Ropörtaj:
Süngü'den iddialı açıklama

Antalya Elektronikçiler Odası Başkanı Metin Süngü, alışveriş merkezlerine (AVM) yönelik yapılacak düzenlemelerle şehir esnafının işlerinin eski hareketli günlerine döneceğini savundu.

Bugünkü röportajımızın konuğu Antalya Elektronikçiler Odası Başkanı Metin Süngü oldu. Oda üyelerinin yaşadığı sıkıntılar üzerinde duran Başkan Süngü, küçük esnafın AVM’ler karşısında büyük sıkıntıya düştüğüne dikkat çekti. Süngü’nün AVM’lerle ilgili sorunların çözümü konusunda verdiği demeçler ve röportajımızın tam içeriği şu şekilde:

GÖREVE GELDİKTEN SONRA HIZ VERDİĞİNİZ ÇALIŞMALAR?
Başkanlığa başlamamın ardından bu güne kadar geçen süre zarfında öncelik verdiğimiz konular oldu. Odamız bilişim içerikli olması rağmen internet sitesi ya da bir foruma sahip değildi. Oda üyelerine de başkan olursam bir bilişim bankası kuracağıma yönelik sözüm vardı ve bu nedenle göreve gelince ilk işim antelektro.org isimli sitemizi kurmak oldu. Üye sayımız 900; fakat internet üzerindeki üye sayımız 5 bin civarında. Kurduğumuz siteyle bölgeselden çıktık ve ulusal bir oda haline geldik diyebiliriz. Sitemiz sayesinde Türkiye’nin diğer ucunda bulunan bir elektronikçi bizimle bilgi paylaşımı yapabiliyor. Odamızın faaliyet alanı çok geniş. 21 tane sektör bizimle ilgili ve bunların içerisinde telefoncular, medikalcılar, televizyon-radyo tamircileri, beyaz eşyacılar gibi meslek grupları var. Bu meslek grubunda yer alan esnaf arkadaşlarımız, sitemiz sayesinde sorunlarına çözüm arayabilme imkânına sahip oldular. Eleman arayan, kan arayan bile buradaki üyelerle iletişime geçebiliyor ve sorunlarını çözüme kavuşturma imkânı buluyor. Göreve geldikten sonra bir hizmet aracımızın olmadığını tespit ettik ve siyah plakalı bir aracımızı odamızın hizmet yelpazesine dâhil ettik. Ayrıca özel günlerde üyelerimize gönderdiğimiz çiçek ve çelenk giderlerinin yüksek olduğunu tespit ettiğimiz için bu giderleri düşürmek ve bütçemizi üyelerimizin diğer sorunlarına ayırmak adına metal çelenk uygulamasını hizmet ağımıza kattık.

AVM’LERLE İLGİLİ DÜŞÜNCELERİNİZ?
Hemen hemen tüm sektörlerde olduğu gibi bizim odamıza kayıtlı esnaf arkadaşlarımızın da AVM’lerle ilgili elbette sıkıntıları mevcut. Bu konuya ilişkin daha önce de açıklamalarım olmuştu. Bizim esnaflık kültürümüze göre bir işletme gün ışığıyla açılır, gün ışığı geçince kapatılır. Şu an odamıza kayıtlı esnaf arkadaşlarımızın yüzde 99’u bu geleneğe göre çalışıyor ve sabah 8.30’da açtıklarını iş yerlerini akşam 19.30’da kapatıyorlar. AVM’lerse sabah 10.00’da kapılarını açıyorlar gece 22.00’da kapatıyorlar. Esnaf dükkânını kapattıktan sonra AVM’ler müşteri çekmeye devam ediyorlar ve burada bir adaletsizlik söz konusudur. Esnaf pazar günü kapalı, AVM’lerse açık. Devlet büyüklerimizden ricamız AVM'lerin açılış-kapanış saatlerinin düzeltilmesi. Eğer bunu yaparsak AVM dışında yer alan esnaf arkadaşlarımızın da işlerinde bir iyileşme olacaktır. Antalya’da 75 tane oda var ve bu da en az 75 bin esnaf demek. Bu esnafların hangisine gitseniz AVM’lerde yapılacak saat düzenlemesi ve hafta sonu kapalı olma uygulamasının işlerini arttıracağını belirtecektir. Eğer bu konuyla ilgili Antalya’da bir düzenleme yapılırsa ben bu işe kefilim, kellemi ortaya koyarım ki esnafımızın işleri yüzde 50 oranında artacaktır ve uygulama tüm ülke geneline yayılacaktır.

AVM’LERİN ŞEHİRDIŞANA YAPILMASI KONUSUNDAKİ FİKRİNİZ?
Bu konuya ilişkin geçtiğimiz günlerde AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş’ı ziyaret etim. Tüm oda başkanları olarak kendisinden bu konuyla ilgili beklentimiz çok büyük ve kendisine AVM’lerle ilgili düşüncelerimizi aktardığımız da artık kendi belediye sınırları içerisinde şehir merkezinde yer alan alanlara AVM yapılmayacağını ifade ettiler. Kendisi Menderes Türel ve Hakan Tütüncü’den söz aldığını ve bu konuya çok hassas yaklaştıklarını belirtti. Bu konuda kendilerine çok güveniyorum. Bu saatten sonra şehir merkezine yapılacak bir AVM’ye dahi esnafımızın tahammülü yok. Küçük esnafla AVM’lerin ödediği vergilerde de bir dengesizlik söz konusu. Devletimiz AVM’ler ile küçük esnafın ödediği vergiler konusuna da bir düzenleme getirebilir; çünkü bizim kısıtlı imkânlarımıza karşı onların çok büyük imkânları mevcut.

