Ropörtaj:
Antalya'ya ‘Global' dokunuş

I am Global Kurucu Ortağı ve Marka Stratejisti Özel Oytun Türkoğlu ile Berkun Meral’in birlikteliği Antalya’nın en büyük fikir dokunuşlarının adresi oldu. Iam Global olarak Antalya merkezli başlayan çalışmalar ülke genelinde başarılı çalışmaların altına imza atılmasına kadar gitti. Iam Global’in ortaya koyduğu kusursuz sonuçlar ve tamamladığı hizmetler yurt dışında bulunan birçok yabancı firma ve kuruluşun da dikkatini çekmesiyle bu ülkelerden de taleplerin gelmesini sağladı. Iam Global Avrupa’da ve Dünya’nın bir çok ülkesinde dev yatırımları ve otelleri bulunan firmaların da artık en gözde kurumu oldu. I am Global Kurucu Ortağı Özel Oytun Türkoğlu sorularımızı cevaplandırdı.

I am Global adı artık Antalya’da çok tanınan ve bilinen bir firma oldu. Çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz ?

-1993 yılından bu yana iş ve ticaret hayatının içerisindeyim. 2000’li yılların ortalarına doğru da markalaşma süreciyle birleşti. I amGlobal’i üç tane şirket oluşturmaktadır. Bunlardan bir tanesi eskiden Ankara firması olan Markör’dür. Markör daha sonra Antalya’lı oldu. Ünlü ve çok sayıda ulusal marka ile çalışmış, onların markalaşmasına destek vermiş bir firma. Antalya’da ise Iqueem adı altında bir şirketimiz var. Iqueem de dijital dünyada çalışıyordu. Antalya’da turizm sektörü çok yoğun olduğu için için bir de LEVEL Booking adında marka çıkardık. Level Bookingde oteller adına oda satışı yapıyor. Üçünü birleştirip I am Global çatısını oluşturduk. Şu anda turizm sektöründeki firmaların ihtiyacı olacak her türlü hizmet, tek çatı altında, değişik ekiplerce verilmektedir. Verdiğimiz hizmetin en büyük özelliği bu. Bir kişi bir sürü iş yapmıyor. Herkesin dalı belli, tasarımcı, web yöneticileri, montaj, sosyal, medya yöneticileri, fotoğraf, ajans sorumluları. Herkes sadece kendi işini yapıyor. Bu belirleyicilik; yapılan işin kusursuzluğuna ve muhteşemliğinin altına imza atıyor. Gittikçe daha da kalabalıklaşan bir kadroyla önce Antalya sonra da Türkiye için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Hizmetleriniz ve çalışmalarınızdan söz edersek

30’dan fazla otelde, dijital pazarlamasını ve reklamlarını yürütüyoruz. Bir ekip otel ve firmaların fotoğraflarını, videolarını çekip sosyal medyada paylaşımını gerçekleştirmekte. Bir ekibimiz sosyal medyasını yönetiyor otellerin, bir ekip itibar yönetimini yapıyor. Bir başka ekibimiz otellerin web sitelerini yapıp onlara rezervasyon motoru ekliyor. Çağrı merkezimiz var. Bu hizmetimizle de ekibimiz bir otelin satışa ait bütün işlerini bir yerden yönetiyor. Antalya’da olmamız nedeniyle müşterilerimizin çoğu otellerden oluşmaktadır. Yaptığımız bu çalışmalarımız Türkiye’nin diğer turizm beldelerinden ve bölgelerinden taleplerin de gelmesine etken oldu. Örneğin Bodrum’da 5 otel müşterimiz oluştu. Fethiye’de, İzmir de otel müşterimiz oluştu. Kıbrıs’ta bir kurumsal bir otel yine müşterimizoldu. Çok yakında İstanbul’da daçalışmalarımız olacak. İstanbul’da ofisimiz var. Frankfurt’ta varız, Uluslararası birkaç anlaşma yapmak üzereyiz, onları bitirdiğimizde Sydney ve Londra’da ise çok yakın zamanda olacağız. Avrupa’daki çalışmalarımız 2018 sonu ve 2019 yılının başlarında mümkün olacak. Marka ismimizi koyarken I amGlobal dememizin sebebi de bu. Global Çalışmalar ile tüm dünyada oyuncu olmak istiyoruz.

