GÜNCEL:
Ranta kapsamlı soruşturma
 Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Başkanı İrfan Varol, Antalya’daki 5 belediyede Yapı Denetim işlerinde rant döndüğünü ve içerden firmalara yönlendirme yapıldığını iddia etmiş, hiçbir belediyeden ses çıkmayınca da bu firmaları tek tek kamuoyuna açıklamıştı. Varol, “Dürüst firmalar 3 ayda ruhsat alamazken bu arkadaşların işleri yağ gibi akıyor. Arsa sahibi çap almaya gittiğinde bizim mimari firmamız var işlerin daha hızlı ilerlemesi için yardımcı olalım denilerek yapı denetim firmaları işaret ediliyor” diyerek rantı işaret etmişti.

ENİNE BOYUNA SORGU

İddiaların yenilir yutulur cinsten olmaması üzerine Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu iddialar üzerine harekete geçerek soruşturmayı başlattı. Soruşturma kapsamında ‘adı geçen firmalara yapı denetim işini verme tercih nedenleri, daha önce farklı yapı denetim firması ile çalışıp çalışmadıkları, varsa değiştirme nedenlerinin açıklattırılarak, kendilerini belediye yetkililerinin yönlendirip yönlendirmediğinin sorulması, varsa yönlendirmeyi yapan görevli ya da görevlilerin kim olduğu ile yönlendirme şeklinin açıklatılması istendi.

Yapı Denetim Kuruluşları Birlik Başkanı İrfan Varol, 2015 yılının Ekim ayında yaptığı açıklama ile Muratpaşa, Konyaaltı, Aksu, Döşemealtı ve Serik belediyelerinde yapı denetim işlerinde rant döndüğünü iddia etmiş, belediyelerde bazı isimlerin ismini kamuoyuna açıkladığı firmalarla çalışılması gerektiği yönünde yönlendirme yaptığını vurgulamıştı. Varol, “Arsa sahibi çap almaya gittiğinde bizim mimari firmamız var işlerin daha hızlı ilerlemesi için yardımcı olalım denilerek yapı denetim firmaları işaret ediliyor” şeklinde iddialarda bulunmuştu.

“Ne çıkarınız var da bu firmaları işaret ediyorsunuz?” diye soran Başkan Varol, “Belediye içerisinde guruplaşma var. Buna siyasal guruplaşma da diyebiliriz. Dürüst firmalar 3 ayda ruhsat alamazken bu arkadaşların işleri yağ gibi akıyor. Bu nasıl oluyor?” demişti.  Varol yaptığı açıklama sonrasında ilk olarak Aksu Belediyesi’nden tehdit gibi sözler duyduğunu belirtirken ardından Döşemealtı Belediyesi’nden benzer şekilde ifadelerle karşı karşıya kalmıştı.Belediye ile yapı denetim firması arasındaki yakın ilişkilerin boyutu biraz daha ileriye giderken Muratpaşa’da 140 bin metrekare ile en fazla ikinci olarak iş yapan Yapı Denetim Firması olan Sahil Yapı Denetim firması sahibi Ali Özgür Karagöz Muratpaşa Belediyespor Kulüp Başkanlığı’na getirilmişti.

Aynı zamanda Karagöz yapı denetim firmasının da sahibi Karagöz olurken bu firmanın Kadir Köylü adında bir mühendisin üzerine yapıldığı ileri sürüldü. Kanunen bir kişi bir yapı denetim firması kurabilirken Karagöz’ün ikinci firmayı bu şekilde götürdüğü ileri sürüldü. Sahil Yapı Denetim ile Karagöz Yapı Denetim firmalarının aynı binada hizmet vermesi de dikkatlerden kaçmamıştı.

Sürecin hızlandırılmasını isteyen ve kimseden ses çıkmamasını gerekçe gösteren İrfan Varol, Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nde basın mensupları huzurunda firmaları tek tek açıklamıştı. Muratpaşa Belediyesi’nden 10, Konyaaltı Belediyesi’nden 10, Döşemealtı Belediyesi’nden 14 ve Serik Belediyesi’nden de 1 firma açıklayan İrfan Varol, Antalya’da 17 milyon metrekare iş ve 200 milyon liralık iş hacmi olduğunu savunmuş ayrıca, Muratpaşa Belediyesi’nde CHP İl Başkan Yardımcısı Özgür Karagöz ve MHP’li eski meclis üyesi Ömer Yücesoy’un da yüksek oranlarda iş aldığını rakamlarla ortaya koymuştu.

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın kendisini arayarak görüşmek istediğini kaydeden Varol, görüştüklerini ellerindeki belgeleri ve tespitleri sunduklarını ancak belediyeden hiç bir ses çıkmadığını dile getirmişti. İlçe belediyelerde kendilerine yakın gördükleri yapı denetim firmalarına iş verdiklerini yineleyen Başkan Varol, “Belediyelerde yapılan bu yönlendirmeler ve zorlamalar ile hem denetimin yapılmayarak insanların hayatını hiçe sayıyorlar hem de işin önem ve maksadını zora sokuyorlar” şeklinde ifadeler kullanmıştı.

