak yani pasif içici olmakta büyük tehlike arz ediyor. Özellikle anne ve babaların evlerinde içtiği sigaradan dolayı pasif içiciliğe maruz kalan çocukların kansere yakalanma riski de artıyor.

Sigara yalnızca insan sağlığını değil çevre sağlığını da tehdit ediyor. Dünya genelinde sigara tüketimi, havaya yılda yaklaşık 2,6 milyar kilogram karbondioksit, 5,2 milyar kilogram da metan gazı salınmasına neden oluyor.

Türkiye için büyük külfet

Sigara kullanımı hem kişi hem de ülke ekonomisi için de büyük külfet anlamına geliyor. Yapılan hesaplamalara göre günde ortalama fiyatı 10 TL’den bir paket sigara içen bir kişi sigarayı bıraktığı takdirde bir yılda 3.650 TL, on yılda ise 36.500 TL tasarruf ediyor. Bunun yanı sıra ülkemizde tütün ithalatı için yurtdışına çıkan para ise cari açığımızda koca bir gedik açıyor. Örneğin 2017 yılında tütün ürünlerinin ithalatı için ülke ekonomisinden 522.7 milyon dolar para çıkarken bu paranın başka alanlarda değerlendirilebileceği de ifade edilmişti.

Dünya çapında pek çok ülke ise sigarayla mücadele de farklı yollar deniyor. Kimi ülkeler bu konuda sınırlamalar getirerek tüketimi düşürme yoluna giderken kimi ülkeler ise sigara kullanımını tamamen yasaklamayı tercih ediyor. Örneğin geçtiğimiz yıllarda Türkmenistan ülke genelinde tütün satışını tamamen yasaklayarak bu konuda net bir tavır ortaya koymuştu. Bunun yanı sıra Finlandiya’da sigara kullanımına karşı yasakları genişletmiş ve kendisine 2030 yılına kadar hiç sigara içilmeyen bir ülke olma hedefi koymuştu. Norveç ise sigaranın en pahalı satıldığı ülkelerden biri olmasının yanında kamuya açık tüm alanlarda sigara içmeyi yasaklamıştı.

Son zamanlarda giderek artan sigara yasaklarının, hem sağlık hem de çalışma yaşamı üzerinde pek çok olumlu etkisi olduğuna da dikkat çekiliyor. Dünya Bankası ve Birleşmiş Milletler ’in yaptığı çalışmalara göre, kapalı alanlarda sigara kısıtlamasına giden ülkelerin sağlık harcamalarında önemli ölçüde düşüş yaşanıyor. Sigara kullanan kişi sayısının azalmasıyla, hastalıklar, tedavi masrafları, iş gücü ve çalışma kaybı azalırken bunun sonucunda verimlilik de artıyor. Ayrıca sigarasız ortamların genişliğinin, ülkelerin kalkınmışlığını belirleyeceği de ifade ediliyor.

Sigara bağımlılığıyla mücadele dünyanın pek çok ülkesinde tüm hızıyla devam ederken Türkiye bu konuda yeni adımlar atmaya devam ediyor. 2008 yılından itibaren yürürlüğe koyulan kapalı alanlarda sigara içme yasağı ülkemizde kararlılıkla sürdürülürken medyada yer alan kamu spotları aracılığıyla da farkındalık oluşturulmaya çalışılıyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından "Dumansız Hava Sahası" sloganıyla tanıtılan bu uygulamanın yavaş yavaş meyvelerini verdiği de görülüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’ndan aktarılan bilgilere göre 2013 yılı öncesi sigara kaynaklı yangınların oranı yüzde 49-50 iken, 2013 yılı sonrası bu oranın yüzde 39-40 seviyelerine düştüğü görülüyor. 2018 yılı istatistiklerinde ise bu oranın yüzde 36 seviyesine düşmesi dikkat çekiyor. Düşüş etkenleri arasında Sağlık Bakanlığı’nın ülke çapında yürüttüğü bu uygulamanın büyük etkisinin olduğu düşünülüyor.

