GÜNCEL:
Barınağı kim işletecek?
 Balıkçılara rahat bir nefes aldıracak olan balıkçı barınağında son rötuşlar atılırken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğünün protokolü imzalayıp İl Müdürlüğüne göndermesi bekleniyor.

 

Antalya’nın Konyaaltı İlçesi sınırlarındaki Sıçan adası mevkiinde Kolin İnşaat ile Arsel İnşaat firmalarının yüklendiği ve Haziran ayında biteceği daha önce belirtilen 650 tekne kapasiteli Balıkçı barınağı projesi ile ilgili konuşan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Bedrettin Taşkesen, barınağın işletmesi konusunda protokol aşamasında olduklarını ve Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünün protokolü imzalayıp kendilerine göndermesini beklediklerini söyledi.

 

Balıkçı barınağının işletme hakkının Antalya’daki kooperatiflere mi kiralanacağı yoksa ihaleye mi verileceğinin henüz belli olmadığını söyleyen Taşkesen, “Prosedürlere uygun şekilde hareket edeceğiz. Barınağın inşaat kısmını Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü üstlendi biz ise işletmesi ile ilgili kısımla ilgileniyoruz. Kooperatiflerin hepsi ile sözleşme imzalanacak en azından tekelleşme olmamış herkes faydalanmış olacak. Maliyet konusunda bilgimiz yok. Önümüzdeki hafta her şey netleşir” dedi.

 

SS Antalya Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Cengiz Balta, “Balıkçılar için inşa edilen balıkçı barınağının kiralanması için kooperatifler olarak gerekli yeterliliğe sahibiz, üçüncü kişilere ihtiyaç duymuyoruz” dedi. Büyük limandaki balıkçı barınağında düzenlenen toplantıda kooperatifler adına konuşan SS Antalya Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Cengiz Balta, Kaleiçi Limanında bulunan Yeşil Antalya Su Ürünleri Kooperatifinin 1972 yılında, Yeni Limanda bulunan Yeni Liman Su Ürünleri Kooperatifinin de 1995 yılında faaliyete geçtiğini hatırlattı.

 

Söz konusu kooperatiflerin bir üst kurul oluşturarak mutabakata varması ve eğer barınağın işletmesi kooperatiflerin ortaklığındaki şirkete devredilirse Antalya’daki 200 civarındaki balıkçı burada teknelerini bağlayabilecek. Şu an barınağın kullanılmasına izin verildiği gözlenirken, önümüzdeki Antalya’da 200 balıkçı var. Artan yerlerin, yerli halkın teknelerini bağlama yeri olarak kullanılmasını ve kooperatiflere de ek gelir sağlanmasını amaçlıyoruz. Tabi bunlar kooperatiflerin tasarrufunda olabilir.

 

YÖNETMELİK NE DİYOR?

 

Balıkçı barınakları sınırları, yüzölçümü, üst yapı tesislerinin gösterildiği vaziyet planıyla birlikte, Bakanlık ile Ulaştırma Bakanlığının olumlu görüşlerine dayanılarak, Maliye Bakanlığınca öncelikle balıkçı barınağının mülki idare sınırları içerisinde bulunan ve ortakları orada ikamet eden, en az on iki aydan beri faaliyette bulunan, münhasıran su ürünleri ile iştigal eden ve otuz günlük ilan süresi içerisinde kiralamak için müracaat eden su ürünleri kooperatif veya kooperatif birliklerine, on yıldan az ve yirmi beş yıldan fazla olmamak üzere açık pazarlık usulüyle kiraya verilir.”

 

Balıkçı barınağının bulunduğu mülki idari sınırlar içerisinde birden fazla su ürünleri kooperatifinin olması ve bu kooperatiflerin ayrı ayrı barınak kiralama taleplerinin bulunması halinde, gerekli şartları taşıyan kooperatiflerin aralarında anlaşarak müşterek ve müteselsil sorumlu olarak kiralama istekleri olduğu takdirde, barınak açık pazarlık usulüyle bu kooperatiflere; anlaşma olmaması halinde gerekli şartları taşıyan ve barınağın bulunduğu mülki idari sınırlar içerisinde balıkçı gemilerinin yarısından fazlasının üye olduğu kooperatife açık pazarlık usulüyle kiraya verilir. Yukarıda belirtilen şartların sağlanamaması halinde ise kooperatifler arasında yapılacak ihaleyle kiraya verilir. İhalede geçici teminat dışında tahmini bedelin % 30 u oranında ek teminat alınır.

 

Su ürünleri Kooperatif ve birlikleri ilan edilen süre içinde kiralama talebinde bulunmadığı veya gerekli şartları taşımadıkları taktirde barınak, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu gereğince Maliye Bakanlığı tarafından talep bulunması halinde öncelikle yerel yönetimlere aksi taktirde diğer gerçek ve tüzel kişilere kiralanmak üzere ihale edilir. Kiralamanın bitiminden yeni kiralamaya kadar geçen süre içerisinde barınağın işletme ve idaresi eski barınak işletmecisi tarafından gerçekleştirilir. Bu süre içerisinde mevcut ve geçerli olan barınma ücretleri uygulanır. İşletmeye ilişkin gelirlerden, giderler çıktıktan sonra kalan kısım eski barınak işletmecisi tarafından Maliye Bakanlığının ilgili birimine yatırılır.

 

İnşası yeni tamamlanan, sözleşmesi bu Yönetmeliğin 21 inci maddesine göre iptal edilen, geçici ve kesin devri yapılan barınaklar için su ürünleri kooperatif veya birliklerinden kiralama talebi gelmesi ile barınak, Maliye Bakanlığı tarafından kiralanıncaya kadar, geçici olarak teknik işletme kriterlerinin yer aldığı bir tutanakla Ulaştırma Bakanlığınca Bakanlığa devredilir. Bu barınakların, işletme ve idaresi il müdürlüğü tarafından gerçekleştirilir. Bu süre içerisinde ücret tahsil edilmez.”

 

Maliye Bakanlığınca kiralama işlemi gerçekleştirilen barınaklar Bakanlık tarafından oluşturulacak heyet marifetiyle Ulaştırma Bakanlığınca belirlenen kriterlere uyulmak kaydı ile yeni kiracıya devredilir. Devir işlemi, bu Yönetmelik hükümlerine aykırı olmamak kaydıyla, Ulaştırma Bakanlığınca hazırlanacak teknik işletme kriterlerinin de yer aldığı bir tutanakla yapılır. Maliye Bakanlığınca, yeni kiralama işlemlerine, eski kiralama süresinin sona ermesinden altı ay önce başlanır ve kira süresinin bitimini müteakip istisnai durumlar hariç, iki ay içerisinde sonuçlandırılır” deniliyor

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner387

banner158

banner344

banner245

banner322

banner8

banner309

banner239

Tüyler ürperten iddia!
Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Doğu Garajı’nda yapılan Kültür Merkezi ve Nekrapol alanı...

Haberi Oku