GÜNCEL:
DOĞAYI KATLEDİYORLAR!..

Mimarlar Odası Antalya Şubesi ve Antalya Barosu Tekirove ve Kleopatra Koyu ile ilgili dava hakkında basın açıklaması yaptı.

Açıklamayı yapan Mimar Odası Antalya Şube Başkanı Özge Köksal, Tekirova Kleopatra Koyu’nun Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın 4 Nisan 2014 tarihli olur kararlı ile Tekirova Tabiat Parkı ilan edildiğine dikkat çekti. Genel Kullanım Kararları başlığından bahseden Köksal, “Alan içinde kır evleri (bungalov), kamp alanı ve günübirlik kullanım alanına yönelik olarak taşıt yolu oluşturulacaktır. sadece doğal malzemelerle satıh düzenlemeleri yapılabilecektir. Oluşturulacak taşıt yolu ile birlikte otopark düzenlemeleri de yapılabilecektir denilmektedir. Yine, “Günübirlik Kullanım Alanı” başlığı altında; “Bu alanda kır lokantası, büfe, hediyelik eşya birimi, piknik masaları, şezlonglar, şemsiyeler, duş ve soyunma kabinleri, cankurtaran kuleleri, çöp bidonları, ocaklar (mangal) çocuk oyun alanları, çeşmeler, otopark, tuvaletler, mescit Vb. tesis ve donatılar yer alabilir ve açık alan düzenlemeleri yapılabilir denilmektedir. Bakanlıkça, Tabiat Parkı alanında Gelişim Planı doğrultusunda uygulama imar planını ve projeleri yapılmadan, yapılacak tesisler, yapılar ve diğer işler belirlenmeden ihaleye çıkılmış, ihaleye katılan firmalar bu belirsizliklere karşın muhammen bedelin yaklaşık beş katı teklif veren bir firma ihaleyi almıştır” diye konuştu.

“Mahkemeye sunulmuştur”
Uygulama imar planı hakkında konuşan Köksal, “Uygulama imar planı ve projeleri yapılmadan bir başka deyişle yapılaşma koşulları belirlenmeden alan ihaleye çıkarıldığından, İhaleyi alan firmanın, kendi çıkarları doğrultusunda en fazla ekonomik fayda sağlamaya yönelik uygulama imar planı ve projeleri yapması doğaldır. Uygulama imar planı ve uygulama projesi yapım işi yatırımcının keyfine bırakılmıştır. Bu da alanın çok fazla tahribatına yol açacaktır. Bu nedenle alanın ihaleye çıkarılmadan önce ilgili diğer Bakanlıklardan da uygun görüşler alınarak, Tabiat Parkı Gelişim Planı amaç ve hedefleri doğrultusunda uygulama planı ve uygulama projesini yaparak veya yaptırarak ihale etmesi gerekir. Açıklanan tüm bu hususlar göz önüne alındığında, dava konusu alanın da bulunduğu bölgede nazım ve uygulama imar planlarının; bölgenin mevcut doğal özelliklerini koruyarak koruma kullanma dengesini sağlayacak şekilde, Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliğinde belirtilen ilkelere ve standartlara uygun olarak hazırlanmadan, mekânsal kullanım kararlarının uygulamaya esas planlarda nasıl yer alacağı belli olmadan, bölgede her ölçekteki, proje ve imar uygulaması bütüncül olarak yapılmadan ve bölgenin mevcut koşullarına ve öngörülen ihtiyaçlarına göre bir planlama yapılmadan, aym zamanda bölgenin hizmet gereksinimlerine, bölge yararına doğal kaynak potansiyellerinin değerlendirilmesine yönelik öngörülen plan ve alan kararları alınmadan, mevcut haliyle birçok belirsizliği bünyesinde barındıran ve sadece bölgesel alan kullanım kararlarının yer aldığı “Tekirova Tabiat Parkı Gelişme Planı”nın kamu yararına, planlama ilke ve esaslarına uygun olmadığı gerekçesi ile bölgede yaşayan Tekirova, Kemer halkı ile Mimarlar Odası Antalya Şubesi ve Antalya Barosu birlikte yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan davada, 21 Şubat 2019 tarihinde yapılan bilirkişi heyeti incelemesi sonrası bilirkişi heyetin raporu Mahkemeye sunulmuştur” şeklinde konuştu.