Türkiye ilerleme kaydetti

Dünya genelinde sigara kullanımına dair önemli bir veritabanı olarak kabul edilen Tütün Atlası'na göre ise Türkiye son yıllarda tütün kontrolünde önemli ölçüde ilerleme kaydeden ülkelerden biri konumunda. Tütün Atlası tarafından en iyi sigara uyarı yöntemi olarak kabul edilen fotoğraflı uyarıyı Türkiye’nin gayet verimli bir şekilde kullandığı da belirtiliyor. Sigara paketlerinin üzerinde bulunan fotoğraflı uyarıyı en fazla kullanan ülke yüzde 85’lik bir oranla Tayland olurken, Türkiye ise elde ettiği yüzde 65’lik oranla üst sıralarda yer alıyor.

Türkiye ayrıca sigara yasağı konusunda Dünya Sağlık Örgütü'nün önerilerinin büyük bir kısmını da yerine getiriyor. Dünya Sağlık Örgütü, sigara fiyatlarının yüzde 75'inin nispi vergiden oluşmasını tavsiye ederken ülkemizde bu oran yüzde 65 seviyesinde seyrediyor. Bunun yanında ülkemizde sigaranın üzerine eklenen KDV gibi vergiler de hesaba katıldığında satış fiyatlarının yüzde 82 ile 89 arasındaki miktarını vergilerin oluşturduğu dikkat çekiyor.

Sigara bağımlılığı azalıyor

TÜİK verileri de sigara bağımlılığı konusunda ilerleme kaydedildiğini ortaya koyuyor. Daha önce sigara kullandığını belirtenlerin sayısında bir düşüş yaşanırken, hiç sigara kullanmadığını ifade edenlerin sayısında ise bir artış gözleniyor. Örneğin 2010 yılında daha önce hiç sigara kullanmadığını ifade edenlerin oranı yüzde 53,4 iken, 2016 yılında bu oranın yüzde 56,5’e yükseldiği görülüyor. Benzer şekilde daha önce sigara kullandığını belirtenlerin oranı 2010 yılında yüzde 17,1 iken, 2016 yılında bu oran 12,9 olarak kaydedilmişti.

Sağlık Bakanlığı ise konuya dair kamu spotlarına ağırlık veriyor. Pek çok TV kanalında yayınlanan kamu spotları aracılığıyla sigaranın zararlarına dikkat çekilirken, sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlar da bu konuda cesaretlendiriliyor. Vatandaşlara sigarayı bırakma konusunda destek sağlayan ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı' da çalışmalarına devam ediyor.

Antalya’nın gençleri bilinçli

Antalya ise, 13-15 yaş arası tütün ve sigara kullanımında Türkiye ortalamasının altında yer alıyor. Küresel Gençlik Tütün Araştırması 2017 yılı sonuçlarına göre 13-15 yaş arası tütün kullanımında Türkiye ortalaması yüzde 17.9 iken Antalya için bu oran yüzde 13 seviyelerinde seyrediyor. Bunun yanı sıra Antalya’da ki gençlerin sigara ve tütün bağımlılığı konusunda oldukça bilinçli oldukları da dikkat çekiyor. Antalya’da ikamet eden bu gençlerin yüzde 74’ü açık alanlarda sigara kullanımının yasaklanmasını destekliyor. Halka açık kapalı alanlarda sigara kullanımının yasaklanmasını destekleyen öğrencilerin oranı ise neredeyse yüzde 93’lere yaklaşmış durumda.

Ceylan YAŞARHaber Merkezi
banner372
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner373

banner158

banner344

banner322

banner8

banner309

banner239

Sağlık Bakanı açıkladı! Lokantalarda yeni...
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Lokantacı ve pastacılarla imzalayacağımız protokolle her yıl besinlerdeki...

Haberi Oku