GÜNCEL:
Çocuklar çiftçi olmak isteyecek

Günümüzde tarımın yok olduğu, dışa bağımlı hale gelindiği gibi söylemleri sık sık duymaya başladık. Peki tarım nasıl kurtulur?

Bu soruya cevap olarak çocukları gösteren Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş, çocuklara çiftçiliğin de güzel bir meslek olduğunun anlatılması durumunda çiftçiliğe rağbetin artacağını ve prestij meslekler arasında yer alabileceğini söyledi.

ÇİFTÇİ OLMAK ASTRONOTLUKTAN DAHA MI ÖNEMLİ?

“Küçük çocuklar büyüdükleri zaman neden çiftçi olmak, tabiatla baş başa olmak ve üretimle uğraşmak istemiyor? Bu sorunun cevabını bulmak gerekiyor” diyen Özçatalbaş, “Meslekler değerlidir, özellikle çiftçilik, hekimlik, avukatlık, astronotluk gibi insanlığın devamına, bekasına ve refahına hizmet eden her meslek önemlidir. Dolayısıyla bir astronot olmak kadar çiftçi olmakta önemli ve değerlidir. Sonuçta her iki meslek grubu da insanlığın devamına ve geleceğine yönelik teknoloji üretimi ile gıda üretimi alanlarında çok önemli görevler üstlenmiştir. Ayrıca astronotun yaşamak için gıda maddesine ihtiyacı olduğu dikkate alınarak, çiftçi olmanın astronot olmaktan daha önemli olduğu çıkarımı da yapılabilir. Buna göre astronotların hayatını devam ettirebilmesi için kesinlikle tarıma ihtiyacı olduğunu söylemek gerekir. Öyle ki günümüzde, bir örnek tarım ürünü olarak kinoa doğal olması ve zengin besin değeri ve alerjiye neden olmaması nedeniyle uzun uzay görevlerinde besleyici astronot yemeği olarak kullanılmaktadır” şeklinde konuştu.

ÇİTFÇİLİĞİN ÖNEMİNİ ÇOCUKLARA ANLATMALIYIZ

Prof. Dr. Orhan Öztalbaş, “Bu kapsamda çocuklara; çiftçi olmanın en az doktor, avukat, astronot olmak kadar değerli olduğunu, hatta daha önemli olduğunu anlatabildiğimizde, üreticiliğin çocukların hayali olmaya başlayacağını söyleyebiliriz, diye cevap verilebilir. Ancak konu geniş ve daha fazla açıklama yapmak gerekiyor. Bugün sanayi dört sıfır ile ifade edilmeye başlanan ama tarım dahil her alanı dört bir yandan sarmaya başlayan yada üretim süreçlerine hakim olması istenen, temel dayanağı bilgi ve iletişim teknolojileri olan bir bilişim çağındayız” açıklamasında bulundu.

KENT YAŞAMI İLE KÖY YAŞAMI KIYASLANIYOR

Esasen belirtilen konu üzerinde etkili olan sosyal, psikolojik, kültürel, ekonomik pek çok etken bulunduğunun altını çizen Özçatalbaş şöyle konuştu: “İlk olarak toplumsal etki bakımından dördüncü güç olarak ifade edilen “medyanı etkisi” üzerinde durulabilir. Çünkü medyanın toplum üzerindeki etkisi önemlidir ve medya kendi etki alanında olan insanlara kendisinin onayladığı veya reklam gibi çeşitli gelir kaynaklarının sunmasını talep ettiği değerleri sunmakta ve empoze etmektedir. Tabii medyanın benimsediği değerler arasında; çok büyük ölçüde çiftçi olmak, üretici olmak, tarımın ve çiftçiliğin saygın bir iş kolu ve yaşam biçimi olduğu konuları yer almıyor. Böyle olunca ise üreticilik gerektiği gibi özendirilmiyor, değerli bir üretim alanı ve yaşam biçimi olarak sunulmuyor.