Markör’den de söz etmeden geçmeyelim. Markör çalışmalarınız hakkında neler söyleyeceksiniz?

-Markör olarak 2013 den bu yana çok iş yaptık. Devletimizin birçok spor organizasyonlarında alt yüklenici olarak iletişim yönüyle çok başarılı çalışmaların altına imza attık. Türkiye’nin devi birçok firma ile strateji ürettik, kriz yönetimi yaptık, iletişim konusunda oluşacak krizler konusunda eğitimler verdik. Yine yakın zamanda devletimizin üst kurumu ile sosyal medya iletişimi, dijital pazarlama ve kriz yönetimi eğitimimiz olacak Nisan ayında. Bir yandan üniversitelere destek vermekteyiz. 8 Nisan’da Kars’ta bulunacağız. Kars’ta ‘Her Etkinlik Bir Kütüphane’ diye konsept oluşturduk. Konuşmacı olarak davet edildiğim Kars’a Kütüphane desteği veriyorum. Bu etkinliklerden ücret almıyorum. Katılım ücretsiz. Yalnız dinlemeye gelecek her çocuk 1 kitap getirmek zorunda. Bir konferansa en az 300-400 kişi katılım göstermekte. Bu sayı kadar da ben kitap bağışlıyorum. Bu sayede dev bir kütüphanelik, kitap kaynağı oluşturulmuş oluyor. Bu kitaplar daha sonra kütüphanesi olmayan köy okulları ve uzak mahallerde ki okullara kütüphane olarak geri dönüyor. İlk çalışmamızı 8 Nisan’da gerçekleştiriyoruz. Başka konuşmacılar da bu etkinliğe destek vermekte. Bir yandan üniversite etkinlikleri, girişimcilik etkinliklerine destek veriyoruz. I am Global’in şöyle bir özelliği var yaptığı bütün çalışmalarda öncü olmak. Yapılan bir çalışmanın eğer benzerini yapacaksa bile orada yenilikler getirerek çalışma yürütülüyor. Örneğin LEVEL Booking markasında bütün dünyada yapılan iş. Buraya girmemizle de büyük değişiklikler yarattık. O da şu, dijital pazarlamayı başarılı olarak yapan bir firma ilk kez bu işe giriyor. Bizler bu konseptin yenileyicisi olduk ve bizlerle birlikte dijital pazarlama yapılmasına başlanıldı. Oralara otellere katma değer sağlamaya çalışıyoruz. Antalya’da doğduk ancak Dünya’ya açılacağız. Ben her zaman söylüyorum “Türkiye Dünya Markaları Çıkaracak Güçte’dir”. Bu doğru yapıldığı takdirde. Antalya mesela dünya markası, Her şey Dahil Sisteminin Dünyada en iyi bilinen yeri. Antalya’nın markalaşmasına da aynı şekilde önem veriyoruz. Bir Antalya markasını önce ulusal yapıya sonra da yurt dışı ve Dünyageneline yaymak için çalışıyoruz.

Türkiye’de yapılan olimpiyat ve çok önemli organizasyonların altyapı çalışmalarını sizler hazırladınız. Bunlar övünç duyulacak sonuçlar. Anlatır mısınız?

-2017 yılında iki büyük organizasyonun çok önemli alt yapı çalışmasında bizim kadrolarımız yer almıştır. Bunlar biri EYOF Avrupa Gençler Olimpik Festivali, bunun iletişim kanadında çalıştık. Dünyadan birçok sporcu buradaydı. Biz bundan başarıyla çıktık. Değerlendirme komitesi şimdiye kadar yapılmış EYOF’ların en iyisi diye özellikle belirtmiştir. Sonrasında ülkemizin tarihinde aldığı en büyük etkinlik, İşitme Engelliler Olimpiyatı. Bu da Samsun’da yapıldı. Bu dev olimpiyatın teknoloji içeren her şeyini biz yönettik. Aksaklık olmadan yönetildi.

Bir de Antalyaspor’da başarılı çalışmalarınız oldu. Burada ki çalışmalarınızı anlatır mısınız?

-Antalya’ya markalarımızla girerken,Antalyaspor ile özel bir sponsorluk anlaşması gerçekleştirdik. İletişime dair her şeyi biz yönettik. Bunu da bir karşılık beklemeden yaptık. Web Sitesi hala bizde. Uzun süre sosyal medyasını biz yönettik. Şimdi yine bizim içimizden yetişen bir arkadaşımız Antalyaspor’da bu işleri yürütmekte. Dijital pazarlamasını biz yönettik. Biz gelene kadar canlı maç anlatımı yoktu bunu ilk biz gerçekleştirdik.

