EKONOMİ:
'Gündemden seçim çıkmalıdır”

Antalya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası(ASMO) Başkanı Tayfun Çavdar, “2 aydan beri ülkemizi ilgilendiren bir yerel seçimi geride bıraktık. Ekonominin bu kadar sıkıntılı olduğu bir ortamda ülkenin ve yurttaşların gündeminden seçim çıkmalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Antalya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası(ASMO), 2019 İstihdam Seferberliği destekleriyle ilgili bir bilgilendirme toplantısı düzenledi. Toplantıya ASMO Başkanı Tayfun Çavdar, Sosyal Güvenlik İl Müdürü Nejat Deniz, Çalışma ve İş Kurumu(İŞKUR) İl Müdürü Veli Tekkanat, Sosyal Güvenlik İl Müdür Yardımcısı Aykan Yıldız, İŞKUR Bölüm Şefi Fatih Çevik ve pek çok üye de katılım gösterdi.

2019 yılı istihdam desteklerinin tanıtıldığı toplantıda devletin sunduğu istihdam, prim ve ücret desteklerinden bahsedildi.

“Seçim gündemden çıkmalıdır”

Açılış konuşmasını gerçekleştiren ASMO Başkanı Tayfun Çavdar, “2 aydan beri ülkemizi ilgilendiren bir yerel seçimi geride bıraktık. Ancak halen sonuçlanmayan iller var. Ülkemizin önünde çok büyük sorunlar duruyor. Bunların en başında da ekonomi geliyor. Ekonominin bu kadar sıkıntılı olduğu bir ortamda ülkenin ve yurttaşların gündeminden seçim çıkmalıdır. Hukuksal sürecin bir an önce sonlandırılması hukukun üstünlüğü ve halkın iradesinin tecelli etmesini temenni ediyoruz. Ülke yurttaşları olarak önümüze bakmamız lazım” diye konuştu.

“Borcumuz var”

Bu dönemde mali müşavirlere de önemli görevler düştüğünü aktaran Çavdar, “Aslında en önemli işimiz defter tutmak değil danışmanlık yapmaktır. Mükelleflerimizin bu süreçte yanında olarak onlara yol göstermek zorundayız. Oda olarak denetimin asli işimiz olduğunu her zaman söylüyoruz. Denetim olgusunun yaygınlaşmasını da merkezi otoritelerden talep ediyoruz. Seçim döneminde odamızı ziyaret eden tüm yerel yönetici adaylarından, belediye ve onun yan kuruluşlarının denetimini, bu meslek camiasının yapmasını istedik: ‘Bizim meslektaşlarımız şeffaflığı ve hesap verilebilirliği getirir. Toplum bundan faydalanır. Bu denetimlere talibiz’ dedik. Çünkü bizim sadece işine baktığımız müşterilerimize değil topluma ve yaşadığımız kente de borcumuz var” dedi.

18 ayrı teşvik

Daha sonra konuşan Sosyal Güvenlik İl Müdürü Nejat Deniz ise 18 ayrı teşvik uygulamasının olduğunu belirtti. Deniz, “Hem sizlere katkı sunmak ve hem de yaşadığınız sorunları görebilmek adına bu toplantıyı başkanımızdan talep ettik. Toplantımızın hepiniz için faydalı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

İŞKUR İl Müdürü Veli Tekkanat,“Uzman arkadaşlarımız istihdam teşviklerini sizlerle detaylı bir şekilde paylaşacaklar. Sosyal Güvenlik İl Müdürümüzle 2 aydır sahadayız. Burada asıl amacımız belirli kesimlerde işsizliği azaltmak ve devletimizin verdiği teşvikleri detaylı bir şekilde anlatmak” değerlendirmesinde bulundu.

Devletten prim ve vergi desteği

Daha sonra kürsüye gelen Sosyal Güvenlik İl Müdür Yardımcısı Aykan Yıldız 2019 yılındaki teşviklerle ilgili bilgilendirmeler yaptı. Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:“1 Şubat- 30 Nisan 2019 tarihleri arasında işe alınmış sigortalılara; aylık prim tutarı 959 tl, vergi tutarı 153 tl ve ücret desteği olarak da 2 bin 21 tl devlet desteği olmak üzere sigortalı işçi başına toplamda 3 bin 133 lira destek sağlanmaktadır. Takip eden aylarda da prim desteği devam edecek olup bununda aylık tutarı 1113 liradır. İşverenin, çalıştıracağı sigortalı; kadın, 18-25 yaş arası genç veya engelli olması halinde de 18 aya kadar prim desteği sağlanacak. İmalat ve bilişim sektöründeki istihdamlarda daha yüksek tutarlardan prim desteği sağlanacak. Bu sektörlerde 85,28 kuruşluk tutar baz alındığında 30 günlük tutar 2 bin 558 lira olacak. Devletimizin bir sigortalı başına sağlayacağı ücret ve prim desteği tutarı; ilk 3 ay için toplam 9 bin 401 lira, takip eden 6 ay için 6 bin 678 liradır”

