GÜNCEL:
'Yasaklardan vazgeçin” çağrısı

Antalya Kent Konseyi ile Türkiye Ormancılar Derneği Batı Akdeniz Şubesi orman yangınları ile ilgili ortaklaşa bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda, orman yangınlarının yüzde 95’inin insan kaynaklı olduğuna dikkat çekilirken önleyici tedbirlerin önemine de vurgu yapıldı.

Önleyici tedbir vurgusu

Orman yangınlarıyla mücadelenin ve söndürme masraflarının giderek arttığına vurgu yapan Türkiye Ormancılar Derneği Batı Akdeniz Şubesi Başkanı Tuncay Neyişçi, “Artık sadece ciğerlerimiz değil, malımız ve canımız da yanıyor. Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte orman yangınları haber programlarının ana konusu haline gelmeye başlayacak. İlgili makamlar ormanlara giriş çıkışı, ormanda piknik yapmayı, anız yakmayı yasaklayan beyanatlar verecek, her türlü önlemin alındığını dile getirecekler. Ama yine de 1000 yangında 10 bin hektar alan yanacak. Bunu devlet tarafından tutulan yaklaşık 80 yıllık istatistik değerlere bakarak söylüyoruz. Orman yangını karmaşık, önlenmesi, mücadele edilmesi ve söndürülmesi güç bir konudur. Ortalama bir orman yangınında her 4 saatte açığa çıkan enerji miktarı Hiroşima'ya atılan atom bombasına eşdeğerdir. O nedenle önleyici tedbirler, mücadele ve söndürme çalışmalarından çok daha önemlidir” ifadelerini kullandı.

Yüzde 95 insan kaynaklı

İstatistiki değerlere göre çıkan orman yangınlarının yüzde 95'inin insan kaynaklı olduğunu kaydeden Neyişçi, sözlerini şöyle sürdürdü: “İlgili kurumlar orman yangınları yönetim kaynaklarının yüzde 95'ini mücadele ve söndürme çalışmalarına ayırıyor insana değil. İnsana ilişkin en bilinen çözüm ise yasaklama. Yasaklamak kolay ancak başarı şansı az bir önlemdir. Hele orman yangınlarının neredeyse tamamının insan kaynaklı olduğu bir ülkede, Türkiye'de bu şans yok hükmündedir. Ormana girme, ormanda piknik yapma, anız yakma gibi yasaklar insan ile orman arasındaki ilişkiyi olumsuz yönde etkileyerek yangın çıkma olasılığını artırabileceği gibi, orman sevgi ve bilincinin azalmasına da yol açar. Anız yakma da insan kaynaklı bir yaklaşımdır ancak ülkemizde yaşanan büyük yangınların çok büyük bir bölümü anız ateşinin ormana sıçraması ile başlamıştır. Anız yakmayı yasaklamak yerine, ormana bitişik alanlarda yangını çıkarma olasılığı düşük bahçecilik ve bağcılık gibi tarım biçimlerini teşvik etmek, anız orman sınırlarında önleyici tedbirler almak ve ilgilileri eğitmek gibi önlemler çok daha etkin sonuçlar doğurabilir.”

“Sorumluluk istiyoruz”

Neyişçi, “Orman yangınları çok önemli bir konudur ve hepimizi yakından ilgilendirmektedir. Bu konu Orman Bakanlığı’nın veya müdürlüklerin tek başına altından kalkabileceği bir konu değildir. O yüzden de bakanlık işin içine mutlaka sivil toplum kuruluşlarını da katmalıdır. Ancak bu güne kadar ne bakanlık ne de ona bağlı müdürlükler sivil toplumu ortak bir çalışmaya davet etmemiştir. Eğer orman yangınlarının yüzde 95’i insan kaynaklıysa biz de işin için de olmalıyız. Biz bu konuda görev ve sorumluluk almak istiyoruz” diye konuştu.

“Yasaklardan vazgeçilmeli”

Neyişçi, “Yangınların büyük bölümünün insan kaynaklı olduğu bilinmesine karşın Orman Genel Müdürlüğü bütçesinde insana yönelik bütçenin payı asimetrik bir biçimde çok düşüktür. Yaz aylarında insanların ormanlardan yararlanmalarını, piknik yapabilmelerini sağlayabilecek önlemler, insan orman ilişkisini olumlu yönde geliştirerek orman yangını riskini düşürebilir. Üstelik kontrol altındaki bu kullanım alanlarında insanlara yangınlar da dahil orman konusunda eğitimler de verilebilir. Ve bu bir helikopteri bir yıllık kira bedelinden çok daha ucuza mal olacak ancak 10 kat daha etkili olabilecek bir yöntemdir. Orman Bakanlığı, yasaklayıcı yaklaşımlardan vazgeçerek, ormanların insanlar üzerindeki olumlu etkilerini en üst düzeye çıkarmak gibi, sevgi ve bilinç temelli bir yaklaşımı benimsemelidir. Bu yaklaşım, bireyler ve sivil toplum kuruluşlarıyla içten, ve yoğun ortak çalışmaların yani sorumluluk almalarının da önünü açacaktır” dedi.

“Karmaşık ve masraflı hale gelir”

Neyişçi, orman içi ve bitişiğine inşa edilmiş binaların yangın güvenliğinin de çok önemli olduğuna dikkat çekti. Neyişçi, “Eskiden sadece yanan ormanlardan söz ederken şimdilerde yanan ya da yanma tehdidi altında kalan konutlar, köyler, tesisler ön plana çıkmaya başladı. Bunun nedenlerinden biri orman içi ya da bitişiğine inşa edilen yapıların sayısının hızla artıyor olmasıdır. Turistik tesisler de dahil, orman içi ve bitişiğine inşa edilmiş yapılarda kolaylıkla yanabilen malzemeler kullanılmaktadır. Muhtemel bir orman yangınında bu tür yapı ya da yerleşim yerleri öncelikli alanlardır ve yangın söndürme çalışmalarını çok daha karmaşık ve masraflı hale getirirler. Yapı yangını ile orman yangını birbirinden çok farklı iki olgudur ve farklı bilgi, deneyim ve ekipmanı gerektirir. Bu tür durumlarda orman yangınlarının kontrolden çıkması ve büyümesi büyük bir olasılıktır” değerlendirmesinde bulundu.

“Felakete dönüşebilir”

Orman içi ve bitişiğine inşa edilmiş turistik tesisler için durumun daha vahim olduğunu da hatırlatan Neyişçi, “Yangın mevsimi ile turizm mevsimi çakışmaktadır ve turistik tesislere sıçrayabilecek bir yangın bir felakete dönüşebilir. Bu tesislerde havuz, tenis kortu, park alanının nereye konuşlandırılacağı; çatı, yağmur olukları, baca biçimleri, kullanılacak dış yüzey boya standardı gibi pek çok ayrıntı orman yangını dikkate alınarak tasarlanmak zorundadır. Ülkemizde bu konuda büyük eksiklikler bulunmaktadır” diyerek sözlerini noktaladı.

CEYLAN YAŞAR

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner387

banner158

banner344

banner245

banner322

banner8

banner309

banner239

Tüyler ürperten iddia!
Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Doğu Garajı’nda yapılan Kültür Merkezi ve Nekrapol alanı...

Haberi Oku