 “Aranan oyuncak bulundu” diye yaygın medyayı bile sallayan büyük ilgi uyandıran Minion’unu statta unutan küçük taraftarın isteğinin yerine getirilmesi ‘Bir Oyuncak Hikayesi” çalışmanız oldu

-Evet bir taraftarımız çocuğu ile maç izlemeye geliyor. Maç sonrası Minionoyuncağını statta unutuyor. Bir sabah twitter’da gördüğüm bir mesajda küçük taraftarımızın velisininMinion’un bulunması talebi oldu. Böyle bir ricası olunca bizler bunu filmleştirerek harekete geçirdik. Alim’in Minion’u bulundu. Alim kulübe davet edildi ve takımımızın ünlü futbolcuları ile teknik direktörümüzün elinden oyuncağını aldı. Biz bunu hikayeye dönüştürdük. Bu gelişme aynı gün Türkiye’nin birçok yaygın yazılı ve görsel basınında yer aldı. Yaklaşık 15 milyon civarında sosyal medyada erişim oldu. Antalyaspor’un adı ve Antalya isminin milyonlara duyurulmasını ekipçe gerçekleştirdik.

23 Nisan günü yaptığınız çok özel ve hiçbir yerde duyulmamış, uygulanmamış çalışmanız var ki o da Antalyaspor’lu futbolcuların çocukluk fotoğraflarının maç kadrolarında yer aldığı

-Hiç daha önce yapılmamış bir çalışmaydı bu. Antalyaspor 23 Nisan yazıldığında arama motorlarında bu paylaşım çıkmaktadır. Oteller için de benzer şeyler yapmaktayız.

Bu başarılı ekipten söz edelim ?

-Daha önce operasyonel bir ekip ile çalışmalarımızı yürütmekteydik. Ekip kalabalıklaşmaya başladı. Elimizdeki işler gereği herkes hizmet binamızda hazır bulunuyor. 18 kişilik ekibimizin dışında bir de saha ekibimiz bulunmakta. Türkiye’nin turizmi için geceli gündüzlü uğraşmaktayız. BETUYAB’ın yapmış olduğu bir projesi var destinasyon pazarlaması ile ilgili. Bunun dijital pazarlamasını biz yönetiyoruz. İnsanlara Belek’i tanıtıyoruz. Çok iyi partnerler ile çalışıyoruz. İnşallah güzel şeyler çıkaracağız.

Antalya’nın mottosu konusuna bakışınız?

-Antalya da yüzlerce motto var. Bence yapılacak çalışmaların bir yere toplanması ve daha nokta atış olması gerekiyor. Motto da aynı şekilde. Dünya Turizmin başkenti Antalya. Bu Motto doğru. Hiç kimse buna ulaşamaz. Antalya’da ne var ne yok bunun bilinmesi çok önemli. Antalya Valimiz Sayın Münir Karaloğluda bu konuda açıklamalarda bulunmuştu, Antalya’da yapılacak olan çalışmaların bir tarafa toplanması, bir elde olması, sektör öncülerinin bir araya gelmesi çok önemli. Bizim için tek bir kriter var o da projelerin sonuç odaklı olması ve sonucun ne olacağının baştan belirlenmesi. Gidilecek hedef belli olursa aşağıdaki herkes güç birliği ile bu sonuca ulaştırır. Antalya’nın tanıtımı kime yapılacak ve amacı ne? Bunlar belirlenerek değerleri yükseltilebilir. Antalya hepimizin. Antalya’dan ekmek yiyoruz. Antalya’yı büyütmek pastanın büyümesi demektir. Bundan herkes faydalanacaktır. Antalya’ya bu gözle bakıp hizmetler ve yatırımlar buna göre değerlendirilerek güzellikler ortaya çıkartılmalıdır.

RÖPORTAJ OKAN DİLEK

banner372
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner373

banner158

banner344

banner322

banner8

banner309

banner239

AÇEV okuyan bir gelecek için koşacak
“Okuyan bir gelecek adımlarınızla gelecek” diyerek Runatolia etkinliğinde de yer almayı planlayan AÇEV...

Haberi Oku