EĞİTİM:
'Eğitimde Velizadeler Olacak”

Eğitim sayfalarımızın bu haftaki konuğu Özel Vahap Erdoğdu Ortaokulu Kurucusu Vahap Erdoğdu oldu. Sayın Erdoğdu ile eğitim sektörü hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Sizi tanıyabilir miyiz?

12 Mart 1954 doğumluyum. Öğretmen bir aileden geliyorum. Eşim de öğretmen. İki kızım var. Devlet memurluğundan 1986 yılında istifa ederek Antalya Özbilgi Dershanesi kurucu ortaklığı yaptım. 29 yıl dershane yaşamım devam etti. 29 yıl Antalya birinciliğini elde etmenin haklı gururunu yaşayıp Antalyalıların Vahap hocası oldum. Eğitim benim yaşam enerjim ve mutluluğum.

Kaç senedir eğitim sektöründesiniz? Sektöre giriş serüveninizi anlatır mısınız?

1971 mezunuyum ve 47 yıllık eğitimciyim. Devlette yöneticilik dahil 13 yıl gibi bir hizmetim var. Anadolu liselerine hazırlıkta kaliteli bir kurum açmak amacı ile özel sektöre geçtim. Bunu başardığım içim mutluyum. Bizim dışımızdaki tüm kuruluşlarında saygı duyduğu takdir ettiği Özbilgi Dershaneleri eğitimde bir Antalya markası olarak Türkiye genelinde  de tanımıştır.

Antalya da ilk kez bir eğitimci olarak Ticaret ve Sanayi Odasında meclis üyeliği eğitim komisyonu başkanlığı, özel eğitim kurumları bölge temsilciliği  ve yönetim kurulu derneği üyeliği yaptım. Halen Türkiye Odalar Borsalar Birliği eğitim meclisi Antalya üyesi olarak görev yapmaktayım.

Sektörün şuan ki durumu hakkında bilgi verir misiniz?

Sektörün hem kendi içinde hem de devlet kurumlarında çözülmesi gereken sorunlara sahip. Sektör öncelikle kalitesini arttıracak öz denetimi sağlamak veliye, öğrenciye güven verecek duruma gelmek zorundadır. Öğretmenlerinin çalışanlarının haklarını gasp ederek, maaş ödemeyerek yaşamak istemek doğru değildir etik de değildir.

Ayrıca devlet sistem olarak arayış içerisinde bir nevi sistemsizlik hakim. Yeni bakanımızın iyi bir eğitimci olması umutlarımızı arttırmıştır. Ancak devlet o kadar çok yanlış yaptı ki düzeltmek de zaman alacaktır. Birincisi fetöcüler yüzünden dershanelerin kapatılması yanlıştı. Kapatılırken verilen sözlerin tutulmayışı daha da yanlıştı. Ben dört tane kuruma sahiptim. Bir günde sıfıra indirildim. Bina arsa sözleri verildi tutulmadı. En az 3 milyon lira zarara uğratıldım.  Peki dershaneler kapatılmış oldu mu? Hayır. Tek ders kursları adı altında kaçak, kayıtsız birçok kurum, bizlerin 29 yılda kazandığı parayı bir yılda kazanır oldu. Nerede adalet nerede güven? Kaçak yapıları denetlemek için müfettişlik kurumu dahi yok edildi. Bir ilde valinin çocuğu kaçak kuruma gidiyor. Nasıl denetlenebilir ki bu kurum? Eğitimde KDV % 18 iken pırlantada % sıfır ise bu işleri düzeltmek zorlaşır.

Özel okul velileri devletin yükünü omuzlarında iki kez vergi vererek taşımış oluyorlar. Hem kazandıkları paraların vergileri hem de okula ödedikleri paralardan vergi veriyorlar. Oysa bu insanlar ödüllendirilmeli. KDV sıfıra indirilse daha çok veli çocuğunu özel okula gönderme olanağı yakalayacak. Şimdi de teşvikleri kaldırmak ve veliyi cezalandırmak istiyorlar.  Türkiye de özel okullar % 44 kapasiteyle çalışıyorlar. Bir gün özel okullardan dolayı mağdur olacak velizadeler olacak.

Size göre “Eğitim” nedir?

Eğitimi tek cümleyle özetleyecek olursak, insanda olumlu yönde davranış değişikliğine neden olan bir süreçtir diyebiliriz. Eğitim olumlu olursa insanlık kazanır, olumsuz olursa insanlık kaybeder. Şöyle düşünelim, insanları öldüren silahları yapan kişiler, insanları katleden bomba hazırlayanlar da iyi eğitilmiş insanlar değil mi? Bu konuya gelmişken Doğan Cüceloğlu’nun bir sözü aklıma geldi. Cüceloğlu, ‘Amerika’da yaşarken orada eğitilmemiş olanlar çok tehlikeliydi. Ülkemizde de eğitilmişler çok tehlikeli.’ diyordu. Çok doğru bulduğum biz söz. Eğer olumlu yönde davranış değişikliğine neden olmayan bir eğitim alıp profesör de olsanız siz insanlık adına tehlikelisiniz demektir. Bizler çocuklarımıza kendini, doğayı, insanları, hayvanları, çevreyi sevme ve koruma eğitimini veremez isek başarılı olamayız.

Eğitim, toplum yaşayışında yer edinmek için edinilen bilgi beceri ve anlayışlara eğitim diyebiliriz. Kısaca istenilen davranışı geliştirme ve pekiştirme sürecidir.

Kurumunuzun eğitim ve öğretim prensipleri için neler söyleyebilirsiniz?

