Ropörtaj:
Engel tanımıyorlar!

Engel Tanımayanlar Spor Kulübü Derneği Başkanı Özkan Gönenç, dernek bünyesinde gerçekleştirilen etkinliklere destek beklediklerini söyledi.

Bünyelerinde her yaş grubundan bedensel ve zihinsel engeli bulunan bireylerin yer aldığını belirten Engel Tanımayanlar Spor Kulübü Derneği Başkanı Özkan Gönenç, amaçlarının engelli bireyleri topluma kazandırmak olduğunu dile getirdi. “Engel tanımıyoruz” sloganıyla 2009 yılında yola çıktıklarını hatırlatan Başkan Gönenç, bugüne kadar birçok başarılı etkinlik ve projeyi geride bıraktıklarını ifade ederken bugün gelinen noktada engelli vatandaşların sorunlarının hala devam ettiğini aktardı.

“Engelleri aşacağız”
Toplum nazarında engelli bireylere yönelik oluşan acıma algısını ortadan kaldırmak için çaba sarf ettiklerini dile getiren Başkan Gönenç, “Derneğimizi kurmaktaki amacımız; toplum genelindeki engelli insanlarımızı yardıma muhtaç olduğu algısını yıkıp, engellilerimizin üretken, çalışabilecek ve alın teriyle hayatını kazanabilecek bireyler olduğu algısını topluma kazandırmak. İnsanların bizlere bakış açısı hep bu yöndeydi ve derneğimizle bu algıyı bir nebze olsun değiştirmek için çaba sarf ediyoruz ve bu nedenle ‘engel tanımıyoruz’ sloganıyla yola çıktık. Şartlar ne kadar ağır ve ne kadar zor olursa olsun engelleri aşacağız. Sorunlar karşısında umutsuzluğa teslim olmayacağız” dedi.

“Dayanışma ruhunu geliştirdik”
Gönenç bugüne kadar dernek çatısı altında gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında şöyle konuştu: “Derneği kurduğumuz ilk yıllarda ilimizde geniş çaplı ve günlerce süren orman yangınları olmuştu. Bizlerde dernek olarak bir dikili ağacımız olsun diye yangının tahribata neden olduğu alanlarda fidan dikim kampanyası düzenledik. Daha sonra dernek üyelerimize yönelik bilgisayar kursları düzenledik. Bunlarla yetinmedik ve mesleki eğitim kursları gerçekleştirerek engelli bireylerimizin birer meslek sahibi olmasını sağladık. Kurslarını bitiren arkadaşlarımız özel ve kamu kurumlarında işlerine başladılar. Daha sonra engellilerimizin kendilerini sosyal hayat içerisinde ifade etmekte zorlandıklarını tespit ettik ve kendilerine yönelik güzel ve etkili konuşma kursları düzenledik. Tüm bu çalışmalarımıza ilaveten üyelerimizin sosyalleşmesi açısından kahvaltı, yemek organizasyonları düzenledik. Bu organizasyonlarda da üyelerimiz arasındaki dayanışma ruhunu geliştirdik. Tüm bu çalışmalarımızı yaparken engellilerimiz için her zaman en iyisini yapmayı kendimize hedef edindik. Amacımız oturduğumuz yerden bağış toplamak değil, aksine kendi yaptığımız projelerle geliştirdiğimiz hizmetlerle alın terimizle kendi kazancımızı elde etmek. Bu nedenle kimse bize ekonomik olarak gelsin destek vermiyoruz, sadece yaptığımız çalışmalara, projelere destek versinler bu bize yetecektir.”

“Yasal düzenleme yapılmalı”
“Öncelikle bizler birbirimizi anlamazsak engelliler adına güzel projeler üretemeyiz. Bir dernek başka bir derneğe destek dahi olmuyor. Oysa bizim bütün olarak sorunlarımıza karşı mücadele etmemiz gerekiyor. Derneğimizi kurduğumuz zaman kamuoyunda bu kadar üyeyi nerden buldunuz gibi fikirlerini beyan edenler oldu. Bizim amacımız engelli bireylerimizi memnun etmek ve üye sayımızdaki artışın nedeni de budur. Demek ki başarılı oluyoruz ki kardeşlerimiz derneğimizin çatısı altında bir araya gelmekten mutlu oluyorlar. Dernek olarak barışı, dayanışmayı ve dostluğu öne sürüyoruz” diyerek konuşmasını sürdüren Gönenç, engellilerle ilgili yasal düzenlemelerle ilgili olaraksa “Engellilerin kaderi birilerinin dudaklarının arasında kalmamalı. Bizlerle ilgili konular yasalarla net olarak belirlenmeli. Avrupa’daki engellilerle ülkemizdeki engellilerinin statüleri arasında dağlar kadar fark mevcut. Engelli bir vatandaşın yakını vefat edince yani engelli kardeşimiz yalnız kalınca büyük sıkıntılar yaşıyor. Hem maddi hem manevi darbe yemiş oluyor. Bu tarz konuların yasalarla düzenlenmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Amacımız onları sporla buluşturmak”
Derneğin Spor Kulübü Başkanı Ahmet Oktay ise alanıyla ilgili yapılan çalışmalar hakkında şunları kaydetti:
“Derneğimizde uzun süredir Spor Kulübü Başkanlığı yapmaktayım ve bu alanda birçok çalışmamız var. Engelli kardeşlerimizin sosyal ve fiziksel gelişimine katkıda bulunmak amacıyla birçok spor branşında yer alıyoruz. Her hafta salı ve perşembe günlerinde olmak üzere Akdeniz Üniversitesi’nde yer alan kapalı yüzme havuzunda yüzme kurslarımızı gerçekleştiriyoruz. Ayrıca yine engellilerimize yönelik satranç kurslarımız oluyor ve ilerleyen günlerde Bursa’da yapılacak atletizm müsabakalarına da katılmayı düşünüyoruz. Tüm bu sporsal faaliyetlerdeki amacımız engellileri sosyal aktivitelerle ve sporla buluşturmak, onların kendilerine olan öz güvenlerini ortaya çıkarmak”

