GÜNCEL:
‘Kıyafet dayatmasına karşıyız'

Son dönemde özellikle belediye çalışanları üzerinde kılık kıyafet, sakal bıyık bahane ederek işten çıkarmak istediğini dile getiren Başkan Hisarkaya, kısıtlamalara ve dayatmalara karşı olduklarını dile getirdi.

Belediyelerden sonra kamu kurumlarında da bençer olaların yaşandığının görüldüğünü aktaran Büro Memur-Sen Antalya İl Başkanı Ünal Hisarkaya, 28 Şubat’ı andıran işlerin altına imza atıldığını kaydetti.

“Büro-Memur Sen ailesi olarak, her zaman özgürlüklerden yana olduk, kısıtlamalara ve dayatmalara karşı çıktık” diyen Ünal Hisarkaya, “Haklıdan ve doğrudan yana oluşumuz, üye kazanarak büyümemize, ülke olarak özgürlüklerin sınırının genişlemesine vesile oldu. Türkiye’nin geçmişten günümüze birçok alanda kat ettiği mesafeler, çalışanların kazandığı haklar, sivil inisiyatiflerin gayretleriyle ortadan kalkan darbe ürünü mevzuatlar, ülkemizi bugün herkes için ümit var bir eşiğe getirdi” şeklinde konuştu.

DAYATMALARLA KARŞI KARŞIYA

Başkan Hisarkaya, “Tüm bu değişimden ne hikmetse bir türlü nasibini alamayan bir kılık ve kıyafet dayatmasıyla hala karşı karşıyayız. Temel bir insan hakkının ikamesi, kişisel özgürlüğün belirgin bir nişanesi olarak gördüğümüz kılık ve kıyafet özgürlüğü hakkının da alınabilmesi için kıllık kıyafet serbestisi eylemi başlatan sendika olarak, üyelerimizle birlik ve dayanışma içerisinde eylemliliğimizi sürdürerek doğru noktaya taşıyacağımızdan emin olabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

YASAKLAMALAR TÜRKİYE’YE YAKIŞMIYOR

Hisarkaya, “Bu anlamda Büro Memur-Sen, kamu görevlilerinin kamu hizmetlerini, söz konusu ‘Kılık Kıyafet Yönetmeliğindeki’ sınırlama ve yasaklara uymaksızın, toplumun değerlerine, genel kabul görmüş kılık-kıyafet şekillerine uygun olmak koşuluyla belirleyecekleri kılık kıyafetle yerine getirmelerine karar vermiştir.Serbest kıyafet eylemi kararını aldığımız 2013 yılından bu güne, geçen 6 yıllık zaman zarfında darbe ürünü yönetmeliğin öngördüğü kısıtlama ve yasaklamaların devam ediyor olmasının yeni Türkiye’ye yakışmadığını; pantolonun kumaşı, kazağın yakası, ayakkabının topuk boyu, ense tıraşı ve bıyıkla ilgilenen bir yönetmeliği, antidemokratik dayatmayı kabul etmediğimizi defalarca dile getirdik. Bugün de dile getirmeye devam ediyoruz, yarın da devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

12 EYLÜL’ÜN BEKÇİLİĞİ

Hisarkaya, “Bütün çaba ve girişimlerimiz sonucunda, çoğu kamu dairesinde sivil kıllık kıyafet giyim tarzı kabul görmesine rağmen, bazı kamu dairelerinde 12 Eylül askeri cuntasınca hazırlanan ve 1982’de onaylanan Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kıllık Kıyafetine Dair Yönetmelik’in bekçiliğini yapan yöneticilerin olduğu görülmektedir” dedi.

ÖZÜRLÜ YAKLAŞIM BİR AN EVVEL BİTMELİ

Bir şehirde yaşanan olaya da değinen Hisarkaya, “5’i sendika üyemiz olmak üzere 10 arkadaşımız kılık kıyafet bahanesi ile kabul görmüş sivil kıllık kıyafetle işe geldiklerinden dolayı, disiplin cezasıyla cezalandırıldıklarını buradan şaşkınlıkla öğrenmiş bulunmaktayız. Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kıllık Kıyafetine Dair Yönetmenliğini “MOBBİNG” aracı olarak gören SGK İl Müdürünün bu yaklaşımı bize her açıdan 28 Şubat zihniyetini hatırlatıyor. Bu zihniyet; üniversitelerde kızlara ikna odaları kurdurdu. İkna odalarında imha süreçlerine tabi tuttu, onların kişilikleriyle oynadı, psikolojilerini hırpaladı, travmalara soktu. Onun için bu özürlü yaklaşım ve bu özürlü yaklaşımın savunuculuğu bir an önce bitmelidir” şeklinde konuştu.

HEP SON SIRADALAR

Hisarkaya, “SGK İl Müdürü, çalışanlarının sakalıyla, giydikleriyle uğraşacağına; İl Müdürlüğünün iş ve işlemlerinin daha fazla nasıl iyileştirileceğine ve memurun yada vatandaşın memnuniyetini nasıl artıracağına odaklanmasını tavsiye ederiz. Çünkü Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından 2018 yılında yapılan Kurum İçi Memnuniyet Anketi’ne bakıldığında söz konusu şehrin yüzde 34,5 ile son sırada yer aldığını görmekteyiz. İl Müdürlükleri Bazında Çalışma Ortamının Değerlendirilmesi Başlığında, yine söz konusu ilin yüzde 15,1 gibi komik bir oranla Türkiye’de son sırada olduğunun altını çizmek iseriz” ifadelerine yer verdi.

SGK’DA MOBBİNG UYGULAMASI

Büro Memur-Sen Antalya İl Başkanı Ünal Hisarkaya ayrıca, “Muasır medeniyetler seviyesine ulaşmış toplumumuzun güzide kurumlarında, memurun performansını ve vatandaşın memnuniyetini artırıcı uygulamalar üreteceğine, memurun giydiğini kendine dert eden, çalışanın performansını değil, sakalını, kıllık kıyafetini takip eden, giyimlerinden dolayı çalışanlarını sözlü ve psikolojik olarak rahatsız eden, bu konuda ciddi anlamda çalışanlarına “MOBBİNG” uygulayan Sosyal Güvenlik İl Müdürünün bu tavrının kabul edilebilir bir şey olmadığını, bu yanlışından bir an önce vazgeçmesi gerektiğini, aksi takdirde konunun takipçisi olacağımızı buradan belirtmek isteriz” dedi.

Hisarkaya son olarak şunları söyledi: “Kılık kıyafet özgürlüğünün darbe kalıntısı yönetmeliğin boyunduruğundan kurtarılması konusunda mevcut hükümete önemli bir görev düşmektedir. Bakanlığın merkez ve taşra teşkilatı ile bağlı tüm kurum ve kuruluşlarda görev yapanlar, mesai saatleri içinde ve resmi görevlerinin ifasında, mevcut yönetmelik hükümlerine bağlı kalmaksızın, milletimizin değerlerine aykırı olmamak kaydıyla kılık-kıyafetlerini serbestçe seçebilmelidir.”Yalçın KÜÇÜK
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner387

banner158

banner344

banner245

banner322

banner8

banner309

banner239

Suriye'den Anlaşmaya İlişkin Açıklama
ABD ve Türkiye'nin dün yaptığı anlaşma sonucu Suriye'deki Barış Pınarı Harekatı'na ara...

Haberi Oku