Memur Suçları Soruşturma Bürosu tarafından Antalya Emniyet Müdürlüğü Gasp Büro Amirliğine 26 Nisan 2016 tarihinde gönderilen Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Yurdusev imzalı ve 2015/61780 nolu soruşturma dosyasında  şu ifadeler yer alıyor :

Div Yapı Denetim isimli firmanın Sahil Yapı Denetim isimli firmaya yönlendirildiği, Öz Pınarlar isimli firmanın isimli inşaat firmasının mimari projesinin Ahmet Öztürk’e yönlendirildiği, Emin Özen Yapı Denetim Firmasına Öz Pınarlar isimli firma tarafından verilen işin sonradan ellerinden alındığı,

Perihan isimli vatandaş ve Emin Hesapçı’nın Sahil Yapı Denetim Firması’na yönlendirildiği iddialarının titizlikle araştırılmasına, Öz Pınarlar firmasının haberde başladığı öne sürülen işle ilgili ruhsat tarihli uydu görüntülerinin de temin edilmek suretiyle araştırılması, Belediye Başkanlıklarından alınan belgelere göre ;

Muratpaşa Belediyesi için Sahil Yapı Denetim ve Karagöz Yapı Denetim firmalarına, Aksu Belediyesi için yine aynı yapı denetim firmalarına, Döşemealtı Belediyesi için Kalekaya ve Uğur Tuncel Yapı Denetim Firmalarına, Konyaaltı Belediyesi için Akgüvercin ve Özler Yapı Denetim Firmalarına düzenlenmiş ruhsat evrakları üzerinde isim ve açık adresi bulunan müteahhit firmaların yetkililerinin temin edilerek, adı geçen firmalara yapı denetim işini verme tercih nedenleri, daha önce farklı yapı denetim firması ile çalışıp çalışmadıkları, varsa değiştirme nedenlerinin açıklattırılarak, kendilerini belediye yetkililerinin yönlendirip yönlendirmediğinin sorulması, varsa yönlendirmeyi yapan görevli ya da görevlilerin kim olduğu ile yönlendirme şeklinin açıklatılması,

Hakkında intikap iddiası bulunan görevlilerin savunmalarının alınıp, 3628 sayılı yasa hükümlerine göre mal varlıklarının araştırılması, tahkikat sırasında lüzumu halinde yeniden Cumhuriyet Başsavcılığından talimat istenmesi, ikmal edilecek evrakın Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesi isteniyor.

 

BELEDİYELERDE EN FAZLA İŞ ALAN YAPI DENETİM FİRMALARI VE ALDIKLARI İŞ MİKTARLARI ŞÖYLE;

 

MURATPAŞA BELEDİYESİ

 

1-İlkas – Uğur Yapı Denetim Firması         : 146 Bin metrekare

 

2-Sahil – Karagöz Yapı Denetim Firması   : 140 Bin metrekare

 

3- Özfer Yapı Denetim Firması              : 108 Bin metrekare

 

4- Antalya Yapı Denetim Firması              :   80 Bin metrekare

 

5- Ak Güvercin Yapı Denetim Firması     :   72 Bin metrekare

 

6- İmge Yapı Denetim                                   :   58 Bin metrekare

 

7- CMS Yapı Denetim Firması                    :   55 Bin metrekare

 

8- Anadolu Yapı Denetim Firması            :   54 Bin metrekare

 

9- Toros Yapı Denetim Firması                  : 50 Bin metrekare

 

10- Adalya Amaç Yapı Denetim Firması :   43 Bin metrekare

 

 

 

KONYAALTI BEELDİYESİ

 

1-Düzlem Yapı Denetim Firması                              : 252 Bin 500 metrekare

 

2-Muhteşem Yapı Denetim Firması        :   76 Bin metrekare

 

3-Demsan Yapı Denetim Firması              :   73 Bin metrekare

 

4-Kaleiçi Yapı Denetim Firması                 :   60 Bin metrekare

 

5- Ak Güvercin Yapı Denetim Firması     :   48 Bin metrekare

 

6- Sahil Yapı Denetim Firması                   :   35 Bin metrekare

 

7- Anadolu Yapı Denetim Firması            :   28 Bin metrekare

 

8- Adalya Amaç Yapı Denetim Firması   :   26 Bin metrekare

 

9-Ağa Yapı Denetim Firması                       :   21 Bin metrekare

 

10-ZNT Yapı Denetim Firması                    :   18 Bin metrekare

 

 

 

DÖŞEMEALTI BELEDİYESİ

 

1- Kalekaya Yapı Denetim Firması           : 295 Bin metrekare

 

2- İmge Yapı Denetim                                   :   43 Bin metrekare

 

3-Tecrübe Yapı Denetim                             :   26 Bin metrekare

 

4-Özfen Yapı Denetim Firması                  :   20 Bin metrekare

 

5- Ak Güvercin Yapı Denetim Firması     : 4 Bin 500 metrekare

 

6-Toros Yapı Denetim                                   :     2 Bin metrekare

 

7-Karagöz Yapı Denetim Firması                              :     1,500 metrekare

 

 

 

DÖŞEMEALTI BELEDİYESİ (2)

 

1- Sahil – Karagöz Yapı Denetim Firması : 295 Bin metrekare

 

2- Amazon Yapı Denetim                            :   23 Bin metrekare

 

3- Menar Yapı Denetim                                               :  21 Bin 500 metrekare

 

4- Ağa Yapı Denetim Firması                      :  18 Bin 500 metrekare

 

5- Kalekaya Yapı Denetim Firması           :   6 Bin 600 metrekare

 

6- Anatalia Yapı Denetim Firması            :    2,500 metrekare

 

7- Kıvanç Yapı Denetim Firması                                 :    1,500 metrekare

 

SERİK BELEDİYESİ

 

Sahil – Karagöz Yapı Denetim Firması                    : 213 Bin metrekare.

 

 

Murat ŞENTÜRK

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner387

banner158

banner344

banner245

banner322

banner8

banner309

banner239

Tüyler ürperten iddia!
Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Doğu Garajı’nda yapılan Kültür Merkezi ve Nekrapol alanı...

Haberi Oku