“İptaline karar verilmeli”

Dava sürecinden bahseden Köksal, “Bilirkişi raporu doğrultusunda, davaya bakan Antalya 3. İdare Mahkemesince, Dosyanın bilirkişi raporu ile beraber incelenmesi sonucu, alanın yapılaşmaya açılmasında kamu yararı açısından vazgeçilmez ve kesin bir zorunluluk bulunmaması, alam yapılaşmaya açan kararların ve bu kararlarla getirilen belirsiz kullanım türlerinin varlığı (kır evi) Antalya İli Tekirova Tabiat Parkı İçerisinde Mehmet Ali Bükü (Kleopatra Koyu)’na yönelik Orman ve Su İşleri Bakanlığının 06/04/2018 tarihinde onaylanan ve yapılaşma getiren Tekirova Gelişme Planının, Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği, 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu ve yasa ve Uygulama Yönetmeliği 13. Maddesi ile Korunan Alanlarda Yapılacak Planlara Dair Yönetmelik hükümlerine, yapılaşmanın bitki örtüsüne, orman yapısına ve biyolojik çeşitliliğe zarar vereceği, dolayısıyla planlama esaslarına ve kamu yararına uygun olmadığı anlaşıldığından tesis edilen işlemde hukuka ve kamu yararına uyarlık bulunmadığı sonucuna varılarak. 26 Mart 2019 tarihinde yürütmenin durdurulmasına karar verilmiştir. Sayın Mahkemenin Yürütmenin Durdurulması kararı gerekçeleri doğrultusunda, “Tekirova Tabiat Parkı Gelişme Planı”nın iptaline karar verilmesi ve yapılaşmanın önüne geçilmesi, kazananın halkımız olması, davacılar olarak halkımız adına dileğimiz ve beklentimizdir” dedi.

“Atı alan Üsküdar’ı geçiyor”

Rakamın yüksek olması dikkat çekici diyen Köksal, “Burada mekânsal planlama yönetmeliği çerçevesinde yapılması lazım. Burada ki belirsizlik ihaleyi alan firmanın keyfine bırakılıyor. Çok net kar etmek amacıyla alındığı için işletmenin ödediği parayı çıkarması gerekiyor. Birçok bölgenin kendisine has özelliğini bozacak işletmeler yapılabiliyor. Bunun örneklerini Kındıl çeşmede yaşadık. Şu anda yasal olarak her türlü kazanımlarına hala daha işgal altında. Yürütmenin durdurulması kara çok önemli ama beklentimiz iptali yönünde. Çünkü tabiri caizse atı alan Üsküdar’ı geçiyor. Turizm başlığı altında doğal ve kültürel değerlerimiz turizm tehditti altındadır. Oraya has bir proje olmasına gerek yok. Bazı bölgelerde proje yapma durumumuz yok. Bizim gelecek nesillere bırakma sorumluluğumuz var. Proje her yere yapabilirsiniz yapmak istedikten sonra. Ama buralar doğal yerler mümkün olduğu kadar dokunmamız lazım” ifadelerine yer verdi.

Balkan: “Bu alanlarda bizim göz bebeğimiz.”

Açıklamanın ardından konuşan Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan, “Baro, Sendika ve odalarla Phaselis’i kurtarmıştık bu örnek bu nokta da önemli. Kapitalizmin doğasında ranta dayalı vahşi bir anlayış vardır. Gelir kar amacıyla yıkık yok eder bu doğasında vardır. Bu alanlarda bizim göz bebeğimiz gibi korumamız sakınmamız gereken doğa alanlarımızdır. Kapitalizmden ve insandan kurtarmamız gerekiyor. Ki bizde gelecek nesillere geçmişlerimizden aldığımız doğal mirası bırakabilelim. Kar hırsıyla buralara insan girdi mi doğallığı bozuluyor. Ve bize de kötü bir miras kalıyor” şeklinde konuştu.

Davacı Adaletli: “Halk turizm tesisi istemiyor”

Konu hakkında konuşan davacı Sami Adaletli ise , “Alan ekolojik olarak bitki ve hayvan çeşitliliği ele alındığı zaman endemik türlere ev sahipliği yapmaktadır. Zaten Tekirova Sahili zaten otellerle kapatılmış olduğu için bu alan halkın denize açılan tek sahil olma özelliğine sahiptir. Alan yanı başında caretta caretta kaplumbağalarına ev sahipliği yapmaktadır. Orada ki yapılaşma Tekirova halkına yönelik bir kamu yararı yoktur. Halk bu uygulamaya karşıdır. Turizme zaten hizmet etmektedir. Halk zaten otel veya turizm tesisi yapılmasını istemiyor. Ki artık alternatif turizm anlayışı gelişti” diye kaydetti. 

Gonca ÖZTÜRK

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner158

banner245

banner322

banner8

banner309

banner239

Kırkpınar Başpehlivan Ali Gürbüz’e coşkulu...
Edirne’de 658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivan olarak altın kemeri kazanan Antalya...

Haberi Oku