EKONOMİ:
‘Endişeye gerek yok'

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 2017 yılından bu yana gerçekleşen Devlet Destekleri Zirvesi’nin 3’üncüsü bu yıl da ATSO Atatürk Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Toplam14 kurumun temsil edildiği zirveye katılan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, “Endişe duymaya gerek yok ülkemizi hep birlikte iyi bir noktaya taşıyacağız” dedi.

“Antalya önemli merkezlerden”

Devlet Destekleri Zirvesi’nde konuşma yapan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, “Devletin birçok kuruluşunun farklı alanlarda destekleri var. Ancak bundan bir çok iş insanının haberleri olmadığını gördük. Devlet Destekleri Zirvesi’nin 2017 yılında ilkini düzenlemiştik bugün 3’üncüsü için buradayız. Artık geleneksel bir zirveye dönüştü. Hem iş insanlarımızın hem kurumlarımızın bir araya gelerek karşılıklı sorunlarını konuşmasına ihtiyaç var. Türkiye’nin hedefleri var. Türkiye hedeflerini taşıyacak önemli merkezler ve şehirler var. Hep söylüyoruz Antalya, Türkiye’yi hedeflerine taşıyacak önemli merkezlerden bir tanesidir” diye konuştu.

“150 binin üstüne çıkarız”

Antalya’nın yarattığı istihdamla ya da yarattığı gayri safi milli hasılayla Türkiye’yi hedeflerine taşıyacak çok önemli merkezlerden bir tanesi olduğunu söyleyen Vali Karaloğlı, “ Onun için bu şehirde iş insanımıza yardımcı olmak, önünü açmak, devlet desteklerimizi iş insanına doğru bir şekilde aktarmak bizlerin görevidir. İstihdam destekleri, arge ve tasarım destekleri var. Bunların hepsinin bütüncül olarak konuşulacağı bir toplantı gerçekleşecek. İstihdamla ilgili son 3 yıldır devam eden istihdam seferberliğimiz var. 2017 yılında ilk milli istihdam seferberliği olarak Cumhurbaşkanımız tarafından ilan edilmişti. O yıl da iş insanlarımıza belli destekler sağlanmıştı. 2017’de Antalya sağlamış olduğu 186 bin yeni istihdamla Türkiye’de İstanbul’dan sonra 2’inci olmuştu. Nüfusa oranladığımızda aslında Antalya’nın 1’inci olduğunu gösterir. 2018 yılında 164 bin yeni istihdam sağladık. Bu sene Cumhurbaşkanımızın yapmış olduğu toplantıda 150 bin yeni istihdam sözü verildi. Ancak hepimiz biliyoruz ki Antalya’nın bu 150 binin de üstüne çıkacağını biliyoruz. İstihdamla ilgili çok farklı teknik destekler var” dedi.

“Endişe duyulmasın”

2023’e kadar önümüzde bir seçim görünmediğine dikkat çeken Vali Karaloğlu, “Yolumuza devam edebileceğimiz 4 buçuk yıl gibi bir süre var. Bu süreci ülke olarak da şehir olarak da iyi değerlendirmemiz, iyi kullanmamız gerekiyor. Sektörün sorunlarına daha çok eğilmek Türkiye’yi daha çok üreten, refahını daha çok arttıran bir ülkeye hep beraber dönüştürmemiz gerekiyor. Sizin iş birliklerinizle bir yere varabiliriz. Biz bir taraftan devletin sağlamış olduğu destekler bir taraftan sizin bilginiz ve becerinizi bileştirerek ülkemizi hedeflediğimiz yarınlara hep beraber taşımamız lazım. Şundan emin olabilirsiniz ki ülkemizin geleceği şu an ki durumdan çok daha iyi olacaktır. Endişe duyulmasına hiç gerek yok. İyi yetişmiş ve çalışkan bir insan kaynağımız var. Bilgimiz becerimiz bir noktaya geldi. Hep birlikte ülkemizi iyi bir noktaya taşıyacağımızdan hiç şüpheniz olmasın. Bu programı düzenleyen ATSO ve diğer herkese teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

“Zor günlerden geçiyoruz”

Artık geleneksel hale gelen Devlet Destekleri Zirvesi’nin 3’üncüsünü gerçekleştirdiklerine dikkat çeken ATSO Başkanı Davut Çetin ise, “Bildiğiniz gibi ekonomide zor günlerden geçiyoruz. Reel sektör olarak hem morale hem de desteğe ihtiyacımız var. Sayın Valimiz bize moral veriyor, Bakanlıklarımız da istihdam ve yatırım teşviki vermektedir. Böylece sorunlarımızı azaltacağız ve Antalya’nın geleceğine yatırım yapmaya devam edeceğiz” dedi.

