GÜNCEL:
Türkiye'ye örnek olduk

Göreve geldiğiniz günden bu yana yaptığınız çalışmalar?
 Oda yönetimine geldiğimizde Antalya'da taşınan yolcu sayısı 250 bin civarındaydı ve taşınan yolcu sayısı baz alındığında esnafın gelir-gider dengesinde bir sorun vardı. Giderimizin karşılanması için normal şartlarda Antalya'da taşıdığımız yolcu sayısının 500 bin ve üzeri olması gerekiyordu. Taşınan yolcu sayısının arttırılması ve esnafımızın zarar etmemesi adına Büyükşehir Belediyesi ile koordineli çalışmalar gerçekleştirerek yolcu sayısının artmasını sağladık ve esnafımızın zarar etmesinin önüne geçtik. Buna verilecek en basit örnek, vatandaşın işe gidiş ve işten dönüş saatlerinde duraklarda yaşanılan yığılmaları önlemek adına sefer sayılarını arttırdık. Bu sayede toplu taşımaya yönelim daha üst seviyelere çıktı ve trafikte de gözle görülür bir rahatlama yaşandı.

ZORLU SÜRECİ HEP BİRLİKTE ATLATTIK
Sektörde sancılı bir değişim süreci gerçekleşti. Bu konuyla ilgili düşünceleriniz?

 Göreve başladığımız zamandan bu yana zorlu bir süreçten geçtik. Büyükşehir Belediyesi’nin toplu ulaşımda kalitenin arttırılması konusunda ciddi düşünceleri vardı ve ortaklaşa yaptığımız çalışmalarla bu süreci başarıyla sonuca götürdük. Büyükşehir Belediyesi toplu taşımada vatandaşların rahatını en üst seviyeye yükseltmek adına mevcut araçların alçak tabanlı araçlarla değiştirilmesi gerektiğini belirtti. 2016'nın Ekim ayında alınan kararla yılbaşına kadar otobüslerin değiştirilmesi istendi. Dönemi ekonomik şartlarına göre bu durumun gerçekleşmesi çok zordu ve oda olarak devreye girerek Büyükşehir Belediyesi ile esnaflarımız arasında köprü vazifesi gördük. Sonuç olarak belediyemiz de bizlerin sesine kulak verdi ve sağlanan kolaylıklarla birlikte bu zorlu süreci hep birlikte atlattık.

Antalya toplu taşımada örnek bir kentte dönüştü mü?
 
Yaşanan değişimle birlikte Antalya’daki araçların tamamı Türkiye'de hiçbir şehirde olmayan araçlarla değiştirildi. Yeni araçlarımızın tamamı engelli vatandaşlarımızın rahatça kullanabileceği, alçak tabanlı araçlardan oluşuyor. Bu dönüşümün ardından, vatandaşlardan gelen taleplere göre Büyükşehir Belediyesi ‘Ulaşım Master Planı’nı oluşturdu. Burada araçların uzunluklarına göre bazı sıkıntılar oluştu. Antalya’daki yolcu sayısına göre planda bazı hatalar olduğunu yetkililere bildirdik ve esnafın hakkının korunması gerektiğini kendilerine ifade ettik. Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel ile yaptığımız görüşmeler neticesinde gelir desteği ödemesini hayata geçirdik. Şu an bu model tüm Türkiye’de ‘Antalya Modeli’ diye tabir ediliyor.  Tüm Türkiye, bu anlamda Antalya’yı örnek alıyor.

ZAM TALEBİMİZ OLMAYACAK
Artan girdilere karşı bir zam talebi oluştu mu?
 
Altını çizerek söyleyeyim, bizim zam talebimiz yok. Geçmiş dönemlerde zam talebimiz olduğu zaman Büyükşehir Belediyesi’ne bu talebimizi ilettik. Sayın Türel’de bize bu konuda bize olumlu bir yaklaşım gösterdi ve bugünkü model oluştu. Bugün normal vatandaşı 2,60, emekliyi 2 liraya taşıyoruz. Büyükşehir Belediyesi, bize kilometre üzerinden gelir desteği vermemiş olsaydı bugün toplu taşımada ücret 3 buçuk lira civarında olurdu. Büyükşehir Belediyesi’nin desteği olmasaydı vatandaşı pahalıya taşımak zorunda kalacaktık. Bugün aradaki farkı Büyükşehir Beleyesi ödüyor. Büyükşehir Belediyesi, aradaki farkı kendi bütçesinden karşılayarak Antalya halkının daha ucuza taşınmasını sağlamıştır. Bu konuda Büyükşehir Belediye bürokratlarımızın tamamı büyük emek harcadı ve hep birlikte bu noktaya geldik. 10 yıl boyunca bu uygulama devam edeceği için bizim hiçbir zaman zam talebimiz olmayacak. Girdiler karşısında gelir desteğinin azalması durumda belediyemizin gerekeni yapacağını düşünüyoruz. Bu sisteme geçtikten sonra esnafımız ekmek parası kazanmaya başladı.