İNTERTEN ÜZERİNDEN YAPILAN SATIŞLARIN SİZE OLAN ETKİSİ?
İnternet üzerinden kayıtsız olarak yapılan satışların sadece odamıza kayıtlı olan değil, tüm esnaf arkadaşlarımıza zararı dokunuyor. Malum, herkesin bildiği dünya çapında internet siteleri var ve buralardan ürünleri ülkemize ve şehrimize yasal olmayan yollardan sokan insanlar var. Bu kişilerin dükkân masrafı yok, vergisi yok. Hal böyle olunca ürünleri de ucuza satıyorlar ve bizim bu kişilerle rekabet şansımız kesinlikle bulunmuyor. Kamuya ait ya da özel kargo firmaları da bu ürünlerin teslimatını dünyanın öbür ucundan şehrimize 3 liraya yapıyorlar. Ben burada şehir merkezinde bir adrese ürün göndermeye kalksam kargosu 10 liradan aşağı tutmuyor ve bizim fiyatımız vergilerle lojistik hizmetleriyle birlikte internet üzerinden kaçak satış yapanlara oranla daha yüksek oluyor. Müşteri de dükkânımıza girip şu ürün internette bu fiyat, niye senden ‘pahalı alayım’ diyor. Esnafımızın en büyük sıkıntılarından birisi de bu konu. Devletimizin, internet üzerinden kayıtsız satış yapanlara yönelik denetimleri ivedi şekilde artmalı diye düşünüyorum.

İLAN ve REKLAM VERGİSİYLE İLGİLİ NE SÖYLERSİNİZ?
Bu konuda da esnafımız mağdur durumda; çünkü ilan ve reklam vergileri esnafımıza maddi açıdan gerçekten ağır geliyor. Şu an piyasa durgun ve olmayan bir parayı ödemeye çalışmak esnaf arkadaşlarımızı zor durumda bırakıyor. Geçmiş dönemlerde Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel Bey bu konuyla ilgili örnek bir çalışma gerçekleştirmişti. Rusya ile uçak krizinin yaşandığı yıl turizm sektöründeki olumsuzluk, esnafımıza da olumsuz yansımıştı ve bu esnada yapılan bir çalıştayda kendisine durumu belirtmiştik. O zaman esnafın ödediği bu vergilere yönelik yüzde 15’lik bir indirim uygulaması yapılmıştı. Şimdi de böyle bir indirime gidilebilir ve hatta bu sefer ki oran yüzde 50, yüzde 60 oranlarında olabilir. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi tekrar elini taşın altına koyabilir. Şahsen ben zaten ilan ve reklam vergisine karşıyım. Neden karşısınız derseniz cevabım şu olur; Ben zaten buranın mülk sahibiyim ya da buraya kira ödüyorum, vergimi ödüyorum ve kendi kullanım alanlarım var. Zaten burası için bir bedel ödüyorum, o zaman neden ayriyeten bir vergi daha ödüyorum derim. Kendi mülküm sınırları dışında, kamuya ait bir alanda reklam verirsem buna ayrı bir vergi ödeyeyim; ama neden kendi mülkümde vergi ödüyorum bunu anlamakta zorluk çekiyorum. Şu an 3 bin 500 lira civarında ilan ve reklam vergisi ödüyorum ve bu durgun piyasada olmayan bir parayı ödemek inanın esnaflarımızı zor durumda bırakıyor.

ELEMAN SIKINTISI YAŞIYOR MUSUNUZ?
Eleman sıkıntısı şu an yüzde100 var, yetiştirecek, çalıştıracak eleman bulamıyoruz. Zamanında babam ‘ya okuyacaksın ya meslek sahibi olacaksın’ dedi. Ben ikinci yolu seçtim ve ilkokulu bitirir bitirmez ağabeyimin bulduğu televizyon-radyo tamircisinin yanında işe başladım. Yerleri süpürdüm, çay getirdim bir taraftan da çıraklık okuluna başladım. Nitekim bir meslek sahibi oldum. Şimdi bunu niye anlatıyorum? 4+4+4 eğitim sisteminde bu imkân ortadan kalktı. Çocuklarımız okumasın demiyoruz; ama bu sistem dâhilinde artık çırak bulamıyoruz. Çocuk zaten bu sistemde okulunu bitirdiği zaman yaşı geçmiş oluyor ve bize geldiği zaman iş bilmediği için ona düşük bir ücret ödüyoruz. Düşük ücret olunca da o çocuk bir işyerinde durmuyor, haliyle biz ona mesleki bir yükleme yapamıyoruz. Önümüzdeki hafta bir meslek lisesinde çocuklara konuşma yapacağım. Belki içlerinden birisinin ufkunu açabiliriz, belki birisini bir mesleğe yönlendirebiliriz diye elimizden geleni yapıyoruz. Eğitim sistemiyle ilgili bir düzenleme yapılırsa eleman sıkıntımızın da ortadan kalkacağından eminim. Devlet büyüklerimizin oturup bu konuya bir çare bulmasını bekliyoruz. Bizler zanaatkâr bir nesilin torunlarıyız. Bizler, gemileri karadan yürütecek projeleri çizecek kadar zanaatkâr olan Fatih Sultan Mehmet’in torunlarıyız.
Veli AKOĞLU

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner388

banner245

banner322

banner8

banner309

banner239

Sayılara takılıyoruz
Ülkemizde 1964 yılından bu yana Mart ayının son Pazartesi günüyle başlayan hafta kutlanan Kütüphaneler...

Haberi Oku