“Yeni alanlara yönelelim”

2018’de Türkiye’de 157 milyarlık yatırım teşvik belgesi alındığını söyleyen Çetin, “Yatırım teşviklerinde İstanbul ve diğer Marmara illeri dışında İzmir ve Ankara öne çıkmaktadır. Ankara’yı Gaziantep, Adana, Manisa ve Antalya izlemektedir. Antalya ekonomisi geçen yıl turizm sayesinde büyüdü. Türkiye’de yatırım teşvik belgesi azalırken, Antalya’da %60 arttı. Antalya’da geçen yıl alınan 3 milyarlık teşvik belgesinin üçte biri turizm yatırımıdır, 750 milyonu imalat yatırımıdır, 400 milyonu tarım, 200 milyonu eğitim, 200 milyonu sağlık, 170 milyonu enerji yatırımıdır. İmalat yatırımı ağaç işleri ağırlıklıdır. Turizmde yeni yatırım için yarım milyarlık teşvik belgesi alınmıştır. Antalya sanayide, tarımda, ticarette, teknolojide çok daha iyi bir yere gelebilir. Yeter ki, birleşelim, ortaklıklar kuralım, dünyaya bakıp yeni alanlara yönelelim” diye konuştu.

“Aynı başarıyı göstereceğiz”

Zirvenin Antalya özel sektörüne çok faydalı olacağına inandığının altını çizen Çetin, “Bugün ATSO binasında Bakanlıklarımızın, İşkur’un istihdam teşviklerini, KOSGEB’in ar-ge desteklerini, Sanayi yatırım teşviklerini, tarım desteklerini, ihracat desteklerini öğrenmek mümkündür. Bitişiğimizdeki salonda katılımcı kurumlarımızın stantları olacak. Kim ne sorun yaşıyorsa, hangi destekten faydalanmak istiyorsa yetkililerle doğrudan iletişime geçebilir. Özellikle istihdam teşvikleri, ihracat teşvikleri, tarımsal destekler Antalya özel sektörü için son derece yararlı desteklerdir. Antalya’da turizm sezonuna girdiğimiz bu dönemde istihdam teşvikleri başta turizm olmak üzere bazı sektörlerimize önemli destek olacaktır. Daha önce istihdam artışında İstanbul’dan sonra ikinci il olmuştuk. Bu yıl yine aynı başarıyı göstereceğimize inanıyorum. İstihdam sağlamak hepimiz için ülkemize hizmetin en güzel yoludur. Hangi sektörde olursa olsun, bir kişi daha fazla istihdam etmek imkânı olan herkes, sunulan desteklerden yararlanmalıdır” dedi.

“Alışkanlıklardan vazgeçelim”