Sevgidir. Sevgi her şeydir. Önce kendimizi, çevremizi, doğamızı ve birbirimizi sevmeliyiz. Öğrencisini seven onunla bütünleşen, çağdaş, Atatürkçü ülkesini seven nesiller yetiştirmek amacı ile çalışıyoruz. Dünya ile entegre olan, en az 3 yabancı dil bilen, özgüvenli, hakkaniyet sahibi, milli duygularını özgürce yaşayan insanlar yetiştiriyoruz.

Çocukların kişisel yetenek ve becerilerinin geliştirilmesi adına ne gibi faaliyetler düzenliyorsunuz?

Öncelikle okuma alışkanlığı kazanmaları için her gün 20 dakika kitap okuma dersi koyduk. Kendilerini rahat ifade etmeleri, düşüncelerini paylaşmaları için serbest kürsü oluşturup konuşmalarını dinliyoruz. Bahçeye beyaz tahta koyup istedikleri şeyleri yazmalarını ve resim yapmalarını sağlıyoruz. Spor etkinlikleri, tiyatro, sinema etkinlikleri, doğa gezisi gibi etkinliklerle eğitimi okul dışına taşıyoruz.

Sizce özel okul  hangi kriterlere göre seçilmeli?

Özel okullar arasında seçin yapılırken üzülerek söylemem gerekirse görsele önem veriliyor. Bunun en güzel örneğini bizler yaşadık. Geçen öğretim yılı 45 öğrencimizin 45’ini de LGS sisteminde Fen Lisesi ve Anadolu Lisesine yerleştirerek, Antalya birinciliği elde etmemize rağmen öğrenci kaybettik. Eskiden veliler matematik öğretmeniniz kim diye sorarken şimdi yüzme havuzu ya da buz pateniniz var mı diye soruyor. Oysa özel okul seçilirken sahibi eğitimci mi diye bakılmalı. Hangi istemde öğrenci yetiştiriyor? Başarısı var mı? Öğretmen kadrosu seçici mi? Sosyal aktiviteleri nelerdir? Sanatsal-sportif etkinlikleri nelerdir? Ulusal ve uluslararası etkinlikler hedefliyor mu? bu sorulara cevap aranmalıdır. Bu soruların cevapları tatmin ediciyse ona göre seçim yapmaları gerekmektedir.

Hangi niteliklere sahip öğretmenler sizinle çalışabilir?

Öğretmen, öğrenmen gibi olmalı. Öğrencisinin güvendiği, saygı duyduğu, bilgi donanıma sahip, yenilikleri takip eden, kendini yenileyen, paylaşımcı, adaletli ve sevgi dolu öğretmenler seçiyoruz.

Kurumunuzun değerleri nelerdir? Diğer okullardan farklı olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Kurumumuz yenileniyor. Antalya Çözüm Okulları, İstanbul Vizyon Okulları ile ortak Vizyon Antalya Koleji çatısı altında birleşerek yeni bir oluşuma geçiyoruz. Benim değil bizim okulumuz oluyoruz. Antalyalıların güvendiği bir okul oluyoruz. Özellikle Milli Eğitim Bakanlığının Fatih projesiyle başaramadığı teknolojik okulu bizler Antalya’ya kazandırıyoruz. Sırtında fiziki gelişimini engelleyecek şekilde çanta taşımayan, teknolojik araç ve gereçlerle dersleri işleyen bir okul olacağız. Öğrencilerin değil öğretmenlerin sınıflarının olduğu bir okul oluyoruz. Öğretmenlerini, çalışanlarını eğiten yurtiçi, yurtdışı seminerleriyle donatacak bir okul oluyoruz. Atatürkçü, milli ve manevi değerlere saygılı, özgüvenli öğrenciler yetiştiren bir okuluz.

15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra eğitimde neler değişti?

Olumlu yönde bir değişim göremedim. Ama olumlu değişikler olacağına inanıyorum ve sabırla o günü  bekliyorum.

Eğitim sektöründe öne çıkan trendler nelerdir?

Bence en önemli trendler, Teknolojiye hakim olmak, paylaşım yapabilmek, dünyayla entegre olmak ve sevgi, saygıdır.

İşve özel hayat arasındaki dengeyi nasıl koruyorsunuz?

Öğretmen bir aile olduğumuz için eşim de ben de eğitimi yaşam biçimi haline getirdik. Onun için eğitim hayatımızın bir parçası oldu. Denge kurmayla alakalı bir derdimiz yok. Zaten hayatımız eğitim olmuş durumda.

Şuan eğitimde hangi noktadasınız?

Eğitimde hayaller olmalı. 2023 hayaliniz var mı diye? Diye 2011 yılında bir yazı yazmıştım. Hükümetimiz 2023 hayalini siyasi proje olarak Türkiye’ye vizyon ile duyurdu. Öğrencilerin hayallerinin peşinde koştuğu eğitim günlerin görmeyi bekliyorum. Öğrencilerin işsiz, öğrencisinin öğretmensiz kalmadığı günleri bekliyorum. Bu nedenle eğitimci olarak hayallerimin % 70 ini gerçekleştirmiş durumdayım.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Ülkede her insanın ‘eğitim çok önemlidir’ yargısını hayata geçirdiği, Türk öğrencilerin bilim adamları yeni mucitler, dâhiler olarak dünyaya sunulduğu günleri özlemle bekliyorum.

Bu fırsatı bizlere verdiğiniz için öncelikle siz Aykut beye ve tüm gazete çalışanlarına teşekkür ederim. Eğitime yer veren, değer veren tüm basın mensuplarını da kutluyorum.

Aykut SÜLEKHaber Merkezi
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner387

banner158

banner344

banner245

banner322

banner8

banner309

banner239

Meslek Lisesi’ne laboratuar
Kepez Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne, BSH Ev Aletleri San. Tic. A.Ş.’ nin katkılarıyla Ev...

Haberi Oku