İkinci önemli aktör olarak ise; küreselleşme ve popüler kültür öne çıkıyor. Popüler diye ifade edilen derinliksiz, günlük ve hızlı yaşam kültürü toplumsal hayatta üretmenin, tarım üreticisi olmanın, insanlar için gıda maddesi üretmenin, alın terinin, risk almanın bir değer olduğu yönündeki kabulleri sarsıyor ve masa başında oturarak bilişim araçlarıyla süreç yönetmenin daha değerli bir uğraş olarak kabul edilmesine yol açıyor. Tarımda çalışmanın ekonomik yarar sağlama durumu da çok önemlidir. Tarım sektörünün, üreticiye düzenli ve yüksek yaşam standardı sağlayabilecek gelir düzeyini garanti etmemesi, risk ve piyasa karşısında güçsüz kalma ihtimali üreticiyi tarımdan uzaklaştırıyor. Bu durum kırdan kente göçü, diğer sektörlerde daha düşük gelir elde edilecek olsa da düzenli gelir garantisi nedeniyle teşvik ediyor. Sonuç itibariyle ekonomik beklentilerle birlikte çocukların eğitim ve ailenin diğer sosyal ihtiyaçların karşılanmasına yönelik olarak, kent merkezli bir yaşam neredeyse alenin tüm bireyleri tarafından düşleniyor. Hatta kırda yaşamak kentin sağladığı imkanlara büyük ölçüde ulaşma şansı olsa da ve çiftçi olmak kolaylıkla kabullenilmiyor, benimsenmiyor.”

ÜRETİCİLİK BİLİNÇ ALTINA YERLEŞMİYOR

Prof.Dr. Orhan Özçatalbaş, “Görüldüğü gibi; bulunulan ortam koşulları üretimi, tarımı çiftçiliği, üreticiliği özendirmeyince bilinç altına tarımın ve üretici olmanın ne büyük değer olduğu yerleşmiyor. Böyle olunca kolaycılık öne çıkıyor. İnsanlar değer üretmeden, ter dökmeden, elinde bilişim araçları masa başında görev yapmayı hedefliyor, önemli buluyor” dedi.

TAMAMEN ALGI İLE İLGİLİ BİR KONU

Burada konuyla ilgili temel bazı etkenleri somutlaştırarak sıralamak gerektiğini kaydeden Özçatalbaş şu ifadeleri kullandı: “Tarım ürünleri üreticisi ve ailesi yeni bir hayatı tarım dışında hayal etmesi, Yine üretici ve ailesinin refah düzeyinin kentte yaşayanlara göre göreli düşük olduğu düşüncesiyle kuşaklar boyu kente süregelen koşma, kırdan kaçma şartlanması, Kentin sağladığı kamu hizmetlerine ulaşım ve sosyo-ekonomik avantajların tarımda kalmayı tam olarak desteklememesi, Tarımla uğraşmanın prestijli bir alan olarak algılanmaması, Tarımsal üretimde ortaya çıkan hasılanın üreticileri tatmin etmemesi, Tarımın işlevinin ve çiftçinin yaptığı işin değerinin toplum tarafından fark edilememesi, hatta önemsiz görülmesi, Tarımda açık işsizlik yanında gizli ve mevsimlik işsizliğin göreli yaygın olması, Düşük yaşam standartlarıyla özdeşleştirilen bir sektör olarak algılanması, Profesyonel ilkelerle çalışan başarılı örnek tarım işletmelerinin yaygın olmaması ve Üreticiler arasında dayanışmayı ve güçbirliğini ifade eden örneklerin öne çıkarılamaması.”Yalçın KÜÇÜK
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner387

banner158

banner344

banner245

banner322

banner8

banner309

banner239

Tüyler ürperten iddia!
Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Doğu Garajı’nda yapılan Kültür Merkezi ve Nekrapol alanı...

Haberi Oku