Alışkanlıklardan vazgeçilmesi gerektiğini söyleyen Çetin, “Bazı arkadaşlarımız teşvik deyince nakit para desteği veya düşük faizli kredi anlıyor. İstihdam teşviki ve vergi indirimleriyle uğraşmak istemeyen arkadaşlarımız da oluyor. Artık bu alışkanlıklarımızdan vazgeçmeliyiz. Dünya ile rekabet edebilmek için doğru ürünleri üretmek ve tüm sektörlerde verimliliği sağlamak zorundayız. Antalya’da SGK’ya kayıtlı 72 bin işyeri var. Bunun 28 bini tek kişilik, 20 bini 2-3 kişi istihdamı olan işyeridir. Küçük olsun benim olsun anlayışını bir kenara bırakmalı, sermayelerimizi birleştirip ortak yatırım yapmaya ve büyümeye öncelik vermeliyiz. Almanya’da mikro işletmeler istihdamın %19’udur. Bizdeyse tarım dışı mikro işletmeler istihdamın %30’unu sağlıyor. 83 milyonluk ülkeyiz, borsamızdaki şirket sayısı 400’ü geçmedi. Singapur, Tayvan gibi ülkelerde bile bin civarı, İspanya borsasında 3 bin şirket var. Büyük holdinglerimiz bile aile şirketi olmaya devam ediyor. Artık bu kültürümüzü değiştirmeliyiz. İnovasyona ve insana yatırım yapmaya daha fazla önem vermeliyiz. Ülkemizde ar-ge merkezi sayısı hızla arttı, 1152 oldu, ama en büyük şirketlerimizin yarısında ar-ge yapılmıyor. Ortaklıklar kurup, yeni sektörlere, teknolojiye, ar-geye yatırım yapmalıyız. Ülke olarak kişi başına 3 bin dolar ithalat, 2 bin dolar ihracat yapıyoruz. Hepimiz daha fazla ihracat için çalışmalıyız. Antalya tarımında, küçük üreticilerimiz birleşmeli ve daha fazla ihracat için çalışmalıdır” ifadelerine yer verdi.

“Antalya ilerlemek zorundadır”

Üyeler ile ihracat hedeflerini biraraya getirdiklerini söyleyen Çetin, “Bakanlık desteğiyle yaptığımız URGE projelerinde tarım, gıda, yapı sektörlerimizde kümeler oluşturduk. Güç birliğiyle ihracatımızı artırmaya çalışıyoruz. Antalya teknoloji alanında ilerlemek zorundadır. Biz inovasyon merkezimizi örnek olmak ve küçük girişimlere, startuplara destek olmak için kurduk. Sanayide birkaç büyük şirketimiz var, ama kümelenmeyle sektörleri büyütmek için çaba harcamalıyız. Tasarım, iklimlendirme, biyoteknoloji, genetik gibi alanlarda ortak ar-ge ve inovasyon merkezleri de kurmalıyız. Antalya 4.0 projemizle Açık Veri Merkezi gibi endüstri 4.0 altyapılarını kurmamız gerektiğini ortaya koyduk. Dünya dijital ekonomiye geçiyor: Ticaret savaşları olsa da teknoloji gelişmeye devam edecek. Dünya, tarım 4.0, turizm 4.0, perakende 4.0, lojistik 4.0 sistemlerine geçecek. Bugünün sorunlarına takılıp kalmamalı, dijital dönüşümle şirketlerimizi ve ekonomiyi büyütmeliyiz. Ekonomi yönetimimizden teşviklerle birlikte makro ekonomik istikrar ve yapısal reform sürecinde de daha hızlı bir ilerleme bekliyoruz. Sanayi Bakanlığımız 300 üründe yerlileştirme programı açıklayacak. Bu programda bölge ve il düzeyindeki teşviklerin de gözden geçirilmesi gereklidir” şeklinde konuştu.

“Bürokratik süreçler azaltılmalı”

Desteklerle ilgili en büyük sıkıntılardan birinin başvuru dosyalarındaki teknik detaylar olduğunu belirten Çetin, “ Desteklerdeki bürokratik süreçler azaltılmalıdır. Bugün bu zirvede hem devlet desteklerini daha iyi öğreneceğiz hem de sorunlarımızı bizzat yetkililerle konuşma fırsatı bulmuş olacağız. Zirvemizin hem üyelerimizin sorunlarına bir nebze de olsa çare olmasını, hem de yatırım ve istihdam için motivasyon sağlamasını diliyorum. Katılım sağlayan bütün bakanlıklarımıza, kurumlarımıza teşekkür ediyorum. Destekleri için Sayın Valimize, yetkililerimize, il müdürlüklerimize tekrar teşekkür ediyorum. Zirvemizin üyelerimize yararlı olmasını diliyorum” dedi.

Gonca ÖZTÜRK

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner158

banner344

banner322

banner8

banner309

banner239

Mobilyada taksit arttı
Antalya Marangozlar Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Kemal Evyapan, mobilya alımlarında kredi kartıyla...

Haberi Oku