Yeni araçlardaki teknolojilerden bahseder misiniz?
 Antalya kart üzerinden aracımızın nerede olduğunu, hangi durağa yanaştığını, hangi duraktan çıktığını an be an görebiliyoruz. Araçlarımız da güvenlik açısından 6 adet ses ve görüntü kaydı yapan kameralarımız bulunuyor. Bu kameralar online izlenebiliyor ve yaşanan olumsuzluklar her an takibimiz altında. Antalya, bir turizm kenti ve gerek yabancı gerek yerli birçok misafirimiz oluyor. Bunların da toplu ulaşımı kullanabilmesi adına temassız kredi kartları otobüslerimizde kullanılabiliyor. Burada yine Büyükşehir Belediyemizin destekleri söz konusu. Araçlara temassız kredi kartlarıyla yapılan binimlerde ortaya çıkan komisyon ücretini belediye karşılıyor. Misafirlerimiz için otobüslerimiz de ayrıca misafir kart bulunduruyoruz. Ayrıca araçlarımızda birçok eşya unutuluyor. Eşya sahibi bizi aradığı zaman, TC numarasını alarak elektronik biletinden hangi araca bindiğini tespit ediyoruz ve akabinde araç plakalarına göre oluşturduğumuz seri telefon numaralarından aracın şoförüne ulaşıyoruz. Ayrıca araçlarımızın tamamı çevreye duyarlıdır.

KDV sıkıntınız devam ediyor mu?
 
Göreve gelmeden önce bu konuda esnafımıza söz verdik. Otobüslerde KDV oranı yüzde 18 ve bunun düşürülmesi konusunda üzerimize düşeni yapacağız dedik. Konuyla ilgili dönemin Başbakanı Binali Yıldırım ile görüştüm. Kendileri dönemin Maliye Bakanı’na talimat verdi ve en sonunda Cumhurbaşkanımız da konuya olumlu yaklaştı ve 2018’deki bir iftar yemeğinde dönemin Maliye Bakanı bize müjdeli haberi açıkladı. Uygulama 2019’un Ocak ayında devreye girecekti; fakat gündemdeki gelişmeler nedeniyle ertelendi. Geçtiğimiz günlerde ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Antalya temaslarında konuyu kendisine ilettik. Kendileri, ‘Cumhurbaşkanımız verdiği söz hemen yerine getirilmeli’ dedi ve hemen konu meclise taşındı. KDV yüzde 18’den yüzde 1 buçuğa düşürüldü ve 1 Mart itibariyle uygulamaya girecek. KDV indirimi tamamıyla elektronik bilet kullanan araçlarda geçerli olacak. Esnafımızın bu indirimden 2-3 bin lira kadar bir tasarrufu söz konusu; ama bunun olumlu etkileri 2020 yılında görülür; çünkü yeni aldığımız araçlardan ötürü KDV alacağımız söz konusu. Verilen sözler yerine geldi.

Antalya’daki yolcu ve araç sayısıyla ilgi bilgi verir misiniz?
 Şu an 600 civarında araçla çalışıyoruz. Bu araçların 479 tanesi esnaf araçlarından oluşurken geriye kalanı belediyemize ait. Günlük 350 bin yolcu taşıyoruz. Yolcularımıza sorunsuz ve kaliteli ulaşım vermek adına elimizden gelen özveriyi gösteriyoruz. Çağrı merkezlerimiz vasıtasıyla vatandaşların şikâyet ve önerilerini alıyoruz. Çağrı merkezimize, 350 bin yolcudan günde ortalama 90 adet şikâyet veya öneri geliyor. Tramvayın da yaklaşık 100 bin yolcu taşıdığını tahmin ediyoruz ve yeni yapılacak hatlarla bu sayı daha da artacaktır. Burada yanlış anlaşılmaya izin vermeyelim. Kentimiz tabii ki metro ve tramvay gibi hizmetleri hak ediyor. Kentin ihtiyaçları bunlarsa bu projelerin hayata geçirilmesi gayet normal. Burada zaten Büyükşehir belediyesi bize kilometre maliyeti ödüyor. Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamasıyla hem esnaf hem vatandaş hem de kamu mutlu. Uygulamayla vatandaş ucuza ulaşım sağlıyor, esnaf ve belediye zarar etmiyor. 