“Sosyal hayata kazandırdık”
Sporsal aktivitelerle engelliler üzerindeki birçok sorunun ortadan kalktığına da işaret eden Oktay, bu konuyla ilgili verdiği örnekteyse “Deniz diye küçük bir oğlumuz var. Şimdiye kadar davranışları ailesi tarafından kontrol altına alınamamış. Bu çocuğumuz bize geldiğinde ele avuca sığmaz bir haldeydi ve ailesi de bu konuda ne yapacağını bilemiyordu. Deniz içine kapanmış, dışarıyla ilişki kuramayan bir durumdaydı. Biz onu sporsal faaliyetlerle hem sosyal hayata dâhil ettik hem de fiziki açıdan gelişmesine yardımcı olduk. Deniz bugün geldiği noktada artık sosyal hayatın içinde rahatça kendisini ifade edebiliyor ve fiziki açıdan da birçok ihtiyacını kendisini halledebiliyor” cümlelerine yer verdi.

“Maddi zorluk çekiyoruz”
Dernek olarak sporsal faaliyetler konusunda maddi sıkıntılar yaşadıklarından da söz eden Oktay, bu konuyla ilgili şunları söyledi:
“Sporsal faaliyetlerimizi yürütme konusunda maddi açıdan zorluk çekiyoruz. Örneğin Nisan’ın 16’sında Bursa’da bir atletizm yarışması olacak ve biz engelli kardeşlerimizle bu yarışmaya yönelik çalışmalarımızı, hazırlıklarımızı aylardan beri sürdürüyoruz; fakat buraya gitme, burada konaklama imkânımız maddi açıdan çok zor. Eğer bize bu konuda bir destek gelmezse Bursa’da yapılacak ‘Görme Engelliler Atletizm Şampiyonası’na maalesef katılamayacağız. Bugün profesyonel spor dallarına ilimizde büyük firmalar destekleyici oluyorlar ve onlara büyük maddi destekler sunuyorlar. Oysa biz de spor alanı içindeyiz; fakat kimse bizi görmüyor ya da görmek istemiyor. Profesyonel takımlara verdikleri desteklerini 4’te birini bize sağlasalar bizler de bugün tüm spor organizasyonları içerisinde rahatça yer alabiliriz. Bizim ‘Engel Aktüel’ isminde bir gazetemiz var. Bu gazetenin satış fiyatı sadece 5 lira. İnsanlar bu gazeteyi alarak derneğimize maddi açıdan destek olabilirler. Biz kapı kapı dolaşarak sözde engelliler için destek toplayanlar gibi bu gazetelerimizin satışını gerçekleştirmiyoruz. Gazetemizi sadece 5M Migros’ta ve ilimizde düzenlenen fuarlarda valilikten aldığımız izinlerle oluşturduğumuz stantlarda satışa sunuyoruz. Dileyen kişiler bu gazetemizi satın alarak derneğimizin faaliyetlerini sürdürmesine yardımcı olabilirler.Sağ olsunlar yerel yönetimlerimiz de bizden desteklerini esirgemiyorlar. Büyükşehir, Kepez, Muratpaşa, Konyaaltı belediyelerimiz bize her konuda yardımcı olmaya çalıyorlar. Özellikle Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel Bey bu konuda çok hassas davranıyor; ancak burada şunu özellikle belirtmek isterim. Biz oturduğumuz yerden kimseden yardım talep etmiyoruz ve bunu da yaptığımız organizasyonlar, etkinlikler ve sporsal faaliyetlerle ortaya koyuyoruz. Bize destek olmak isteyenlerden ricamız; yaptığımız etkinliklere katılmaları ve yer aldığımız organizasyonlarda bize destek sağlamaları”


Röportaj : Veli AKOĞLU

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner388

banner245

banner322

banner8

banner309

banner239

Sayılara takılıyoruz
Ülkemizde 1964 yılından bu yana Mart ayının son Pazartesi günüyle başlayan hafta kutlanan Kütüphaneler...

Haberi Oku