GÜNCEL:
Aidatını ödemeyen yandı

Sitelerde aidatlarını ödemeyen kat malikleri komşuları için sorun olurken alınacak karar ile birlikte aidatını ödemeyen ev sahibinin evi satılabilecek.

Apartmanlarda ve sitelerde komşular arasında en çok tartışmaya yol açan konuların başında her ay ödenmesi gereken aidatlar geldiğini belirten AKBEL Site Yönetim Merkezi Genel Müdürü Ali Yılmaz, “Bu aidatlar düzenli ödenmediği zaman site ya da apartmanın giderleri doğru düzgün karşılanamıyor ve tabi haksızlıklar oluşuyor. Ancak Yasalarımıza göre apartmanda yaşayan kiracılar veya kat malikleri giderlere ortak olarak katılmak zorunda” dedi.

ÇEŞİTLİ YAPTIRIMLAR BULUNUYOR

Demirbaş giderlerinin kat malikinden alınırken, diğer güncel giderler kiracıdan talep edildiğini dile getiren Ali Yılmaz, “Bu aidatların ödenmemesi durumunda ise Kat Malikleri Kanunu çeşitli yaptırımları da beraberinde getiriyor. Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından dava açılabiliyor ve icra takibi yapılabiliyor. Üstelik aylık yüzde 5 faiz isteme hakkı da hüküm altına alınmış durumda” ifadelerini kullandı.

EVİNE EL KONULABİLİYOR

“Yasa bu yaptırımı belirlerken yeni bir müeyyide daha tarif ediyor” diyen Ali Yılmaz, “Buna göre yasada ‘Kat maliklerinden biri kendisine düşen borçları ve yükümleri yerine getirmemek suretiyle diğer kat maliklerinin haklarını, onlar için çekilmez hale gelecek derecede ihlal ederse, onlar, o kat malikinin müstakil bölümü üzerindeki mülkiyet hakkının kendilerine devredilmesini hakimden isteyebilirler’ ifadesi yer alıyor. Yani borcunu ödemeyen kat malikinin evine el konulabiliyor” şeklinde konuştu.

KİRACI ÖDEMEZSE EV SAHİBİ SORUMLU

Sahip olunan daire bir başkasına kiralanmışsa bu kez borç ortak olarak üstlenildiğini aktaran Ali Yılmaz, “Kat maliklerinin borçlarına dair olan hükümler, bağımsız bölümlerdeki kiracılara da uygulanır; bu borçları yerine getirmeyenler kat malikleriyle birlikte, müteselsil olarak sorumlu olur. Kiracının ödemediği aidat gibi giderlerden ev sahibi de sorumlu tutuluyor” açıklamasında bulundu.

AYLIK YÜZDE 5 GECİKME FAİZİ

AKBEL Site Yönetim Merkezi Genel Müdürü Ali Yılmaz, “Gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki, ödemede geciktiği günler için aylık yüzde 5 hesabıyla gecikme tazminatı öder. Buna göre, aidatı 15 gün geciktiren, yüzde 2.5 gecikme tazminatı ödemek zorunda. Olay, aylık yüzde 5 gecikme tazminatı ile bitmiyor. Devamı da var!” dedi.

Ali Yılmaz son olarak, “Kat maliklerinden biri örneğin 6 no’lu dairenin sahibi, aidat borcunu ödemezse, diğer kat malikleri, 6 no’lu dairenin mülkiyet hakkının kendilerine devredilmesini, hakimden isteyebiliyorlar.

Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 25. maddesine göre, ortak giderler ve avanstan, kendine düşen borcu ödemeyen ve hakkında iki takvim yılı içinde üç kez icra ve dava takibi yapılan, kat malikine ait gayrimenkulün, kendi bağımsız bölümünü randevu evi, kumarhane veya benzeri yer olarak kullanmak suretiyle ahlak ve adaba aykırı harekette bulunan kat malikine ait gayrimenkulün, talep edilmesi halinde, diğer kat maliklerine devredilmesi söz konusu olabilecek” ifadelerini kullandı.Yalçın KÜÇÜK
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner387

banner158

banner344

banner245

banner322

banner8

banner309

banner239

Suriye'den Anlaşmaya İlişkin Açıklama
ABD ve Türkiye'nin dün yaptığı anlaşma sonucu Suriye'deki Barış Pınarı Harekatı'na ara...

Haberi Oku