Şoför ve vatandaş arasında yaşanılan sıkıntılarla ilgili düşünceleriniz?
 Araçlarımız maalesef bazı yolcular tarafından koltukları kırılarak, kalemlerle çizilerek, falçatayla orası-burası kesilerek tahribata uğratılıyor. Hatta şoför arkadaşlarımız bazen şiddete maruz kalabiliyor. Herkesin birbirine saygılı davranması gerektiğini düşünüyoruz, saygının karşılıklı olduğunu düşünüyoruz. Olumsuz durumlarda araçlarımızdaki ses ve görüntü kayıtlarına başvuruyoruz. Bizler de şoförlerimizi bilinçlendiriyoruz ve işe alımlarda titiz davranıyoruz. Ehliyetlerini kontrol ediyoruz, sabıka kaydı istiyoruz, uyuşturucu madde kullanmadığına ilişkin hastane raporu istiyoruz ve bu işlemlerin ardından uygun gördüğümüz şoför adaylarının bilgilerini üst yazıyla Büyükşehir Belediyesi’ne iletiyoruz ve onlar da son kararı veriyorlar.

Şoförlerin sıkıntılarına yönelik çözümleriniz?
 
Bir otobüste iki şoför arkadaşımız çalışıyor. Otobüslerimizin depolama merkezlerinden bekleme süreleri var ve buralarda dinlenip yemek ihtiyaçlarını giderebiliyorlar. Geçmişte 12 metre otobüslerde çalışıp hiç molası olmayan şoför arkadaşlarımız vardı. Geçmiş zamanlara oranla şu an depolama merkezlerindeki tesislerimizin durumları da iyileştirildi ve iyileştirilmeye devam ediyor.  Şoförlerimizin depolama merkezlerinde daha iyi vakit geçirebilmesi, buraların şartlarının daha iyi hale getirilmesi için belediyelerimizle protokoller imzaladık. Asla yüzde 100 memnuniyet sağlayamayız; fakat elimizden geleni yapıyoruz. Ulaşım anlamında kentimizdeki imkânlar Türkiye’nin hiçbir yerinde bulunmuyor. Türkiye’nin birçok şehrinden şehrimizdeki ulaşım modelinin ve yapısının örnek alındığını işitiyoruz. Bu söylemlerle gurur duyuyoruz; ama daha eksiklerimiz var. Eksiklerimizi, günümüz teknolojilerine uyum sağlayarak gidereceğiz. Şu an araçlarımızı incelediğimiz de teknolojik açıdan tek eksikliğin mobil cihazlardan internet kullanımına imkân sağlayan Wi-Fi sisteminin olduğunu görüyoruz. İnşallah seçimden sonra bu eksiklikte ortadan kaldırılacak.

Akaryakıt desteğine ihtiyaç söz konusu mu?
 Toplu taşımaya zam gelmemesi anlamında, esnafımızı koruyup kollamak anlamında önümüzdeki süreçte hükümetimizden akaryakıttan alınan ÖTV’de indirime gidilmesi konusunda taleplerimiz olacak. Malum her şeyin fiyatı artıyor ve yeni bir aracın maliyeti 1 milyon liraya ulaştı. Şu an kullandığımız araçların, vatandaşa daha konforlu hizmet vermek adına belli bir süre sonra değiştirilmesi gerekecek. Bunun için de esnafın desteklenmesi lazım. Şu an esnafın belirttiğim rakamlara araç alması çok zor. Bu noktada, Antalya halkının daha konforlu ve teknolojik donanımı daha yüksek olan araçlarda ulaşımını sağlaması adına esnaflarımıza destek verilmesi adına girişimlerimiz olacaktır.
Veli AKOĞLUHaber Merkezi
banner372
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner373

banner158

banner344

banner322

banner8

banner309

banner239

Yüzen Venedik: Costa Venezia
135 bin ton ağırlığında, 323 metre uzunluğunda ‘yüzen Venedik’. Costa Cruises’un Çin pazarı için...

Haberi Oku