Yararlanma şartları

Yıldız bu desteklerden yararlanma şartlarınıysa şöyle açıkladı: “Sigortalı için 1 Şubat-30 Nisan arasında işe alınmış olması, İŞKUR’ a kayıtlı işsizlerden olması ve işe alınma tarihinden 3 ay öncesine kadar toplam 10 günden fazla sigorta kaydının olmaması gerekir. İşveren içinse; primleri yasal süreler içinde ödemiş olması, prim borcunun bulunmaması gerekiyor. Prim borcunun bulunması halinde bu borcun tecil veya taksitlendirilmiş olması ve ödemelerinde düzenli yapılması gerekir. Burada tek istisna ise şu; ihaleli işler bu teşvik kapsamı dışındadır. Sigortalının işe alındığı tarihten itibarense 9 ay istihdam etme zorunluluğu vardır. Yani 22 Mart 2019 tarihinde işe aldığınız sigortalıyı 22 Aralık 2019 tarihinden önce haklı bir gerekçe göstermeksizin işten çıkaramazsınız. Eğer gerekçeli bir sebep olmaksızın 9 ay içinde işten çıkarırsanız faydalanılmış ücret ve prim desteklerinin geri alınması söz konusu olur.”

Antalya 2’inci sırada

Potansiyel teşvik ekranlarının da erişime açıldığını söyleyen Yıldız, bu ekranlar aracılığıyla sorgulama ve seçim yapılabileceğini de söyledi. Yıldız, “2019 yılı için 12 ay süreyle çalışan sayısı 500'e kadar olan işverenlere aylık 150 lira, 500 ve üzeri çalışanı olanlara aylık 101 lira ücret desteği sağlanıyor. Milli seferberlik kapsamında 2017-2018 yılında istihdamdan en çok faydalanan 2’inci il Antalya oldu, ilk sırada İstanbul vardı” diyerek sözlerini noktaladı.

İstihdama destek

İŞKUR Bölüm Şefi Fatih Çevik, de İŞKUR’un sunduğu hizmetler hakkında bilgilendirmeler yaptı. İstihdamın kurulmasına yönelik teşviklere değinen Çevik, “Nitelikli işgücü yetiştirilmesine yönelik desteklerimiz, ‘Mesleki Eğitim ve Geliştirme Protokolü’, ‘İşbaşı Eğitim Programı’ ‘Geleceğin Meslekleri İşbaşı Eğitim Programı’, ‘İşe İlk Adım Projesi ve bakım desteklerimizdir. Kamu kurumu olmayan tüm işverenler bu programlardan faydalanabilir. Dernekler, odalar sendikalar da bizlere başvuru yapabilirler. İşbaşı eğitim programından yararlanmak isteyen işverenler başlatacakları katılımcıların en az yüzde 50’sini program bittikten sonra da çalıştırma taahhüdü vermelidir. En az istihdam süresi 78 gündür. İmalat ve bilişim sektöründe bu süre 6 ay, geleceğin meslekleri olarak adlandırılan mesleklerdeyse süre 9 aydır. Katılımcılara yapılan ödemeler günlük 77 liradır. Bu da asgari ücrete tekabül etmektedir. Geleceğin meslekleri olarak adlandırılan mesleklerde çalışacak 18-29 yaş arası gençlere günlük ödenen tutarsa 85 liraya kadar çıkmaktadır. Geleceğin meslekleriyse; Ar-ge elemanı, bilgi- güvenlik elemanı, bilgisayar programcılığı, sosyal medya uzmanı gibi gelecekte ülkemize getirisi çok fazla olan mesleklerdir. Kişi öğrenci veya işsizlik ödeneğinden faydalanıyorsa günlük ücret daha az olmaktadır. Ayrıca, kadın istihdamını desteklemek için de bakım desteklerimiz olmaktadır” şeklinde konuştu.

Toplantı soru- cevap kısmıyla devam etti.

CEYLAN YAŞAR

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner158

banner245

banner322

banner8

banner309

banner239

Sanayi üretim rakamları şaşırttı
Sanayi üretimi Mayıs'ta yıllık yüzde 1,3 düştü, aylık yüzde 1,3 arttı. Ekonomistler sanayi üretiminin...

Haberi Oku